اطلاعیه مهم بانک مرکزی در مورد رشد نقدینگی

به گزارش مجله استخدام جدید، خبرنگاران: بر اساس محاسبات انجام گرفته توسط اداره آنالیز ها و سیاست های مالی، حجم نقدینگی در هفته منتهی به 1399.3.29 به 2651/4 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به سرانجام سال قبل 7/3 درصد رشد نشان می دهد. همچنین حجم پایه پولی در سرانجام خرداد 1399 به 383/4 هزار میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با سرانجام سال قبل 8/8 درصد رشد نشان می دهد.

اطلاعیه مهم بانک مرکزی در مورد رشد نقدینگی

به گزارش مجله استخدام جدید به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، مقایسه آمار رشد نقدینگی با رقم مشابه سال گذشته (5/3 درصد) حاکی از آن است که تحت تاثیر حمایت های اجرا شده از خانوارها و فعالان مالی در پی شیوع ویروس کرونا و نیز افزایش میزان تنخواه گردان دولت در امسال، رشد نقدینگی در مقایسه با سال گذشته 2 واحد درصد افزایش یافته که امری مورد انتظار بوده است.

بانک مرکزی حسب وظایف قانونی و تخصصی خود فرایند تحولات متغیرهای پولی و اعتباری را مستمراً رصد و نظارت می نماید و با بهره گیری از ظرفیت های جدید ایجاد شده در حوزه سیاست های پولی و عملیات بازار باز، نسبت به راهنمایی متغیرهای پولی و نرخ سود در جهت مورد نظر در چارچوب هدف تورمی خود اقدام می نماید. در این خصوص می توان به زمینه سازی مناسب بانک مرکزی برای عرضه و فروش اوراق بدهی دولتی به وسیله کارگزاری این بانک و نیز اقدام اخیر بانک مرکزی در مورد اعلام نرخ سپرده پذیری از بانک ها در سطح 10 درصد و در ادامه افزایش آن به سطح 12 درصد اشاره نمود.

در مجموع با عنایت به افزایش رشد مورد انتظار نقدینگی در سه ماهه اول امسال در پی اجرای برنامه های حمایتی، در ماه های آینده بر اساس چارچوب سیاست پولی مدنظر بانک مرکزی، رشد نقدینگی به فرایند مورد نظر و متناسب با هدف تورمی باز خواهد گشت.

در انتها تاکید می گردد بانک مرکزی به عنوان مسئول نظام پولی کشور نسبت به انتشار ارقام پولی و اعتباری همچون گذشته اقدام خواهد نمود و از جراید و اصحاب رسانه انتظار می رود هرگونه اطلاع رسانی در این زمینه را بر اساس اطلاعات رسمی منتشره توسط این بانک صورت دهند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1139

به "اطلاعیه مهم بانک مرکزی در مورد رشد نقدینگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعیه مهم بانک مرکزی در مورد رشد نقدینگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید