تمهیدات لازم برای توفیق نهایی در لاهه

به گزارش مجله استخدام جدید، چهارشنبه گذشته 15 بهمن ماه 1399 همان گونه که از بررسی و ارزیابی مجموع دفاعیات کتبی و شفاهی طرفین قابل پیش بینی بود، دادگاه دادگستری بین المللی (رکن قضایی سازمان ملل متحد) رأی خود بر رد ایرادات مطروحه توسط ایالات متحده امریکا نسبت به صلاحیت دادگاه، برای رسیدگی به دعوای ایران علیه امریکا به دلیل نقض پیمان مودت مورخ 1334 (1955) با اعاده تحریم های یکجانبه و غیر قانونی و احراز صلاحیت رسیدگی را صادر کرد.

تمهیدات لازم برای توفیق نهایی در لاهه

این رأی هم در نگاه کلان از جهت پیگیری راستا حقوقی توسط ایران در یک اختلاف مهم که خود مروج مدنیت و رفتار مسالمت آمیز در سطح جامعه بین المللی است اهمیت دارد و هم در جزئیات از جهات زیر ارزشمند و درخور توجه است:

- دادگاه دادگستری بین المللی با رد همه ایرادات امریکا صلاحیت رسیدگی نسبت به دعوای ایران را تنها با یک رأی مخالف پذیرفت. یعنی فقط قاضی اختصاصی دولت امریکا در این تصمیم صلاحیتی با دادگاه همراه نبود. البته او هم برخی از ایرادات صلاحیتی امریکا را وارد ندانست ولی به دلیل اعتقاد به ورود بخشی دیگر از ایرادات، در نهایت رأی جداگانه صادر نمود.

- ایراد اول ایالات متحده مربوط به صلاحیت موضوعی دادگاه و به تعبیری خروج موضوعی دعوی از قلمرو بند 2 ماده 21 عهدنامه مودت است. بدین ترتیب، امریکا موضوع اختلاف را ناشی از برجام که یک توافقنامه چندجانبه سیاسی و فاقد وصف الزام آور است، می داند در حالی که ایران دعوی را مربوط به تفسیر و اجرای عهدنامه مودت تلقی می کند. دادگاه با توجه به امکان ارتباط یک دعوی با چند سند بین المللی و بویژه این حقیقت که وجود جنبه های سیاسی در یک اختلاف، مانع از رسیدگی حقوقی به آن نیست، به اتفاق آرا این ایراد را رد کرد. بویژه آنکه ایران به صراحت دعوای خود را بر پایه پیمان مودت مطرح کرده است.

- امریکا در ایراد دوم خود نسبت به صلاحیت دادگاه بر این نکته تکیه می کند که ادعاهای ایران بیشتر ناظر به اقدامات مربوط به بازرگانی و معاملات اجرا شده بین ایران و کشورهای ثالث یا بین اتباع و شرکت های آنها است و این موضوع از چارچوب یک پیمان دوجانبه که ناظر به رابطه دو دولت و اتباع آن ها است، خارج است. ایران با تأکید بر تفسیر عرفی و سیاق عبارات و کلمات پیمان و این نکته که مواد پیمان به عنوان یک کل، محدود به قلمرو سرزمینی ایران و امریکا نیست، ایراد خروج موضوعی ادعاهای خود از دایره شمول عهدنامه را ناموجه می داند. در نهایت دادگاه ضمن رد استدلال امریکا می افزاید که حتی اگر ایراد دوم نسبت به صلاحیت را بپذیرد، ولی سایر ایرادات را وارد نداند، عملاً رسیدگی پایان نمی یابد پس این ایراد موجب زوال صلاحیت دادگاه نیست. بدین ترتیب دست کم در مرحله رسیدگی صلاحیتی، تحریم های ثانویه امریکا از شمول رسیدگی دیوان خارج نشد که قدمی ارزشمند است. البته این موضوع دارای ابعاد ماهوی بسیار مهم و گاه پیچیده است و باید در مرحله رسیدگی ماهوی به درستی مدیریت و هدایت گردد.

- دیگر ایرادات مطروحه توسط امریکا مانند ایراد سوء استفاده ایران از طرح دعوی نزد دادگاه دادگستری بین المللی به دلیل فقد دلیل و ایراد عدم صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به تحریم ها (با توجه به ارتباط آن با مصالح امنیتی امریکا و شمول ماده 20 پیمان مودت بر آن) حسب طبع ماهوی موضوع و عدم قابلیت طرح در مرحله رسیدگی شکلی و صلاحیتی مردود اعلام شد.

- این پیروزیت شکلی و صلاحیتی با توفیق مرحوم دکتر محمد مصدق در دعوای انگلستان علیه ایران تا حدی قابل مقایسه است. زیرا هر دو دعوی در یک مرجع و در ارتباط با تضییقات مالی مرتبط با اختلافات سیاسی مطرح شدند. با این تفاوت که در دعوای مطروحه توسط انگلستان علیه ایران در دولت مرحوم دکتر محمد مصدق به دلیل خوانده بودن ایران در دعوی و ایراد صلاحیتی ایران و پذیرش ایراد توسط دادگاه و صدور قرار عدم صلاحیت رسیدگی به دعوی، پفراینده در همان مرحله صلاحیتی پایان یافت و توفیق به دست آمده برای ایران چشمگیرتر می نمود، ولی در این دعوی به این دلیل که ایران در موقعیت خواهان و بالطبع ذینفع در پذیرش صلاحیت توسط دادگاه است، نتیجه حاصله یعنی پذیرش صلاحیت توسط دادگاه گرچه پیروزیت ارزشمندی است ولی موجب پایان رسیدگی نیست بلکه تازه آغاز یک رسیدگی ماهوی است که نیازمند کوشش و کوشش و مدیریت مؤثر و هدایت فرایند قضایی است. تحلیل مواضع وایرادات ایالات متحده نشان می دهد که تأکید بر مصالح امنیتی امریکا و چارچوب دو جانبه پیمان و انتساب تحریم های ثانویه به طرز عمل کشورهای ثالث یا اتباع آن ها و نیز کوشش برای یافتن علل و عوامل دیگر برای زیان های متحمله توسط مردم ایران بخشی از سیاست دفاعی آینده امریکا در مرحله رسیدگی ماهوی خواهد بود.

در دولت دوازدهم و در سه سال اخیر سازمان حقوقی دولت با پشتیبانی رئیس جمهوری محترم توانست دستاورد های قابل توجهی درحوزه حقوق بین الملل ودر دادگاه دادگستری بین المللی داشته باشد. به ویژه در پفراینده حاضر ابتدا با صدور دستور موقت به نفع ایران در حوزه مواد غذایی و اقلام کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی و حمل و نقل هوایی و آن گاه در 15 بهمن ماه با صدور رأی ناظر به تأیید صلاحیت رسیدگی به نقض پیمان مودت در نتیجه اعاده تحریم های مالی و مالی علیه ایران، خطر یک دعوای پیروز هم از جنبه معنوی و حیثیتی و هم از جنبه مالی و الزام احتمالی به جبران خسارت ایالات متحده را تهدید می کند.

همان گونه که از ابتدای طرح دعوی و در جلسات برگزار شده برای شیوه و چارچوب اقامه دعوی اعلام کرده ام، مبنای این دعوی قوی است و با برنامه خوب برای مدیریت ادعا می توان آن را به نتیجه مطلوب رساند. نفس صدور دستور موقت در دعوی گرچه ملازمه با تحصیل رأی در ماهیت دعوی ندارد ولی در مقام تحلیل حقوقی همیشه نشان از وجود مبنای قابل اتکای شکلی و ماهوی برای دعوی دارد. چنانکه احراز صلاحیتِ علی الظاهر در هنگام صدور دستور موقت پایان به احراز صلاحیت قطعی در رسیدگی به ماهیت دعوی منتهی شد، در ماهیت نیز صدور دستور نشان از وجود مبنای حقانیت در بررسی مقدماتی است و می تواند با کوشش همگانی به احراز حقانیت قطعی ماهوی ختم گردد.

امید است این پیروزیت نسبی که مرهون کوشش تمام سازمان حقوقی دولت است، قرین توفیق نهایی و قطعی شده و موجب دلگرمی ملت بزرگ ایران و احقاق بخشی از حقوق آنان گردد. بی تردید تمام دستگاه های اجرایی و بخش دولتی و عمومی و خصوصی و نهادهایی چون اتاق های بازرگانی و اصناف و تعاون مسئولیت خطیری در همکاری و هماهنگی و تهیه مستندات و ارائه آن ها برای نشان دادن آثار زیانبار گسترده تحریم ها بر مردمان این کشور بویژه در طی سه سال گذشته در مرحله رسیدگی ماهوی برعهده دارند.

*معاون حقوقی رئیس جمهوری

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1527

به "تمهیدات لازم برای توفیق نهایی در لاهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمهیدات لازم برای توفیق نهایی در لاهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید