برای حل مشکل تامین مالی تولید، دستورالعمل اجرایی طرح گام نهایی شود

به گزارش مجله استخدام جدید، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران با اشاره به طرح گام که به تازگی در شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده است، گفت: هدف اصلی این طرح سوق دادن منابع موجود به سمت تولید است. در واقع برنامه ای از سوی بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی که برای تأمین مالی و سرمایه در گردش موردنیاز زنجیره تولید به ویژه برای صنایع کوچک و متوسط طراحی شده است.

برای حل مشکل تامین مالی تولید، دستورالعمل اجرایی طرح گام نهایی شود

عباس آرگون در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران، گواهی اعتبار مولد (گام) را ابزاری برای تأمین اقتصادی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی دانست و شرح داد: طرح گام، ابزاری بازارمحور و راهی برای تأمین اقتصادی پایدار است که قابلیت نقل و انتقال در بازار پول و سرمایه را نیز دارد.

او با بیان اینکه هر بنگاهی متناسب با شرایط اقتصادی خود می تواند از ابزار مختلفی برای تأمین سرمایه استفاده کند، گفت: در ایران از یک طرف نقدینگی بالایی در سطح جامعه وجود دارد و از سویی مشکل اصلی واحدهای تولیدی و خدماتی تأمین سرمایه در گردش است. هدایت منابع موجود در کشور به سمت تولید، هدفی است که طرح گام دنبال می کند. البته در این بخش ابزار متنوعی تعریف شده که هر واحدی متناسب با شرایط اقتصادی خود می تواند یکی از این ابزار را انتخاب کند.

این فعال اقتصادی طرح گام را ابزارسازی برای تأمین اعتبار واحدهای تولیدی در قالب زنجیره تأمین دانست که بازارمحور بوده و قابلیت نقل و انتقال در بازار پول و سرمایه را دارد و تسهیلات تازه ای برای تأمین اعتبار واحدها فراهم می کند.

آرگون شرح داد: طبق این طرح، تولیدکنندگان برمبنای فاکتور خرید مواد اولیه از طریق بانک عامل درخواست انتشار و تضمین گواهی اعتبار مولد در سررسید می کند که این اوراق با ارزش یک میلیون ریال منتشر می شوند. در این فرایند، بنگاه فروشنده، مواد اولیه را تحویل می دهد و گواهی صادر شده را دریافت می کند. او این اوراق را می تواند تا زمان سررسید نگه دارد و یا با تنزیل در بازار و یا در بازار سرمایه بفروشد.

او تأکید کرد: به نوعی می توان گفت تأمین اقتصادی از انتهای زنجیره شروع می شود و متعهد اصلی اوراق منتشر شده هم در انتهای زنجیره واقع شده است. البته هنوز دستورالعمل اجرایی و کارمزد این طرح تعیین نشده است. اعتبار اوراق منتشر شده 9 ماهه بوده و بعد از گذشت یک ششم از دوره زمانی آن که حدود یک ماه و نیم است، قابلیت نقل و انتقال در بازار سرمایه را پیدا می کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران شرح داد: ضمانت اوراق منتشر شده با بانک عامل است و تعهد آن نیز به عهده درخواست کننده انتشار اوراق که در انتهای زنجیره واقع شده است، است. در واقع بانک عامل، ضمانت نامه و وثایق را از متقاضی انتشار اوراق دریافت می کند و اوراق را منتشر می کند. تولیدکننده اوراق را به تأمین کننده بالادستی می دهد و همین طور دست به دست می چرخد تا زمان سررسید آن برسد.

آرگون متذکر شد: قرار نیست کل مسائل حوزه تأمین سرمایه واحدهای تولیدی از طریق همین یک ابزار حل وفصل شود اما بدون شک اثرگذار خواهد بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1442

به "برای حل مشکل تامین مالی تولید، دستورالعمل اجرایی طرح گام نهایی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای حل مشکل تامین مالی تولید، دستورالعمل اجرایی طرح گام نهایی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید