کوشش تایلندی ها برای فرار از بی ثباتی و سیزدهمین کودتا

به گزارش مجله استخدام جدید، دولت نظامی تایلند برای پیش نویس قانون اساسی جدید همه پرسی برگزار کرد که بیش از 60 درصد مردم موافقت خود با آن را اعلام کردند.

کوشش تایلندی ها برای فرار از بی ثباتی و سیزدهمین کودتا

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روز یکشنبه (17مرداد) پیش نویس قانون اساسی جدید تایلند به همه پرسی گذاشته شد و کمیسیون انتخابات تایلند در نتایج اولیه خود گفت که از حدود 50 میلیون واجد شرایط تنها 20میلیون نفر پای صندوق رای آمدند و حدود 60 درصد آنها به قانون اساسی جدید رای مثبت دادند.

پرایوت چان اوچا، نخست وزیر دولت نظامی وعده داده بود که با پیروزی در این همه پرسی، سال آینده (2017) انتخابات عمومی برگزار می نماید تا روند دموکراسی به کشور بازگردد.

قانون اساسی جدید، نقش ارتش در دولت را بیشتر می نماید که مجلس سنا با 250 کرسی به طور کامل توسط ارتش مشخص خواهد شد و کرسی هایی ویژه ای برای فرماندهان نظامی در نظر گرفته شده است. در گذشته نیمی از اعضای مجلس توسط مردم انتخاب می شدند که بقیه آنها را دولت منصوب می کرد. همین عوامل اعتراض مخالفان دولت نظامی را برانگیخته است که به گفته آنها پیش نویس قانون اساسی جدید دموکراسی در کشور را از میان می برد و موجب تثبیت کنترل ارتش بر حکومت می گردد.

ارتش تایلند در سال 2014 میلادی (اول خرداد سال 1393) پس از ماهها بی ثباتی سیاسی، با کودتا قانون اساسی این کشور را به حالت تعلیق در آورد و اداره کشور را به دست گرفت.

با این کودتا، دولت نظامی تایلند تحت فشار گروههای داخلی و خارجی برای بازگرداندن دموکراسی و رعایت حقوق بشر نهاده شد.

در پی اعتراضات مردم تایلند، آمریکا با محکوم کردن سیاستهای بانکوک آن را ناقض حقوق بشر دانست و با تحریم تایلند به دلیل یکی از کشورهای موثر در قاچاق انسان، تحریم هایی از جمله تحریم پروازهای مستقیم و تحریم صنعت ماهیگیری و غذاهای دریایی را اعمال کرد.

در ادامه دخالتهای آمریکا، دولت تایلند سفیر آمریکا را احضار کرد و از او درباره نقض قوانین و توهین به پادشاه شرح خواست.

اهانت به پادشاه در تایلند از جرائم سنگین است که سفیر ایالات متحده در سخنرانی های خود آن را خلاف اصول حقوق بشری خوانده بود. البته مردم تایلند هم مخالفت شدیدی با مداخلات آمریکا در امور داخلی داشتند که در شبکه های اجتماعی خواهان خروج سفیر آمریکا شده بودند.

پس از کشمکشهای بسیار، در نهایت دولت نظامی پیش نویس قانون اساسی جدید را به همه پرسی گذاشته و به دنبال آن انتخابات سال 2017م. را وعده داد. این همه پرسی می تواند اقدامی برای انتخابات سال آینده و بازگشت دموکراسی یا حکومت غیرنظامی باشد.

تایلند از سال 1932 تاکنون شاهد 12 کودتا بوده است که از آن سال به بعد 20 پیش نویس قانون اساسی در این کشور به تصویب رسیده است.

منبع: تسنیم
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 526

به "کوشش تایلندی ها برای فرار از بی ثباتی و سیزدهمین کودتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش تایلندی ها برای فرار از بی ثباتی و سیزدهمین کودتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید