چمران: با بودجه مترو تهران فقط می توان 48 متر مترو ساخت

به گزارش مجله استخدام جدید، رییس شورای شهر تهران گفت: هنوز تفکر گذشته که به نهاد شوراها یاری نمی کرد در بودجه نویسی کنونی وجود دارد که این تفکر ما نیست و باید اصلاح گردد.

چمران: با بودجه مترو تهران فقط می توان 48 متر مترو ساخت

به گزارش ایرنا؛ مهدی چمران پنجشنبه شب در نشست منتخبان شورای عالی استانها در مشهد اضافه نمود: بودجه 1401 را دولت تازه تدوین نموده اما تفکر انقلابی دولت تازه در آن لحاظ نشده است.

او اضافه نمود: لایحه بودجه را در مورد شوراها، مطالعه کردیم و موارد و نقدهای متعددی را به ریاست مجلس و کمیسیونهای مختلف فرستاده ایم، بسکمک از موارد بار اقتصادی هم ندارد و باید حذف شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال یک سوم اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده را در اختیار وزارت کشور گذاشته اند که مثلا ماشین آلات بخرند و به شهرداری ها بدهند، مگر خود شهرداری ها نمی توانند اینها را بخرند و ضروری است قیم داشته باشند؟

رییس سابق شورای عالی استانها گفت: اگر قرار است این خریدها را جمعی انجام دهند، شورا کمک استانها می توانند این خریدها را انجام دهند، نظیر این موارد و این تفکر قبلا در بودجه آمده بود و ما قبلا آن را در مجلس حذف کردیم و البته یک سال هم در بودجه نهاده شد.

چمران ادامه داد: بعضی شهرهای کوچک این گونه فکر می نمایند که به شهرهای بزرگ در بودجه توجه زیادی شده که این طور نیست و انتظار است در توزیع بودجه به عدالت رفتار شود.

رییس شورای شهر تهران گفت: برای بودجه متروی تهران فقط 50 میلیارد تومان کنار گذاشته شده است که با این بودجه فقط می توان 48 متر مترو ساخت حال آن که اکنون طول شبکه متروی تهران 250 کیلومتر است و در 10 سال گذشته فقط 200 کیلومتر مترو در این شهر ساخته شد.

چمران اضافه نمود: بودجه همه متروهای شهرهای بزرگ از جمله مشهد در بودجه 1401، 500 میلیاردتومان است و اصلا معلوم نیست چه می توان کرد و چه میزان واگن خرید.

چمران گفت: حادثه دیروز قطار کرج به علت نخریدن واگن مترو و بی توجهی طی چهار سال قبل به این نوع خریدها بود.

وی اضافه نمود: متاسفانه وقوع این حادثه خیلی بد ناشی از کمبود قطعات یدکی و انتظار 500 واگن برای قطعات یدکی و اورهال شدن بود.

او ادامه داد: این همه دولتها هزینه می نماید که توجه و رضایت مردم را جلب نمایند حال آن که نمی دانند بسکمک از جلب رضایت مردم به دست همین شوراهاست.

رییس شورای شهر تهران درباره مشهد نیز گفت: نباید شهر را به حرم و اطراف حرم امام رضا (ع) تحمیل کنیم بلکه مسایل حرم و زیارت را در سایر نقاط شهر توزیع کرد.

چمران ادامه داد: منتقدان به این تفکر بدانند، همه اقتصاد شهر مشهد به وجود حرم مطهر رضوی است و اگر این عامل اصلی اقتصاد نباشد، چرخ زندگی 3.5 میلیون سکنه شهر نمی شود.

جمعی از اعضای شورای عالی استانها امروز پنجشنبه علاوه بر حضور در این نشست هم اندیشی از طرح های مختلف گردشگری و عمرانی شهرستانهای مشهد و طرقبه - شاندیز بازدید و با مسوولان استانی ملاقات کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1985

به "چمران: با بودجه مترو تهران فقط می توان 48 متر مترو ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چمران: با بودجه مترو تهران فقط می توان 48 متر مترو ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید