80 درصد معتادان دچار اختلالات روانپزشکی اند، ساده انگارانه به دهکده سلامت نگاه نکنیم

به گزارش مجله استخدام جدید، یک پژوهشگر و درمانگر حوزه اعتیاد با اشاره به پیشنهاد طرح دهکده سلامت معتادان می گوید: بیشتر سرمایه گذاری نظام در حوزه درمان اعتیاد مبتنی بر ساختمان و تجهیزات بوده و این درحالیست که بر روی رفتار و مداخله درمانی اقدامی صورت نگرفته است.

80 درصد معتادان دچار اختلالات روانپزشکی اند، ساده انگارانه به دهکده سلامت نگاه نکنیم

هومان نارنجی ها در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه تجربیات کشورهای پیروز در دنیا نشان می دهد تنها عنوان دهکده های سلامت مهم نیست، بلکه آنچه در بطن جامعه اتفاق می افتد، اهمیت دارد، گفت: نگهداری معتادان در طولانی مدت منجر به بهبود اختلال آنها نمی شود، زیرا 80 درصد اعتیاد، اختلالات رفتاری و اجتماعی است.

وی ادامه داد: راه اندازی مراکزی تحت عنوان دهکده سلامت و... مهم نیست، بلکه آنچه در عمل در مراکز درمانی و در روح درمان حاکم است، اهمیت دارد، لذا در ابتدا باید دید که در ریز جزئیات روانشناسان، مددکاران و سایر خدماتی که به معتادان ارائه می شود چه اتفاقی می افتد.

نارنجی ها درخصوص بحث ایجاد امکان اشتغال و مهارت آموزی به معتادان در مرکز مهر سروش بیان نمود: بعد از حرفه آموزی لازم است برای بعد از خروج معتادان از مرکز اشتغال زایی شود. سوالی که مطرح می شود این است که متخصصان برای این موضوع چه فکری اندیشیده اند؟.

وی یادآور شد: در طرح دهکده سلامت، معتادان به طور قطع ایزوله می شوند اما به نظر باید فکری برای بعد از ایزوله کردن آن ها شود. درمان اعتیاد عبارت از یک هفته تا یک ماه درمان جسمانی است و پس از این دوره باید برای افراد مداخلات روانشناختی و مهارتی صورت گیرد. این مهارت به معنای شغل نیست بلکه به معنای خودشناسی و درمان های روانپزشکی و اختلالات اضطرابی است.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد درخصوص موثر بودن یا نبودن اجرای طرح دهکده سلامت اظهار کرد: نام گذاری بر روی مراکز درمان معتادان از قبیل دهکده سلامت موضوعی سلیقه ای است؛ اما فرآیندی که در آن اتفاق می افتد مهم است. گفته شده که سایت پیاده روی و دوچرخه سواری، چهار باغ هنر و... در طراحی این دهکده پیش بینی شده است، اما دوست مصرف کننده فرد معتادی که بیرون از دهکده است باید چه کند؟ چراکه پس از مدتی که مددجو از مرکز خارج می شود دوباره دوستش را می بیند و به همراه دوستش مصرف می کند. از سوی دیگر معتادان کارتن خواب که در مرکز ماده 16 هستند قرار است بعد از ترخیص کجا بروند؟ لذا ما نیازمند مداخلاتی هستیم که باید برای درمان های رفتاری افراد صورت گیرد.

نارنجی ها معتقد است اولین و مهم ترین رویکردی که باید در درمان رخ دهد مداخله روان شناسی است، چراکه حدود 80 درصد معتادان دچار اختلالات روانپزشکی هستند و خیلی ساده انگارانه است اگر فکر کنیم فرد دارای اعتیادی در یک شهر بسته، دوچرخه سواری کند و اعتیاد را فراموش می کند.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بیشتر سرمایه گذاری نظام در حوزه درمان اعتیاد مبتنی بر ساختمان و تجهیزات بوده است و این درحالیست که بر روی رفتار و مداخله درمانی اقدامی صورت نگرفته است. یک ریال هزینه برای پیشگیری از اعتیاد برابر با 10 ریال صرفه جویی در سایر حوزه ها است. کشور ما مدام در موضوع بحران می چرخد. معتادان متجاهر مهم شده اند چون ظاهر شهر موردپسند مردم نیست. هیچگاه دیده نشده کسی برای پیشگیری کاری انجام دهد. پیشگیری محروم و مهجور مانده، این درحالیست که باید به موضوع پیشگیری توجه شود تا به خیل معتادان و کارتن خواب ها اضافه نشود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2000

به "80 درصد معتادان دچار اختلالات روانپزشکی اند، ساده انگارانه به دهکده سلامت نگاه نکنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد معتادان دچار اختلالات روانپزشکی اند، ساده انگارانه به دهکده سلامت نگاه نکنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید