این گربه ماهی چه ارتباطی با ارباب حلقه ها دارد؟!

به گزارش مجله استخدام جدید، شخصیت فرودو بگینز فقط زاییده تخیل جی. آر. آر. تالکین است، اما محققان در غرب آفریقا می گویند گونه ای گربه ماهی را شناسایی نموده اند که دست کم از یک جهت شبیه شخصیت آن هابیت جوان است. به همین دلیل است که آن ها نام آن را چیلوگلانیس فرودو بگینزی گذاشته اند!

این گربه ماهی چه ارتباطی با ارباب حلقه ها دارد؟!

به گزارش فرادید، بر اساس مطالعه ای که 31 جولای در Ichthyology & Herpetology منتشر شد، Chiloglanis frodobagginsi گونه تازهی از گربه ماهی دهان مکنده است که در قسمت بالایی رودخانه نیجر یافت می گردد. محققان دومین گونه تازه این گربه ماهی دهان مکنده را هم در لیبریا شناسایی کردند.

بر اساس این مطالعه، این گونه تازهترین گونه از 63 گونه گربه ماهی است که در آب های جاری در غرب آفریقا زندگی می نمایند.

Chiloglanis frodobagginsi: یک مسافر کوچک

به گفته محققان، چیلوگلانیس فرودو بگینزی C. frodobagginsi یک گربه ماهی کوچک تا میانه است که مقدار آن از حدود 0.75 اینچ طول تا 1.5 اینچ متغیر است. پشت این ماهی لکه های قهوه ای روشن و جلو و صورت آن به رنگ کرم-زرد است.

به گفته کارشناسان، Chiloglanis frodobagginsi به علت سفرهایش که شبیه سفر های شخصیت فرودو بگینز در ارباب حلقه ها است به این نام، نامگذاری شد.

وقتی برای نخستین بار این ماهی کشف شد، کارشناسان پنداشتند شاهد گونه مشابه دیگری به نام C. micropogon هستند. با این حال، تحقیقات بیشتر نشان داد که این دو موجود متفاوت هستند و در واقع گونه های خواهر هستند.

به گفته محققان، C. frodobagginsi در قیاس با گونه خواهر خود، دارای چشم های بزرگ تر، زائده های سبیل بلندتر و دندان های کمتری است که در ردیف های کمتری پخش شده اند.

کارشناسان گفتند این گونه به نام فرودو بگینز نامگذاری شده است، چون به طرزی نامعلوم و اسرارآمیز حدود 3000 مایل از گونه خواهر خود جدا شده است. روشن نیست چگونه این دو گونۀ نزدیک به هم تا این حد از هم جدا شده اند، اما این باور وجود دارد که این گونه با وجود کوچک بودن وعدم تمایل به جابجایی از جایی به جای دیگر، یک سفر باورنکردنی را در جریان تکامل خود تحمل نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مرداد 1402 بروزرسانی: 14 مرداد 1402 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2322

به "این گربه ماهی چه ارتباطی با ارباب حلقه ها دارد؟!" امتیاز دهید

1 کاربر به "این گربه ماهی چه ارتباطی با ارباب حلقه ها دارد؟!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این گربه ماهی چه ارتباطی با ارباب حلقه ها دارد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید