با 100 لیتر بنزین به کجا سفر کنیم؟

به گزارش مجله استخدام جدید، اگر از سهمیه محدود بنزین بخواهیم 100 لیتر را برای سفر کنار بگذاریم، کجا می توانیم برویم؟ شاید در ابتدا 100 لیتر ناچیز به نظر برسد، اما با همین بنزین نیز می توانیم به مکان هایی از ایران عزیزمان سفر کنیم که هم بکر باشد و هم خلوتر از بسیاری از منطقه ها شلوغ و بیشتر شناخته شده.

با 100 لیتر بنزین به کجا سفر کنیم؟

خبرنگاران - امین آزاد: به طور میانه مصرف سوخت خودروهای ایرانی بین 9 تا 14 لیتر در سیکل ترکیبی است. سیکل ترکیبی نیز عددی است که بر اساس پیمایش ترکیبی داخل شهر و بیرون از شهر محاسبه می گردد که خودروها معمولا در داخل شهر بنزین بیشتر و در خارج از شهر به علت قرار نگرفتن در ترافیک بنزین کمتری می سوزانند. البته به شرطی که جاده های خارج شهری در پی سفر مردم، زیاد شلوغ نباشند.

براساس آنالیز وزارت نفت ایران در سال های پیش از توقف فراوری پراید، این خودرو با فراوری 400 هزار دستگاه در سال تبدیل به خودروی عمومی مردم ایران شده بود. پراید در سال 1980 در شرکت فورد آمریکا فراوری شد و در ایران موتور آن با کمی تغیییر در سیستم سوخت رسانی، انژکتوری شد و به این ترتیب در 100 کیلومتر 9لیتر مصرف می نماید. خودرویی مانند 206 هم چنین مصرفی دارد.

اما خودروهای با موتورهای پرحجم تر مانند پژو 405 و سمند تا 13 لیتر هم مصرف دارند. با این حال با در نظر گرفتن عددی میانگین، مسافران می توانند به حدود 400 کیلومتری محل زندگی خود سفر نمایند و حدود 100 تا 200 لیتر را نیز برای گشت و گذار کنار بگذارند.

بنزین گران نمی گردد.

از شهرهای شلوغ در تعطیلات به کجا پناه ببریم؟

حال با در نظر گرفتن این اعداد خسته نماینده، آیا شلوغی شهرهای توریستی ایران خستگی را در بدن شما نخواهد گذاشت؟

برای فرار از همین شلوغی هستند بسیاری که ترجیح می دهند در روزهای تعطیل در خانه های شان بمانند. ایرج که یکی از همین افراد است، می گوید بهتر است به جای آنکه اعصاب خودم و خانواده ام را با سفر به شهرهای شلوغ خرد کنم، در خانه بمانم و بخوابم. اما برخلاف ایرج، علی که راهنمای تور است و به خاطر شغلش به بسیاری از نقاط ایران سفر نموده است می گوید منطقه های بکر و زیبا در ایران وجود دارد که مردم آنجا را نمی شناسند و اغلب به مشهد اصفهان و شیراز سفر می نمایند.

علی می گوید برای آنکه با 100 لیتر بنزین به منطقه ها بکر ایران سفر کنید، تنها باید کمی ماجرا جو باشید. او معتقد است از شمال گرفته تا جنوب، و از شرق گرفته تا غرب منطقه های هستنند که شما می توانید با طی حدود 400 کیلومتر به آنجا سفر کنید.

ورود خودروهای غیربومی گیلان از ساعت 12 روز سه شنبه، 11 خرداد تا ساعت 12 روز دوشنبه، 17 خرداد به استان گیلان ممنوع است.

تهرانی ها به کجا بفرایند؟

در استان تهران که پر جمعیت ترین استان ایران است، منطقه های دیدنی وجود دارد که با دو ساعت رانندگی از هر جای استان می توان به آنجا رسید. یکی از این منطقه ها دشت وارو است. این دشت در منطقه دماوند قرارگرفته که در زمستان پوشیده از برف است.

در این جهت مسافران می توانند در روستای پلور اقامت نمایند. چهار جهت معمولا برای رسیدن به دماوند وجود دارد که برترین آن به وسیله روستای پلور در جاده هراز است. دیگر جهتی که می توان برای مسافران در این استان پیشنهاد کرد، نمار ستاق است؛ دشتی وسیع در کنار رودخانه و رشته کوه های البرز. در نزدیکی این منطقه آبشاری هم وجود دارد و اگر کمی ماحراجو باشید، می توانید شب را با چادر زدن کنار این مکان سپری کنید. برای رسیدن به این مکان بهتر است جاده اصلی دماوند - آمل به سمت روستای پلور را طی کنید. البته این منطقه در زمستان بسیار سرد است.

شرق ایران

مشهد شلوغ ترین شهر ایران در تعطیلات به علت جنبه های زیارتی است، اما در استان های سه گانه خراسان، شما می توانید با 100 لیتر بنزین به مکان هایی سفر کنید که خلوت تر باشد.

یکی از این مکان ها شهر بلقیس در اسفراین واقع در استان خراسان رضوی است. این شهر دارای قلعه ها و تپه های باستانی و تاریخی است. جهت رسیدن به این شهر به سمت اسفراین بروید، اما سه کیلومتر نرسیده به اسفراین، جاده سبزوار را ادامه دهید.

البته شرق ایران بسیار گسترده و وسیع است، پس اگر خواستید در استان سیستان و بلوچستان سفر کنید که از دیگر استان های شرقی ایران است، کوه خواجه انتخاب مناسبی است که در اطراف زابل قرار گرفته است. این کوه علاوه بر جنبه های تاریخی، برای مسلمانانف مسیحیان و زرتشتیان مقدس است. این مکان در فاصله حدود سی کیلومتری زابل قرار گرفته است.

غرب ایران

غرب ایران از شمال غربی تا جنوب غربی بسیار متنوع است. در آذربایجان منطقه ها بکر بسیاری وجود دارد. گذشته از شهر تبریز و دریاچه ارومیه و آب های معدنی سرعین که در روزهای تعطیل بسیار شلوغ هستنند و به سختی می توان در آن منطقه ها محل اقامت یافت، مکان هایی هم هستنند که دیدنی اند، اما چندان شلوغ نیستند. جاده اسالم به خلخال یکی از این منطقه ها در شمال غربی ایران است.

در آذربایجان قره کلیسا از دیگر منطقه ها دیدنی محسوب می گردد. برای افرادی که از کوه نوردی لذت می برندف سفر به این منطقه خالی از لطف نیست. جهت سفر به این مکان می توان در شهر خوی و یا دشت چالدران اقامت کرد. جهتی که می تواند برای سفر شما خاطره انگیز باشد، خوی - چالدران و روستای ضیا الدین است.

از دیگر منطقه ها دیدنی در شمال غربی ایران، روستای کندوان است؛ روستایی که البته در روزهای تعطیل کمی شلوغ است. کندوان روستایی است که مردمان آن در تپه های سنگی، بزرگ، قیفی شکل و در حفره هایش زندگی می نمایند.

اگر کمی خوش شانس باشید می توانید در یکی از این خانه های جالب در روزهای تعطیل اقامت کنید. برای رسیدن به این روستا از تبریز پس از مدتی رانندگی، از جهت جاده آذر شهر به اسکو و سپس به سمت کندوان روانه شوید.

از لرستان و کردستان کجا رویم؟

البته اگر ساکن منطقه های مانند لرستان یا کردستان باشید، شاید 100 لیتر بنزین سفر برای گشت و گذار در آذربایجان کم باشد. ولی در این منطقه ها نیز مکان هایی دیدنی وجود دارد. برای نمونه در استان لرستان و در نزدیکی خرم آباد و کوه اشتران کوه، در ارتفاع بیش از دو هزار متری، دریاچه ای با نام گهر وجود دارد که در زمستان و پاییز بسیار سرد و در بهار کمی سرد است. در این دریاچه که آبی بسیار سرد دارد، یکی از باکیفیت ترین قزل آلاهای ایران زندگی می نماید. برای رسیدن به این مکان پس از رانندگی چند ساعته باید جهتی زیبا را بیش از پنچ ساعت کوه نوردی کنید.

گشت و گذار و چادر زدن در مخمل کوه در نزدیکی خرم آباد هم از دیگر تجربه هایی است که می تواند خاطره انگیز باشد. سفر به این جاذبه طبیعی نیز با سهمیه 100 لیتر بنزین برای ساکنان استان لرستان و استان های همسایه امکان پذیر است.

اگر اهل استان کردستان هستید، بهتر است به اطراف دریاچه زریوار سفر کنید. این دریاچه زیبا، پر از پرندگان مختلف است. برای رسیدن به این دریاچه از جاده مریوان - سنندج بهره ببرید. این دریاچه در 125کیلومتری سنندج قرار گرفته است.

منطقه ها مرکزی

منطقه ها مرکزی ایران بسیار گسترده و مجذوب کننده و رمز آلود است. البته بعضی از این منطقه ها تاریخی نیز در روزهای تعطیل بسیار شلوغ می شوند. ولی در منطقه ها مرکزی ایران و در جنوب دشت لوت مکانی با نام کلوت ها وجود دارد؛ جایی با تپه های شنی، که می توانید ساعت ها در آن غلط بزنید! شن های روانی که مانند پنبه نرم اند.

در نزدیکی این منطقه بیابانی، دره ای با نام حنزاب وجود دارد. این منطقه یک نگین سبز با انواع درختان لیمو و مرکبات دیگر به همراه نهرهای روان در دل بیابان است.

از دیگر منطقه ها جالب و سبز منطقه ها مرکزی ایران می توان به ییلاق های راین از ییلاق های کرمان در دامنه کوه های هزار اشاره نمود. این منطقه آبشار بسیار زیبایی دارد. از جمله جاذبه های دره راین درختان چنار کهنسال و مجموعه درختان سرو است.

استان فارس مکان های خلوت هم دارد

استان فارس از دیگر منطقه ها شلوغ ایران در روزهای تعطیل و فصل تابستان است که شاید از خیر سفر به آن بگذریدف اما در همین منطقه ها نیز، مکان هایی وجود دارد که بسیار بکر و دست نخورده اند که از آن جمله می توان به شهرستان بوانات روستای عاصمی اشاره نمود. در فاصله 20 دقیقه از این روستا، منطقه پیرگردو وجود دارد که برای مردم منطقه جنبه مذهبی دارد. مردم این منطقه در سفره های هفت سین شاخه ای از درختان سرو این منطقه را می گذارند.

در استان فارس علاوه بر این روستا، منطقه ای وجود دارد که از سوی اهالی بهشت گمشده خوانده می گردد؛ این بهشت مرودشت نام دارد. این دره در شمال غربی دشت کامفیروز، در میان کوه های مرتفع در مرز انتهایی دهستان های کام فیروز و بیضا در شهرستان های مرودشت و سپیدان قرار گرفته است.

منطقه ها جنوبی

در منطقه ها جنوبی ایران جاده های زیبایی وجود دارد که مناسب سوزاندن 100 لیتر بنزین سفر شماست. یکی از این جاده ها، جهتی از بندر خمیر به سوی لار است.

در این جاده شما می توانید با روستاهای متنوع و زیادی برخورد کنید. جهت تا لار نیمه بیابانی و پر از درختچه های کوچک است، اما هر چه قدر به فیروزآباد نزدیک می شوید، منطقه خنک تر و سبزتر می گردد.

جاده زیبا ساحلی بوشهر تا بندر عباس از دیگر جهتهایی است که مسافران را به یاد فیلم های خیابانی آمریکای می اندازد. البته در بین جهت شما می توانید به منطقه ها باستانی زیادی که قدمت بعضی از آنها تا اشکانیان هم کشیده می گردد، برخورد کنید. در این جاده مسافران می توانند از انواع میوه، از خرما گرفته تا گندم و خربزه را ببینند و منطقه ها کشت این محصولات را هم دیدن نمایند.

منطقه ها شمالی

شمال ایران بسیار زیبا و مجذوب کننده است، اما بسیاری از مسافران برای سفر به منطقه های می فرایند که شناخته شده و شلوغند. ولی در همین شمال ایران منطقه های نیز وجود دارد که در عین زیبایی، خلوت تر هستند. یکی از این منطقه ها دالان سبز است.

جنگل گیسوم در استان گیلان شما را به یاد دالان سبز می اندازد. منطقه ای که اگر کمی از تجملات دور شوید و بتوانید مانند طبیعت زندگی کنید، خاطره انگیز می گردد. برای همین تنها کافی است با 100 لیتر بنزین سفر و یکی از همین خودروهای داخلی در جهت جاده انزلی به تالش به این منطقه برسید. در این جنگل، جاده ای وجود دارد که از میان درختان سرسبز و انبوه گیاهان می گذرد. این جهت به ابتدای یک منطقه ساحلی و توریستی می رسد که دارای ویلاهای کوچک، ساحلی و خلوت است .در پشت ویلاها جنگل وجود دارد که دارای مرداب های کوچک و زیباست.

این منطقه و بیشتر منطقه های که به آن اشاره شد تنها بخشی از منطقه ها دیدنی اما خلوت تر ایران زیبای ما در فصول سفر است که مسافران با یک خودرو و 100 لیتر بنزین و با کمی حس ماجراجویی می توانند به آنها برسند.

(منطقه ها اشاره شده در این گزارش تنها بخشی از جهتهای خلوت تر در ایام سفر است که می توان با 100 لیتر بنزین سفر به آن منطقه ها رفت)

منبع: بیت ران
انتشار: 7 خرداد 1401 بروزرسانی: 7 خرداد 1401 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2093

به "با 100 لیتر بنزین به کجا سفر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با 100 لیتر بنزین به کجا سفر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید