قیمت تور عمان: ایران و عمان باید فضایی برای تبادل افکار نو و خلق ایده های بدیع ایجاد نمایند

به گزارش مجله استخدام جدید، اولین نمایشگاه مجازی ایران و عمان با حضور غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، رضا بن صالح رئیس اتاق بازرگانی عمان، محسن ضرابی رئیس اتاق مشترک ایران و عمان، ابراهیم المعینی سفیر عمان در تهران و مشارکت 130 شرکت ایرانی و عمانی افتتاح شد.

قیمت تور عمان: ایران و عمان باید فضایی برای تبادل افکار نو و خلق ایده های بدیع ایجاد نمایند

با قیمت تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط عمان آشنا شوید.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، در افتتاحیه اولین نمایشگاه مجازی ایران و عمان گفت: برگزاری این نمایشگاه به مدد بهره گیری از فناوری های نوین در شرایط کرونایی که متاسفانه فعالیت های تجاری و کسب وکارهای خرد و کلان را تحت تأثیر قرار داده نشان گر عزم استوار اتاق های بازرگانی ایران و عمان جهت توسعه مناسبات تجاری و صنعتی بین دو کشور است.

او با اشاره به ملاقات وبیناری شش ماه پیش خود با رضا آدینه رئیس اتاق بازرگانی عمان اعلام کرد: در این ملاقات جنبه های مختلف همکاری های اقتصادی و تجاری بین دوکشور از جمله چالش های به وجود آمده از اپیدمی کرونا و احتیاج به بازنگری در روابط و نحوه تعاملات و حرکت به سمت برگزاری جلسات و نمایشگاه های مجازی، ضرورت توسعه همکاری های ترانزیتی میان ایران و عمان، مرتفع کردن موانع بانکی و ایجاد سازوکاری برای مبادلات اقتصادی و پولی با هدف بهره گیری از توان بخش خصوصی در کشور و بهره گیری از مکانیسم تهاتر در مبادلات تجاری دو کشور مورد بحث و گفتگو نهاده شد. این نمایشگاه یکی از نتایج آن ملاقات است که امروز امروز شاهد افتتاح آن هستیم.

شافعی با بیان اینکه نمایشگاه فرصتی برای معرفی توانمندی ها و تازهترین محصولات تکنولوژی ها و ابتکارات به کار رفته در زمینه های صنعتی و تولیدی دو کشور است ادامه داد: غرفه داران باید از این فرصت به برترین شکل استفاده نمایند. نباید هدف فقط خرید و فروش کالا باشد. بلکه ایجاد فضایی برای گفتگوات و افکار تازه با رویکرد خلق ایده های بدیع در زمینه سرمایه گذاری های مشترک و ایجاد روابط بلندمدت اقتصادی با نگاه به ظرفیت ها و امکانات طبیعی در دو کشور ایران و عمان باید مد نظر قرار گیرد.

او با دعوت از شرکت ها و غرفه داران عمانی حاضر در نمایشگاه و فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران عمان برای بازدید و آشنایی با توانمندی ها و امکانات موجود در ایران گفت: ایران ظرفیت های بالایی برای سرمایه گذاری های صنعتی و تجاری دارد. بازار ایران در منطقه بازاری ممتاز و منحصر به فرد است. از این رو معتقدم بخش های خصوصی دو کشور در زمینه همکاری ای اقتصادی می توانند نقش مکمل همدیگر را ایفا نمایند.

شافعی با بیان نکاتی برای پیشبرد روابط اقتصادی میان ایران و عمان ادامه داد: شرکت های ایرانی می توانند در حوزه همکاری های تجاری و مبادلات کالایی بخشی از محصولات وارداتی مورد احتیاج عمان از جمله مشتقات نفتی و قیر، محصولات پتروشیمی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و همینطور مصالح ساختمانی را تأمین نمایند. شرکت های عمانی هم می توانند بخشی از احتیاجهای بازار ایران در زمینه تأمین مواد اولیه، ماشین آلات مورد احتیاج صنایع، تجهیزات صنعتی و الکترونیکی را فراهم نمایند.

او اضافه کرد: بخش های خصوصی دو کشور می توانند در چارچوب همکاری های چندجانبه و منطقه ای در اجرای پروژه های فنی و مهندسی در کشورهای ثالث منطقه به صورت مشترک سرمایه گذاری و فعالیت نمایند. بعلاوه سرمایه گذاری های مشترک بخش های خصوصی ایران و عمان در هر دو کشور یکی از مباحث مهم همکاری است که به جهت ایجاد روابط پایدار و بلندمدت اقتصادی مورد توجه ویژه است.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: در این زمینه پیشنهاد می کنم اتاق های مشترک دو کشور با ایجاد یک کمیته سرمایه گذاری نسبت به شناسایی پروژه های دارای مزیت نسبی و آنالیز جزییات و عملیاتی شدن آن پروژه ها برنامه ریزی نمایند.

به گفته او موضوع صادرات مجدد کالاهای ایرانی به وسیله عمان و توسعه همکاری های ترانزیتی و بندری یکی از موارد مهم همکاری های دوجانبه است.

شافعی گفت: خوشبختانه دولت عمان در حال ارزیابی استفاده از بنادر عمان و تجهیز آنها برای پذیرش کشتی های ایرانی است. به نظر می رسد اگر این مهم عملیاتی گردد می تواند تأثیر مثبتی در زمینه تسهیل و توسعه مبادلات اقتصادی ایران و عمان و استفاده از مزایای منطقه ها آزاد برای تجارت دو کشور ایجاد کند.

او با تأکید بر اینکه در حوزه های معادن و تکنولوژی های پیشرفته آی.تی و آی.تی.سی شرکت های ایرانی پیشرفت ها و دستاوردهای ارزشمندی را کسب نموده اند گفت: پیشنهاد می کنم در همکاری های آینده میان شرکت های ایرانی و عمانی این بخش هم مورد توجه جدی قرار بگیرد.

شافعی در انتها ابراز امیدواری کرد با ادامه برگزاری این نمایشگاه و نشست های دوجانبه و ارائه راهکارهای عملی توسعه روابط ایران و عمان شرایط حضور تجار و فعالان اقتصادی در بازارهای مستعد دو کشور و حتی بازارهای منطقه فراهم گردد.

عمان از هر پیشنهادی برای سرمایه گذاری در این کشور استقبال می نماید

رضا بن صالح رئیس اتاق بازرگانی عمان در این نشست با اشاره به اینکه حجم مبادلات ایران و عمان در سال گذشته نزدیک به 400 میلیون دلار بوده است تأکید کرد: سلطنت عمان کوشش می نماید روابط دو کشور در زمینه های مختلف توسعه یابد. بر این اساس سلطنت عمان تفاهم نامه هایی ازجمله در زمینه حمل ونقل هوایی با ایران به امضا رسانده است. برگزاری این نمایشگاه مجازی هم با توجه به روابط تاریخی و برادرانه دو کشور در راستای توسعه روابط و زمینه های همکاری دوجانبه خواهد بود. بر این اساس تسهیل سازوکارهای تبادل اقتصادی و تجاری و توسعه اقتصادی و توسعه خدمات دو کشور در دستور کار اتاق های بازرگانی ایران و عمان است.

او ادامه داد: سلطنت عمان فعالان اقتصادی ایران را برای ورود به بازار این کشور تشویق نموده و کوشش می نماید محیط متنوع خوبی به لحاظ اقتصادی برای بخش خصوصی ایجاد نموده و زمینه انتقال تجارب دو کشور را فراهم کند.

بن صالح با تأکید بر اینکه همه باید برای اجرای پروژه های مشترک دو کشور کوشش کنیم اضافه کرد: ما از حضور شرکت های ایرانی برای سرمایه گذاری در عمان و از اجرای پروژه های مشترک استقبال می کنیم. چراکه سلطنت عمان در پی رشد روابط اقتصادی و جذب سرمایه شرکت های مختلف خارجی است. لذا از هر پیشنهادی برای سرمایه گذاری در عمان استقبال می کنیم. بعلاوه شهروندان عمانی هم تمایل به سرمایه گذاری در ایران و سایر کشورهای خارجی دارند.

او ادامه داد: سلطنت عمان در زمینه های معادن، صنعت کاغذ، مواد شیمیایی، صنایع فلزی و غیرفلزی، تجهیزات برقی، حمل ونقل، بازیافت زباله و مصالح ساختمانی تمایل به همکاری و سرمایه گذاری است.

بن صالح در انتها گفت: در پی این هستیم تا زمینه ای فراهم کنیم که سرمایه گذاران ایرانی در عمان اقامت داشته باشند و امیدواریم از فرصت های موجود دو کشور استفاده کنیم.

محسن ضرابی، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در مراسم افتتاح این نمایشگاه مجازی گفت: با توجه به ظرفیت تولیدی و تجاری، لجستیک و بازار تقاضای دو کشور، و با توجه به حسن روابط سیاسی و قرابت های فرهنگی و اهتمام دولت های دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی ایران و عمان، در کوشش هستیم که با ایجاد زیرساخت ها و برداشتن سدهای تجاری، شاهد رشد و توسعه ارتباطات تجاری میان ایران و عمان باشیم.

او ادامه داد: ازاین رو با توجه به شیوع کرونا، دو کشور ایران و عمان به این فکر افتادند که نمایشگاه مجازی مشترک برگزار نمایند.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان اعلام کرد: در این نمایشگاه کالاها و خدمات حوزه مواد غذایی، توریسم سلامت و گردشگری، صنعت، مصالح ساختمانی، لجستیک، حمل ونقل، آموزش و پژوهش، آی.تی، هایتک و… به نمایش درخواهند آمد.

ضرابی بابیان اینکه سال گذشته حجم کل واردات عمان 24 میلیارد دلار بوده است ادامه داد: سهم ایران از صادرات به کشور عمان 438 میلیون دلار بوده و این یعنی کشور ما تنها 1.8 درصد از واردات کل عمان را پوشش می دهد. این در حالی است که کالاهای ایرانی به علت کیفیت مناسب و قیمت تمام شده پایین تر دارای مزیت رقابتی با دیگر کشورها هستند.

او بابیان اینکه بازار 39 میلیارد دلاری واردات ایران، می تواند برای شرکت های عمانی مجذوب کننده باشد اضافه کرد: متأسفانه به علت شناخت بسیار کم تجار و شرکت های ایران از بازارها و احتیاجهای کشور عمان و همین طور شناخت کم شرکت های عمانی از بازار و احتیاجهای ایران حجم مبادلات دو کشور بسیار ناچیز است. امیدواریم برگزاری و فعالیت این نمایشگاه مجازی، فرصت مغتنمی برای معرفی خدمات تولیدی و تجاری دو کشور به یکدیگر باشد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان ابراز کرد: خوشبختانه راه اندازی بندر سلطان قاموس برای تسهیل صادرات به عمان و همین طور روان شدن افتتاح حساب برای شرکت های ایرانی می تواند در این زمینه بسیار راهگشا باشد.

در ادامه این نشست ابراهیم المعینی سفیر کشور عمان در ایران با اشاره به اینکه سلطنت عمان اقدامات زیادی برای برطرف موانع تجاری و تسهیل توسعه مبادلات میان دو کشور انجام داده گفت: با توجه به موقعیت های سرمایه گذاری زیادی که در عمان وجود دارد ما از ورود و سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در عمان استقبال می کنیم.

او تأکید کرد: برگزاری این نمایشگاه فرصت مغتنمی برای شناخت بیشتر پتانسیل های اقتصادی دو کشور است و امیدورایم برگزاری آن به توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران و عمان منجر گردد.

*نمایشگاه مجازی ایران و عمان به وسیله این لینک در دسترس نهاده شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1845

به "قیمت تور عمان: ایران و عمان باید فضایی برای تبادل افکار نو و خلق ایده های بدیع ایجاد نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت تور عمان: ایران و عمان باید فضایی برای تبادل افکار نو و خلق ایده های بدیع ایجاد نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید