تاپیکو سال جاری 2.7 برابر بیشتر از سال گذشته سود تقسیم کرد

به گزارش مجله استخدام جدید، مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) با تقسیم 400 ریال به ازای هر سهم موافقت کرد که این مبلغ 2.7 برابر بیشتر از سود توزیع شده این شرکت در سال گذشته و 1.4 برابر بیشتر از مجموع سود توزیع شده در سه سال گذشته بوده است.

تاپیکو سال جاری 2.7 برابر بیشتر از سال گذشته سود تقسیم کرد

به گزارش مجله استخدام جدید بنابر اعلام روابط عمومی تاپیکو، سهامداران شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین در مجمع عمومی عادی سالانه که روز چهارشنبه 30 مرداد ماه برگزار گردید، با تقسیم 400 ریال سود به ازای هر سهم موافقت کردند. سود خالص محاسبه شده در خاتمه سال اقتصادی منتهی به 31 اردیبهشت 98، مبلغ 433 ریال به ازای هر سهم بود که به این ترتیب مجمع تاپیکو بیش از 90 درصد از سود حاصله را توزیع نموده است.

این شرکت در گزارش سود و زیان شرکت اصلی خود با رشد خیره کننده 2.3 برابری به نسبت سال اقتصادی گذشته، بیش از 3 هزار و 528 میلیارد تومان سود خالص محقق نموده است که از این مبلغ 3 هزار و 260 میلیارد تومان با تصمیم مجمع عمومی توزیع خواهد شد.

همچنین سود خالص تلفیق این هلدینگ 8150 میلیارد تومانی بازار سرمایه، بیش از 3 هزار و 800 میلیارد تومان بر اساس صورتهای اقتصادی اعلام شده است.

محمود مخدومی مدیرعامل تاپیکو در مجمع عمومی این شرکت در گزارش به سهامداران با مقایسه عملکرد فروش شرکتهای گروه تاپیکو، گفت: فروش مجموعه شرکتهای تابعه تاپیکو در سال 97 با بیش از 67 درصد رشد، از مبلغ 7904 میلیارد تومان به 12456 میلیارد تومان رسیده است.

وی اضافه کرد: حفظ سهم بازار داخلی، افزایش سرعت فروش و کاهش دوره ماندگاری انبار محصول، رعایت نسبت قیمت تمام شده به قیمت فروش و رعایت اصل شفافیت در کلیه مراحل فروش از جمله مهم ترین سیاستها و برنامه های تاپیکو برای بهبود وضعیت فروش شرکتها در سال آینده است.

وی همچنین به موضوع صادرات محصولات شرکتهای تابعه تاپیکو اشاره نمود و گفت: صادرات محصولات شرکتهای گروه علیرغم وضع تحریمهای ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، از 3 هزار و 33 میلیارد تومان در سال 96 به 4 هزار و 500 میلیارد تومان در سال اقتصادی 97 افزایش یافته است که بیشترین سهم مربوط به پتروشیمی فن آوران بوده است.

مدیرعامل تاپیکو به سودآوری شرکتهای گروه نیز اشاره نمود و با بیان اینکه سود ناخالص شرکتهای زیرمجموعه این هلدینگ در مقایسه با سال اقتصادی گذشته 90 درصد افزایش داشته است، گفت: سود ناخالص شرکتهای زیرمجموعه تاپیکو در سال اقتصادی 97 از مبلغ یک هزارو 675 میلیارد تومان به سه هزار و 185 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی همچنین درباره سود خالص شرکتها نیز، گفت: این مبلغ از یک هزار و 177 میلیارد تومان در سال 96 به دو هزار 748 میلیارد تومان در سال اقتصادی گذشته افزایش داشته است که بخش زیادی از آن ناشی از عملیات فراوری و فروش شرکتها بوده است.

مخدومی در ادامه به درآمدهای عملیاتی تلفیقی شرکت نیز اشاره نمود و گفت: این مبلغ از 8 هزار و 323 میلیارد تومان در سال 96 به 13 هزار و 363 میلیارد تومان در سال 97 افزایش یافته است.

او در مورد درآمدهای عملیاتی شرکت اصلی نیز گفت که در سال 97 تاپیکو توانسته است 3 هزار و 683 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته باشد که از این مبلغ، 3 هزار و 601 میلیارد تومان مربوط به درآمد حاصل از سود سرمایه گذاری ها و 82 میلیارد تومان مربوط به سود فروش سهام بوده است.

وی به سهم هر یک از صنایع در سود حاصل از سرمایه گذاری های تاپیکو اشاره نمود و ادامه داد: 93 درصد از این سود مربوط به بخش پتروشیمی، 5 درصد مربوط به حوزه نفت و گاز و 2 درصد مربوط به سایر صنایع بوده است.

مخدومی در ادامه به پالایشگاه ستاره خلیج فارس که 49درصد از سهام آن در اختیار تاپیکو است اشاره نمود و گفت: بر اساس مفروضات ناشی از صورتهای اقتصادی ارائه شده توسط این شرکت، و با نگاهی به گزارش عملکرد سه ماهه اول سال 98 پالایشگاه ستاره خلیج فارس طبق بودجه اعلامی شرکت، پیش بینی اولیه این است که این شرکت در خاتمه 98/12/29 مبلغ 648 میلیارد تومان سود خالص محقق کند که در این صورت اثرات مثبت آن در صورتهای اقتصادی تاپیکو برای سال اقتصادی آینده مشاهده خواهد شد.

مدیرعامل تاپیکو به برنامه عرضه اولیه شرکتهای زیرمجموعه تاپیکو در سال اقتصادی آینده اشاره نمود و گفت: امید نامه مربوط به عرضه اولیه شرکتهای شیمی بافت، حریر خوزستان، محصولات کاغذی لطیف و چوب خزر کاسپین از شرکتهای گروه تاپیکو آماده شده و برنامه افزایش سرمایه و اصلاح ساختار اقتصادی به عنوان پیش احتیاج پذیرش سهام در حال اجرا است.بر اساس اعلام تاپیکو، طبق برنامه زمانبندی پرداخت فوری سود سهام سال اقتصادی منتهی به 31 اردیبهشت 98 این شرکت برای اشخاص حقیقی از تاریخ 9 شهریور ماه 98 با فاصله چند روزه بعد از برگزاری مجمع به وسیله شعب بانک پارسیان قابل دریافت است. همچنین به جهت تکریم سهامداران سود سهام اشخاص حقوقی، صندوق ها و سبدهای سرمایه گذاری نیز از تاریخ 1 مهرماه 98 با اعلام شماره حساب بانکی معرفی شده پرداخت خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 356

به "تاپیکو سال جاری 2.7 برابر بیشتر از سال گذشته سود تقسیم کرد" امتیاز دهید

1 کاربر به "تاپیکو سال جاری 2.7 برابر بیشتر از سال گذشته سود تقسیم کرد" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاپیکو سال جاری 2.7 برابر بیشتر از سال گذشته سود تقسیم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید