از حذف بخش کتاب و سینما تا تاییدیه آکادمی اسکار

به گزارش مجله استخدام جدید، خبرنگاران ، پوریا دهقان: جشنواره فیلم کوتاه تهران از نظر بسیاری از علاقه مندان به فیلم و سینما یکی از مهم ترین جشنواره های سینمایی کشور و شاید مهم ترین رویداد سینمایی برای علاقه مندان به فیلم کوتاه؛ این دوره از سه شنبه (بیست وهفتم مهرماه) کار خود را در پردیس سینمایی بازار بزرگ ایران یا همان ایران مال شروع کرده و حال به ایستگاه پایانی رسیده است. هر ساله در جشنواره فیلم کوتاه تهران بخش ویژه ای برای علاقه مندان به ادبیات و سینما با نام بخش کتاب و سینما وجود داشت؛ اما امسال تغییر و تحولات در این بخش باعث شد تا مصاحبه ای با سیدجواد میرهاشمی، مدیر انتشارات انجمن سینما جوان داشته باشیم تا از کم و کیف اقدامات انتشارات انجمن سینما جوان در جشنواره امسال و همچنین حذف بخش کتاب و سینما با خبر شویم.

از حذف بخش کتاب و سینما تا تاییدیه آکادمی اسکار

جشنواره امسال در چند بخش برگزار می شود؟

جشنواره فیلم کوتاه تهران امسال در چهار بخش مسابقه ای شامل فیلم های داستانی، فیلم های تجربی، فیلم های مستند و پویانمایی برگزار می شود. البته در بخش جنبی برنامه ریزی برای اکران فیلم های تجربی دفاتر سینماجوان سراسر کشور اجرا شده که البته خارج از بخش مسابقه است.

شاید تنها جشنواره ای که در ایران شبیه به آکادمی اسکار به بخش اقتباسی اهمیت می داد جشنواره فیلم کوتاه تهران بود ؛ اما چه اتفاقی باعث شد تا امسال بخش کتاب و سینما در جشنواره غایب باشد؟

بله همان طور که شما فرمودید جشنواره هر ساله اهمیت زیادی برای فیلمنامه های اقتباسی قائل بوده و هنوز هم هست؛ اما اتفاقاتی از قبیل بیماری کرونا و چیزهای دیگر باعث شد تا تنها نام این بخش امسال حذف شود. هر ساله انجمن سینما جوان و خانه کتاب در همکاری که با هم داشتند برای این بخش برنامه ریزی داشتند؛ اما ترجیح خانه کتاب بعد از ادغام این بود که در جشنواره حاضر نباشد. با این حال انجمن سینما جوان و جشنواره فیلم کوتاه تهران با توجه به اهمیتی که برای سینمای اقتباسی قائل بودند، تلاش بر این داشتند تا حضور و اهمیت فیلمنامه های اقتباسی کم رنگ نشود؛ به همین جهت در بخش جوایز جایزه جداگانه ای برای فیلمنامه اقتباسی در بخش داستانی و جایزه بهترین تحقیق و پژوهش را در بخش مستند جای دادیم که برای جبران حذف بخش کتاب و سینما و تشویق هرچه بیشتر فیلمسازان به بخش اقتباسی اقدام به افزیش مقدار جایزه این بخش ها نیز کرده ایم.

جشنواره امسال آیا اتفاق تازه ای نسبت به سال های گذشته داشته است؟

بله خوشبختانه امسال جشنواره فیلم کوتاه تهران پیروز شد تا دو اتفاق رو به جلو و مثبت را به ثبت برساند؛ یکی افزایش فیلمسازانی که در جشنواره حاضر بودند که البته همه این فیلم ها از استانداردهای لازم برای حضور در جشنواره برخوردار بودند و اتفاق مثبت دیگر این بود که جشنواره پیروز به دریافت تاییدیه آکادمی اسکار شد.

به نظر شما این اتفاق تاثیر مثبتی در جشنواره خواهد گذاشت؟

بله چنین رخدادی باعث بهتر دیده شدن فیلم ها در دنیا می شود و طبیعتا تبادل آثار بیشتری اتفاق می افتد و سطح کیفی آثار بیشتر از گذشته ارتقا پیدا می کند. در واقع تعداد آثار کم کیفیت کم خواهد شد و همین امر باعث می شود تا رقابت بهتری شکل گیرد. فیلمسازان حوزه فیلم کوتاه برای حضور فیلم هایشان در جشنواره ها همیشه دغدغه مورد تایید اسکار بودن رویداد را دارند که خوشبختانه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، این بستر را برای شان مهیا کرده است.

آیا در سال های گذشته شاهد حضور یا پیروزیت فیلم های اقتباسی جشنواره فیلم کوتاه تهران خارج از این جشنواره هم بوده ایم؟

بله بطور مثال امسال فیلم سفید پوش به نویسندگی و کارگردانی رضا فهیمی است که آن را براساس قصه نعلبکی پنیر اثر محمد صالح علا نوشته است؛ این فیلم به عنوان نماینده ایران در بخش فیلم کوتاه به نامار 2022 معرفی شده است.

این دوره از جشنواره فیلم کوتاه تهران، کتاب هایی که به تازگی به چاپ رسیده باشد برای معرفی همراه خود دارد؟

امسال در جشنواره از 10 عنوان کتاب رونمایی کردیم که از آذر ماه در دسترس همه دوستان قرار خواهد گرفت.

در بین آثار آیا به سینمای اقتباسی هم پرداخته شده ؟

بله ؛ کتاب داستان ها چگونه فیلم می شوند مجموعه مقالاتی است که با ترجمه پیمان شوقی، اختصاصا به همین موضوع می پردازد. همچنین در فصلی از کتاب دیگری به نام کشف فیلم کوتاه به مقوله اقتباس پرداخته می شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1908

به "از حذف بخش کتاب و سینما تا تاییدیه آکادمی اسکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از حذف بخش کتاب و سینما تا تاییدیه آکادمی اسکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید