همکاری 2 فضاپیما برای آنالیز میدان مغناطیسی سیاره زهره

به گزارش مجله استخدام جدید، داده های دو فضاپیما می توانند به دانشمندان یاری نمایند تا درک بهتری در خصوص میدان مغناطیسی زهره داشته باشند.

همکاری 2 فضاپیما برای آنالیز میدان مغناطیسی سیاره زهره

وقتی فضاپیما ها برای بازدید از سیارات دوردست منظومه شمسی پرتاب می شوند، به ندرت مستقیما از زمین به سمت هدف خود می روند.

به علت مدار سیارات و محدودیت های سوخت، فضاپیما ها اغلب از سیارات دیگری که محل گذر آن ها است، استفاده می نمایند تا یاری گرانشی آن ها را در مسیر خود به کار ببرند.

این بدان معنا است که فضاپیما ها مکررا از نزدیکی سیاراتی پرواز می نمایند که تمرکز اصلی آن ها نیست.

پژوهشگران هیچ فرصتی را برای یادگیری در خصوص سیارات دیگر از دست نمی دهند. بنابراین، فضاپیما ها معمولا هنگام عبور از نزدیکی این سیارات، تا آن جا که می توانند به آنالیز آن ها می پردازند.

به عنوان مثال، هر دو فضاپیمای بپی کلمبو (BepiColumbo) که برای آنالیز عطارد و فضاپیمای سولار اوربیتر (Solar Orbiter) که برای آنالیز خورشید طراحی شده اند، اخیرا از نزدیکی سیاره زهره عبور نموده اند. پژوهشگران اکنون در حال ترکیب داده های هر دو ماموریت هستند تا اطلاعات بیشتری را در خصوص زهره و میدان مغناطیسی آن به دست آورند.

هر دو فضاپیما در اوت 2021 در عرض چند روز از کنار سیاره زهره عبور کردند و به دانشمندان امکان دادند تا با استفاده از هشت حسگر گوناگون، دیدی از سیاره را از دو موقعیت مختلف داشته باشند. آن ها به ویژه به میدان مغناطیسی سیاره علاقه داشتند؛ زیرا برخلاف زمین، میدان مغناطیسی ذاتی ندارد، اما تعامل باد خورشیدی با جو آن، چیزی را ایجاد می نماید که به آن مگنتوسفر القایی (Induced magnetospheres) می گویند.

سولار اوربیتر، باد های خورشیدی را که در حال نزدیک شدن به زهره هستند، آنالیز کرد. این در حالی بود که بپی کلمبو به آنالیز دنباله میدان مغناطیسی القایی پرداخت.

موآ پرسون (Moa Persson)، پژوهشگر دانشگاه توکیو (UTokyo) و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این مجموعه دوگانه، مشاهدات بسیار ارزشمندی را در بر دارد؛ زیرا شرایط باد خورشیدی آنالیز شده به وسیله سولار اوربیتر بسیار پایدار بود. این بدان معنا بود که بپی کلمبو، دید کاملی را از منطقه ها مختلف درون غلاف مغناطیسی و مگنتوسفر داشت؛ بدون این که نوسانات ناشی از فعالیت خورشیدی مختل شوند.

پژوهشگران دریافتند که مگنتوسفر از جو سیاره در برابر فرسایش ناشی از باد های خورشیدی محافظت می نماید. این موضوع می تواند به ما در درک بیشتر شرایط زیست پذیری یاری کند.

این موضوع نشان می دهد که وقتی داده ها با فضاپیمایی که از کنار سیاره ای عبور می نماید جمع آوری می شوند، علم چقدر ارزشمند است.

نیکلاس آندره (Nicolas Andre)، از پژوهشگران این پروژه گفت: نتایج مهم این مطالعه نشان می دهند که چگونه روشن کردن حسگر ها در طول پرواز می تواند به ارائه علم منحصربه فرد یاری کند.

منبع: دیجیتال ترندز - خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2249

به "همکاری 2 فضاپیما برای آنالیز میدان مغناطیسی سیاره زهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری 2 فضاپیما برای آنالیز میدان مغناطیسی سیاره زهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید