اینترنت چرا کند است؟

به گزارش مجله استخدام جدید، گلایه های کاربران از کیفیت اینترنت پایانی ندارد. اگرچه متولیان این حوزه توضیحاتی در خصوص افت کیفیت و سرعت اینترنت ارائه می دهند، اما شبکه های اجتماعی مملو از اعتراض به شرایط اینترنت کشور است؛ به طوری که به تازگی رئیس کارگروه یادگیری الکترونیکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در واکنش به تأثیر کندی اینترنت در آموزش مجازی گفت: اختلالات در کیفیت و سرعت اینترنت در چند ماه گذشته افزایش یافته و موجب آزار و اذیت در برگزاری کلاس ها و امتحانات شده است.

اینترنت چرا کند است؟

به گزارش همشهری، هرچند مقام های وزارت ارتباطات طی روز های گذشته بر مسئله خوب بودن سرعت اینترنت موبایل تأکید داشته اند، اما به نظر می رسد علاوه بر سرعت این اختلال در کیفیت اینترنت است که باعث اعتراض مردم و حتی بدنه دولت شده است.

برخی از کاربران این کندی را به موضوعات مختلف مرتبط می دانند، در این مطلب نعیم فرهادیان، کارشناس شبکه کوشش نموده که دلایل فنی افت کیفیت را آنالیز کند.

عامل DNS

نعیم فرهادیان نخستین عامل را که می تواند روی کیفیت اینترنت تأثیرگذار باشد، DNS می داند. او با اشاره به اینکه مهم است که DNS Server از چه نوع باشد، ادامه می دهد: این موضوع از یک ISP به ISP دیگر می تواند متفاوت باشد؛ یعنی یک ISP ممکن است DNS خود را استفاده کند، یک ISP ممکن است DNS مخابرات یا یکی دیگر DNS زیرساخت را استفاده کند. به گفته فرهادیان اگر یک ISP از یک DNS Server خوب برای کاربرانش استفاده کند، زمان DNS Query کاهش می یابد و کاربر بین نیم تا یک ثانیه برای باز کردن هر وب سایت جلو می افتد. فرهادیان با اشاره به اینکه DNS مهم ترین عاملی است که وب سایت ها و اپلیکیشن ها برای بالا آمدن به آن احتیاج دارند، می گوید: اختلال (عمدی یا غیرعمدی) روی DNS دسترسی به سایت ها و اپلیکیشن ها را با مشکل روبرو می نماید.

با این حال، او معتقد است که اختلالات اخیر با DNS مرتبط نیست و معتقد است که کندی فعلی خیلی بیشتر از آن چیزی است که DNS بتواند تأثیرگذار باشد.

عامل packet lost

به طور کلی اینترنت شامل بسته هایی است که در حال رفت و برگشت هستند. اگر این بسته ها در راستا گم شوند، باعث می گردد که کاربر احساس کند که اینترنت کند شده است. فرهادیان معتقد است این موضوع هم می تواند، عمدی یا غیرعمدی باشد.

به گفته او به عنوان مثال در خصوص اینستاگرام، لینک ما با ارمنستان 400 گیگابیت است. درصورتی که این لینک پر شده باشد، اگر یک کاربر روی این لینک یک بسته (packet) بفرستد، قاعدتا این بسته در راه دراپ می گردد. این کارشناس به توییت چند روز پیش خود درباره عمدی بودن پکت لاست در گیت هاب اشاره می نماید، اما معتقد است که در خصوص اینستاگرام پکت لاست، عمدی نیست و به نظر می رسد که، چون لینک آن پر شده با اختلال روبرویم.

انتخاب راستا

این کارشناس در شرح عامل انتخاب راستا با فرض اینکه زیرساخت، 2 لینک به ارمنستان دارد که یکی یک ترابیت و لینک دیگر 2 ترابیت است، می گوید: قاعدتا ترافیک باید پخش گردد؛ زیرا همه ترافیک را نمی توان از لینک یک ترابیتی یا 2 ترابیتی فرستاد. فرهادیان با اشاره به اینکه مثلا راستا یک ترابیتی ممکن است 10 میلی ثانیه و راستا 2 ترابیتی ممکن است 100 میلی ثانیه باشد، تفاوت تأخیر (latency) این دو راستا را مورد توجه قرار می دهد. به گفته او زیرساخت انتخاب راستا را به صورت دستی انجام می دهد؛ به عنوان مثال وقتی یک لینک پر می گردد، فرضا تعدادی از کاربران همراه اول را از یک لینک به لینک دیگر منتقل می نماید. اما مسئله این است که طی همین جابه جایی کیفیت اینترنت کابران تغییر می نماید.

کیفیت اتصال کاربر به اپراتور ها

کارشناس شبکه با اشاره به اینکه مواردی که برشمردم با این فرض بود که ما وسط دیتاسنتر قرار داریم و به طور مستقیم به زیرساخت وصل هستیم، می گوید: اما واقعیت این است که ما مستقیم به زیرساخت وصل نیستیم؛ به عنوان مثال، کاربر از دیتای موبایل استفاده می نماید و بسته به اینکه موبایل کاربر چند خط اینترنت داشته باشد، کیفیت اینترنت (پهنای باند، پکت لاست و جیتر) تغییر می نماید. فرهادیان با یادآوری کیفیت مناسب اینترنت همراه در ابتدای راه اندازی، به افزایش کاربران اینترنت موبایل و شروع مسائل اشاره می نماید. به گفته او مردم به حدی از دیتای موبایل استفاده کردند که اکنون تعداد کاربران موبایل با جمعیت کشور تقریبا برابری می نماید. فرهادیان نتیجه می گیرد که دکل های بی تی اس اشباع شده اند و دیگر نمی توانند جوابگوی این حجم از کاربران باشند.

سرعت اینترنت کشور

آنالیز رتبه بندی سرعت اینترنت کشور در سایت اسپیدتست، در زمان تهیه این گزارش حاکی از آن است که سرعت اینترنت همراه در ایران بدون تغییر نسبت به چند روز گذشته در رتبه 77 واقع شده است که میانه جدول سرعت اینترنت موبایل در دنیا به شمار میرود. با این حال، رتبه اینترنت ثابت کشور در مقایسه با روز های پیش نشانگر آن است که با 2 پله صعود، به رتبه 141 رسیده است که تقریبا اواخر جدول رتبه بندی کشور ها واقع شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1401 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2079

به "اینترنت چرا کند است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت چرا کند است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید