با پرخاشگری در نوجوانان چگونه باید برخورد کرد؟

به گزارش مجله استخدام جدید، پرخاشگری در نوجوانان بیشتر از هر دوره دیگری بروز می کند و روانشناسان از این دوره به نام دوره بحرانی زندگی و دوره سرکشی و طغیان نام می برند.

با پرخاشگری در نوجوانان چگونه باید برخورد کرد؟

پرخاشگری در نوجوانان یکی از مسائل شایع بین والدین و فرزندان نوجوانشان می باشد. بچه هایی که پیش از این مودب و مطیع بوده اند اکنون در دوران نوجوانی به سرعت عصبانی و پرخاشگر می شوند. شاید میزانی از این زودجوشی در نوجوانان طبیعی باشد اما در مواردی تبدیل به پرخاشگری افراطی و آسیب زننده می شود.

علت پرخاشگری در نوجوانان چیست؟

خشم یکی از هیجانات انسان است که در تمام طول عمر ممکن است با آن سروکار داشته باشیم و در لحظه هایی از زندگی آن را احساس کنیم اما در یک دوره از زندگی انسان، خشم بیشتر از هر دوره دیگری بروز می کند و آن دوره نوجوانی است که بسکمک از روانشناسان از آن به نام دوره بحرانی زندگی نام می برند و به باور آن ها دوره نوجوانی دوره سرکشی و طغیان است. در مورد علت افزایش پرخاشگری در نوجوانان می توان به تعاملی از موارد زیر اشاره کرد:

 • فعالیت هورمون های جنسی در دوره نوجوانی
 • رفتار پرخاشگرانه قبلی
 • قربانی آزار فیزیکی یا جنسی بودن
 • قرار دریافت در معرض خشونت در خانه یا جامعه
 • فاکتورهای ژنتیکی
 • خشونت در رسانه
 • استفاده از الکل یا مواد مخدر
 • حضور سلاح گرم در خانه
 • آسیب مغزی در اثر ضربه
 • تجاوز به حقوق نوجوان و نادیده دریافت مالکیت او
 • آزارهای کلامی و الفاظ توهین آمیز به نوجوان
 • تنبیه و حمله فیزیکی به نوجوان
 • بازداشتن نوجوان از انجام علایقش
 • تحت فشار گذاشتن نوجوان و اصرار به انجام کاری که تمایل ندارد
 • شیوه برخورد نامناسب والدین با نوجوانان و استفاده از امر و نهی به آنان

مشاهده کدام رفتار از نوجوانان عادی و کدام غیر عادی است؟

رفتارهای عادی نوجوان

 • تغییر ظاهر: پیش رفتن با مد برای نوجوانان بسیار مهم است. این به معنی پوشیدن لباس هایی است که جلب توجه کنند یا حتی می تواند با رنگ کردن مو نیز همراه باشد. از انتقاد شدید نوجوان در این موارد بپرهیزید و نصیحت های خود را برای مسایل مهم تر نگه دارید.
 • افزایش استدلال و سرکشی: از آن جایی که نوجوان به دنبال استقلال طلبی است ممکن است بارها با شما وارد بحث و استدلال شود.
 • نوسانات خلقی: تغییر هورمون ها در نوجوان به معنی نوسانات خلقی در اوست.
 • تاثیر پذیری بیشتر از دوستان: دوستان در این سن برای آن ها بسیار مهم هستند و ممکن است تاثیر بسزایی در رفتار آن ها داشته باشند. اما این بدان معنی نیست که نوجوان به عشق و علاقه شما نیازی ندارد.

رفتارهای غیرعادی نوجوان

 • تغییر در ظاهر اگر همراه با ایجاد مشکل در مدرسه و یا سایر رفتارهای منفی باشد یک خط قرمز است.
 • بحث های طولانی مدت، خشونت در خانه، عدم اطاعت از قانون، این ها همه خط قرمزی برای نوجوان است.
 • تغییرات زیاد در خلق وخوی، شخصیت، کم شدن نمرات مدرسه، غمگینی دراز مدت، اضطراب نیز بسیار مهم است. هر گونه حرفی در مورد خود کشی را جدی بگیرید.

واکنش صحیح در هنگام پرخاشگری در نوجوانان

1- نوجوان بر این باور است که خود به همه امور واقف است و دیگر نیازی نیست به او بگویند چه کار کند اما والدین همچنان انتظار دارند که نوجوان همچون سابق گوش به حرف آنان باشد … و این باعث بروز اولین اختلافات بین والدین و نوجوان و اولین پرخاشگری ها می شود.

2- در مقابل فریادهای نوجوان شما نباید دادوبیداد کنید. در صورت شروع دعوای کلامی با نوجوان ممکن است خط قرمزها شکسته شوند و از الفاظ توهین آمیز یا خشنی استفاده شود که رابطه شما و فرزندتان را در آینده دچار مسائل بیشتر کند. پس تا آنجا که می توانید از مشاجره کردن با نوجوان بپرهیزید و در هنگام پرخاشگری در نوجوانان سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید.

3- قهر کردن با نوجوان نیز یکی از مواردی است که تاثیر مثبتی بر روابط شما با فرزندتان ندارد و در نوجوان احساس طردشدگی به وجود می آورد.

4- عده ای از والدین در هنگام پرخاشگری در نوجوانان آنها را به حال خود می گذارند. این رها شدن حسی را به کودک منتقل می کند که انگار کسی برای او ارزشی قائل نیست و یا اینکه دیگرکسی دوستش ندارد.

5- در زمان خشم نوجوان او را نصیحت نکنید.

6- اگر نوجوان شما زیاد پرخاشگری می کند در ابتدا روابط خانوادگی و شرایطی که نوجوان در آن شرایط پرخاشگری می کند را بررسی کنید. شاید نیاز باشد روابط خود با فرزندتان را اصلاح کنید.

7- به نوجوان فرصت دهید در مورد خشمش با شما صحبت کند و تخلیه شود در هنگام خشم از نوجوان بازخواست نکنید. بعد از آرام شدن با او صحبت کنید. مواظب انتقادهای خود از نوجوان باشید نوجوان نیاز به تایید شما دارد.

8- با نوجوانتان بیشتر همدلی کنید و احساسات او را درک کنید. نوجوان روحیه حساسی دارد که نیاز به همدلی بیشتر شما دارد.

9- در زمانی که هم شما و فرزندتان آرام هستید، توضیح دهید که احساس عصبانیت به طور کلی نادرست نیست، ولی روش های غیر قابل پذیرش برای بیان آن وجود دارد. برای مثال، اگر نوجوان شما حرف های نادرست و پرخاشگرانه نسبت به شما بزند، او مجبور است که با پیامدهای مربوط به آن روبرو شود (از دست دادن برخی مزایا، یا در صورت لزوم دخالت پلیس) نوجوانان، در زمان کنونی، بیشتر از هر زمان دیگری، به قوانین نیاز دارند.

10- نسبت به علائم هشداردهنده و عوامل تحریک کننده خشم، آگاه باشید. آیا فرزند نوجوان شما سردرد دارد یا قبل از اینکه عصبانیت خود را نشان دهد، شروع به پیاده روی می کند؟ یا اینکه، آیا کلاسی در مدرسه هست که وی در آنجا تحریک به خشم شود؟ زمانی نوجوانان قادر به شناسایی علائم هشدار دهنده هستند که دمای بدن آنها بالا رود، این امر به آنها اجازه می دهد که شروع به قدم زدن کنند تا عصبانیت خود را، قبل از اینکه غیر قابل کنترل باشد، متوقف کنند.

11- برای کمک به کاهش پرخاشگری در نوجوانان به آنها کمک کنید که روش های مناسب تری و سالم تری برای بیان خشم پیدا کنند. تمرین و ورزش، ورزش های گروهی، حتی ضربه به کیف یا بالشت، می تواند برای نشان دادن تنش و خشم، مفید باشد. همچنین بیشتر نوجوانان از هنر یا نوشتن، به منظور ابراز خشم خود، به صورت خلاقانه استفاده می کنند. پایکوبی یا بازی کردن بلند، و همچنین موسیقی خشمگین می تواند عصبانیت آنها را کاهش دهد.

12- برای فرزند خود فضایی اختصاص دهید که تنها باشد. زمانی که فرزند شما عصبانی باشد، به وی اجازه دهید که در یک جایی تنها بشیند و این فضا باید مکانی باشد که در آن احساس آرامش و خونسردی دارند. در زمانی که فرزند شما خشمگین است، او را دنبال نکنید و به اصرارتان ادامه ندهید یا از وی توضیح نخواهید؛ این امر تنها منجر به طولانی شدن عصبانیت و شدت دریافت آن می شود، یا حتی منجر به تحریک واکنش فیزیکی آنها شود.

13- کنترل خشم را هم خود بیاموزید و هم به فرزندتان یاد دهید. در صورتی که خشم خود را کنترل نکنید، شما نمی توانید به نوجوان خود کمک کنید. همانطور که مفهوم آن هم سخت می باشد، شما مجبور هستید که آرام باشید و تعادل خود را حفظ کنید و اینکه فرزند شما چقدر نسبت به شما خشمگین هست، بی اهمیت می باشد. اگر شما یا دیگر اعضای خانواده شما بر سر هم جیغ بکشند و فریاد بزنند، همدیگر را بزنند، یا وسایل را پرتاب کنند، نوجوان شما به طور طبیعی فرض می کند که این روش ها برای بیان خشم، به نحوه مناسب، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

14- به عنوان حرف آخر توصیه می شود که به استقلال نوجوانتان احترام بگذارید و به او کمک کنید تا بتواند در آینده فرد مستقلی شود. احترام به نوجوان و رسمیت شناختن او به عنوان یک فرد مستقل کمک زیادی به ارتباط بهتر بین شما و نوجوانتان و کاهش پرخاشگری در نوجوانان می کند.

منبع: setare.com
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1332

به "با پرخاشگری در نوجوانان چگونه باید برخورد کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با پرخاشگری در نوجوانان چگونه باید برخورد کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید