بستری در بیمارستانها فقط با کد ملی ، شرط تجویز الکترونیک برای برخی داروهای گران از اول تیرماه

به گزارش مجله استخدام جدید، سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به زمانبندی اجرا شده در توقف چاپ دفترچه های بیمه که از فروردین امسال کلید خورد و تیرماه هم به صورت کامل در تمام پنج صندوق بیمه ای این سازمان بیمه گر، حذف می شود، در عین حال فرایند دریافت خدمات به صورت الکترونیکی در بخش سرپایی و بستری را تشریح کرد.

بستری در بیمارستانها فقط با کد ملی ، شرط تجویز الکترونیک برای برخی داروهای گران از اول تیرماه

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سیده مریم حسینی در نشست خبری شورای اطلاع رسانی با تبریک دهه کرامت، گفت: مسئله اساسی این روز ها مربوط به نسخه نویسی الکترونیک است. نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک بر اساس قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه 1399 و 1400 باید انجام می شد و تمام مراکز درمانی مکلف به اجرا هستند و نقش نهاد های کمکگر سلامت در این باره مشخص است و ان شاءلله تا پایان آبان در تمام مراکز نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک اجرایی می شود.

وی افزود: از دو سال قبل سازمان بیمه سلامت این کار را شروع کرده است و اکنون خدمات بستری در کل کشور فقط با ارائه کد ملی و بدون دفترچه بیمه انجام می شود. ولی در بخش سرپایی در بخش دولتی و خصوصی هم این کار شروع شده، اما چون وسعت تعداد خدمات بالا است هنوز کار ادامه دارد و تا پایان آبان ماه تمام مراکز به این امر خواهند پیوست.

وی در ادامه اظهار کرد: حدف دفترچه در سازمان بیمه سلامت رقم خورد و، چون سازمان دارای 5 صندوق است و 72 درصد بیمه شدگان ما در صندوق رایگان قرار گرفتند که شامل بیمه همگانی و بیمه روستاییان است و از اول اردیبهشت صندوق بیمه سلامت همگانی توقف چاپ دقترچه داشت و از اول خرداد صندوق روستایی توقف چاپ دفترچه داشت و از اول تیرماه هم 28 درصد جمعیت تحت پوشش استان تهران شامل صندوق هایی با دریافت سرانه مستقیم شامل کارمندان دولت با 22 درصد جمعیت و 6 درصد مابقی یعنی 3 درصد صندوق ایرانیان و 3 درصد سایر اقشار شامل بنیاد شهید، دانشجویان و... از اول تیر ماه چاپ دفترچه آن ها متوقف می شود.

وی افزود: از 2 سال قبل نسخه پیچی و نسخه نویسی الکترونیک شروع شده است و با توجه به برنامه توقف چاپ دفترچه از فرودین 1400 نسخه نویسی پیشرفت خوبی داشت و راه جایگزین آن ابزار الکترونیک بود و این ابزار ها در بخش بستری کامل شده بود. الان و در بخش سرپایی با ارائه کد ملی خدمات باید ارائه شود و با توقف چاپ دفترچه رشد چشمگیری در ارائه خدمات الکترونیک بخصوص در بخش خصوصی داشتیم.

وی ادامه داد: در سال گذشته، 1400 پزشک طرف قراداد داشتیم که الکترونیک خدمت ارائه می دهند و در درمانگاه های طرف قرارداد 5000 پزشک خدمت ارائه می دهند و با ارائه کد ملی خدمت می دهند. استان تهران شرایط متفاوتی دارد و این تفاوت به خاطر پزشکانی است که با ما قرارداد ندارند و باید دسترسی داشته باشد و نسخه الکترونیک بنویسند؛ لذا در استان تهران شماره همراه پزشکان دریافت شد و گروه هایی با پزشکان تماس گرفتند و حدود 4000 پزشکی که با ما قرارداد مستفیم ندارند، ثبت نام شدند که دسترسی برایشان ایجاد شود و نسخه الکترونیک بنویسند. خط قرمز ما ارائه خدمت به بیمه شده است و نباید خدمت متوقف شود.

حسینی گفت: قبلا پزشک غیر طرف قرارداد نسخه را در دفترچه می نوشته و بیمار ویزیت پرداخت می کرده، اما الان با حذف دفترچه پزشک غیرطرف قرارداد هم باید وارد فضای الکترونیک شده تا بیمه شده بتواند دارو و خدمت را به صورت بیمه ای دریافت کند؛ لذا باید همه پزشکان سراسر کشور وارد این فضا شوند. کار در تهران سخت تر است، چون پزشکان بیشتر هستند. اکنون 4000 پژشک ثبت نام کردند و حدود 2500 نفر آموزش دیدند. حدود 1000 تراکت تهیه کردیم تا پزشکان در مطب نصب کنند و مشخص شود که این فرد چگونه خدمات ارائه می دهند و بیمه شده متضرر نشود. سامانه 1666 اطلاع رسانی می کند و ما 24 ساعته پاسخگو هستیم.

وی در ادامه تاکید کرد: برای پزشکان مشوق هایی در نظر گرفته شده و مطالبات اردیبهشت ماه پزشکانی که الکترونیک نسخه می نویسند پرداخت شده است. مشوق دیگر اینکه امسال دو ستون برای تعرفه مشخص شد که یکی تعرفه الکترونیک است و 20 درصد اضافه مربوط به تجویز الکترونیک است.

حسینی ادامه داد: در حال حاضر کار در بخش خصوصی دارد خوب پیش می رود و اگر زیرساختی در مرکزی نباشد، می شود با سربرگ مرکز خدمت با درج تاریخ ویزیت و مشخصات بیمار خدمت به صورت الکترونیک در مراکز پاراکلینیک یا داروخانه دریافت کنند. خط قرمز ما ارائه خدمات به صورت کامل است و این یک راه فرعی است.

وی گفت: از فروردین ماه 1400 در کل کشور پیشرفت چشمگیری در نسخه نویسی الکترونیک رخ داده که استان تهران هم به همین شیوه پیش رفته است. مسئله اصلی این است که دو صندوق ما یعنی 72 درصد، بیمه شدگان رایگان هستند. اگر دانشگاه ها همکاری بیشتری با ما داشته باشند ان شاءلله در مورد بخش دولتی دانشگاهی سرعت ما بالاتر می رود و میخواهیم تا HIS بیمارستان ها زیرساخت لازم را دریافت کند از طریق پنل سازمان بیمه گر با ما همکاری کنند و خدمت الکترونیک ارائه دهند تا پرداخت های سریعتری هم داشته باشند.

حسینی افزود: در بخش خصوصی برخی از شهرستان های استان تهران مانند پاکدشت، ورامین، اسلامشهر، دماوند و فیروزکوه نسخه نویسی کاغذی متوقف شده است، اما در بخش دولتی دانشگاهی هنوز جای کار باقی است و ما همزمان با آماده شدن زیرساخت ها طرح را پیش می بریم.

حسینی با اشاره به فعالیت سامانه شهروندی غیرحضوری گفت: بیمه شده می تواند با کد ملی و شماره همراه وارد سامانه شود و احراز هویت شود و عکس تغییر دهد، اعتبار دفترچه را تامین کند و... و ان شاءلله متعاقبا از طریق اپلیکیشن موبایل هم خواهند توانست این اقدام را انجام دهند. به این ترتیب کلیه خدمات سرپایی را می توانند رصد کنند. حتی برای بیمه های تکمیلی هم می توانند از این سامانه استفاده کنند. همچنین یک سامانه ثبت شکایات هم وجود دارد که ما تقاضای مطالبه گری از شهروندان و بیمه شدگان داریم.

وی افزود: برخی خدمات گرانقیمت هم فقط شرط تجویز الکترونیک دارد و از اول تیرماه مثلا داروی هرمون رشد را فقط پزشکان غدد و داخلی می توانند تجویز کنند و باید به شکل الکترونیک تجویز شود. این امر پیرو یک تفاهم نامه با نظام پزشکی، معاونت درمان وزارت بهداشت و 3 سازمان بیمه گر است. پس خدمات و دارو ها هم دارند شرط الکترونیک پیدا می کنند و حذف دفترچه هم دارد اتفاق می افتد. انسولین هنوز در این دارو ها نیست. با انجمن های علمی نشست داشتیم تا پزشکان را برای تجو دارو ها توجیه کنند.

وی درباره تکمیل زیرساخت برای توسعه نسخه نویسی الکترونیک، ادامه داد: زیرساخت سخت افزاری و نرم افزاری داریم که موسسه باید آماده کند، ولی کمک هایی برای خرید کامپیوتر از طریق بانک عامل داده شده و بین 40 تا 400 میلیون می توانند وام بگیرند و استفاده کنند. سازمان بیمه سلامت پنل خود را دارد و می توانند استفاده کنند.

حسینی درباره قطعی برق و تاثیر آن در ارایه خدمات به شکل الکترونیک، گفت: موضوع قطعی برق مربوط به خیلی چیز ها است و فقط در مورد نسخه نویسی نیست و به مراکز گفتیم می توانند از طریق موبایل اعتبار دفترچه را احراز کند. از طرفی با سربرگ موسسات هم می توانند نسخه را بپذیرند.

وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره پرداخت های بیمه سلامت به پزشکان و موسسات طرف قرارداد، گفت: سال قبل به سرعت دارد پرداخت میشود. دانشگاه های علوم پزشکی آذر ماه را دریافت می کنند و بخش بیمارستان خصوصی دی ماه پرداخت شده است. پزشکانی که نسخه الکترونیک می نوشتند اردیبهشت ماه را دریافت کردند. داروخانه ها هم تا آذر ماه پرداختی داشتند.

حسینی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره هزینه های درمان کرونا پرداخت شده از سوی بیمه سلامت استان تهران، اظهار کرد: 20 هزار پرونده کرونایی در سال 99 داشتیم که میانگین هزینه آن 7 میلیون و 200 هزارتومان بود و حدود 140 میلیارد تومان در 43 ببیمارستان هزینه بیماران کرونایی پرداخت کردیم.

حسینی ادامه داد: تعداد نرم افزار هایی که در بازار وجود دارد لایسنس ما را گرفتند 77 نرم افزار است که 23 نرم افزار در حوزه مطب و 24 شرکت در حوزه داروخانه پاراکلنیک 30 شرکت مجوز گرفتند.

وی افزود: کرونا الان مسئله روز ایران و جهان است و سازمان های بیمه گر خدماتش را ارائه می دهند. در مورد دارو ها داروی فاویپیراویر و رمدسیویر بیمارستانی هستند و در تعهد بیمه قرار دارند.

حسینی در ادامه تاکید کرد: حدود 6000 مرکز طرف قراداد داریم که 2600 تا داروخانه، 118 بیمارستان، 500 آزمایشگاه و ... داریم. استان تهران بیشترین مراکز طرف قرارداد را دارد و در کنار این ها پزشکان هم هستند. محدودیت عقد قرارداد نداریم و اگر مستندات قانونی ارائه دهند محدودیتی در انعقاد قرارداد نداریم. از طرفی حدود 3 میلیون و 714 هزار و 899 نفر جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت در استان تهران هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1780

به "بستری در بیمارستانها فقط با کد ملی ، شرط تجویز الکترونیک برای برخی داروهای گران از اول تیرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بستری در بیمارستانها فقط با کد ملی ، شرط تجویز الکترونیک برای برخی داروهای گران از اول تیرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید