افزایش قیمت مواد غذایی در بازار جهانی

به گزارش مجله استخدام جدید، سازمان غذای ملل متحد (فائو) بیان کرد قیمت های جهانی غذا در ژانویه نزدیک به بالاترین رکورد دو سال اخیر صعود کرد و به نظر می رسد در سال 2017 بالاتر و پرنوسان تر خواهد بود.

افزایش قیمت مواد غذایی در بازار جهانی

به گزارش خبرنگاران، شاخص قیمت های مواد غذایی سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) به دلیل عرضه فراوان، کندی رشد اقتصاد جهانی و دلار قوی تر به مدت پنج سال متوالی کاهش داشته است.

اما در ژانویه این شاخص که تغییرات قیمت ماهانه برای سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را می سنجد، به 173.8 واحد صعود کرد که بالاترین سطح از فوریه سال 2015 بود.

رشد 2.1 درصدی ماهانه این شاخص تحت تاثیر افزایش قیمت شکر و قیمت صادرات غلات و روغن های گیاهی بود.

عبدالرضا عباسیان، اقتصاددان ارشد فائو در این باره اظهار کرد: عوامل بیرونی شامل نگرانی ها نسبت به سیاست تجاری دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در آمریکای شمالی احتمالا در نوسان بیشتر قیمتهای مواد غذایی تاثیر خواهد گذاشت.

به گفته عباسیان، ابهامات در مورد روابط تجاری مکزیک که صادرکننده ذرت است و آمریکا، مشکلاتی را برای بازارهای بین المللی ایجاد نموده است. همچنین روابط میان روسیه و اوکراین که صادرکنندگان بزرگ غلات هستند ممکن است بر افزایش قیمتها تاثیرگذار باشد.

اقتصاددان ارشد فائو گفت قیمتها نسبت به سال 2016 بالاتر خواهند بود و نوسان بیشتری خواهند داشت.

رشد 9.9 درصدی قیمت شکر در ژانویه به دلیل دورنمای محدود شدن عرضه از سوی برزیل، هند و تایلند بود که این روند احتمالا ادامه خواهد یافت.

بر اساس گزارش رویترز، فائو پیش بینی خود برای فراوری جهانی غلات در سال 2017-2016 را به 2.592 میلیارد تن افزایش داد که بر مبنای انتظار برای برداشت بالاتر گندم در استرالیا و روسیه بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 328

به "افزایش قیمت مواد غذایی در بازار جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت مواد غذایی در بازار جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید