تنگه ای شگفت انگیز در شیراز

به گزارش مجله استخدام جدید، در فاصله 50 کیلومتری از شیراز، جایی در جنوب این شهر، تنگه ای مشهور به تنگه دم اسب قرار گرفته است. این تنگه در نزدیکی روستای کره بس از توابع منطقه ای به نام کوهمره سرخی استان فارس واقع شده است. منطقه کوهمره سرخی که از نظر جغرافیایی از شمال به خان زنیان و دشت ارژن، از شرق به بخش کوار، از جنوب به بخش میمند و از غرب به بخش جره و بالاده شهرستان کازرون محدود می گردد، یکی از آخرین شاخه های جنوبی رشته کوه های زاگرس به شمار می رود. کوه دلو با ارتفاع حدود 3200 متر از سطح دریا، عنوان بلندترین قله کوهستان کوهمره سرخی را یدک می کشد. این منطقه عشایرنشین را در دوران ساسانیان رم دیوان می خواندند. واژه رم در دوران ساسانی به ایلات و عشایر اطلاق می شده است. رم دیوان یکی از گروه های عشایری ایران است که عقبه آن به حسین صالح برمی گردد و در منطقه کوهمره سرخی شیراز قرار گرفته است.

تنگه ای شگفت انگیز در شیراز

خانه سنجاب های ایرانی

در دل طبیعت کره بس، یکی از روستاهای منطقه کوهمره سرخی، منطقه ای شگفت انگیز و دیدنی وجود دارد که گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری را به سوی خود می کشاند. تنگه دم اسب مانند بسیاری از تنگه های شگفت انگیز ایران، چشم هر بیننده ای به خود خیره می کند. در دل این تنگه رودی خروشان با همین نام روان است که سرسبزی و آبادانی تنگه از آن نشات می گیرد.

تمام راستا تنگه با درختان بلوط و انار و همچنین درخچه های و بوته های گیاهان دارویی آراسته شده اند. این منطقه سبز، میزبان حیوانات و پرندگان بسیاری است. از حیوانات و پرندگان شکاری تا خزندگان کمیاب. یکی از دیدنی ترین منظره های طبیعی در این تنگه، تماشای جست و خیز سنجاب ها میان درختان بلوط جنگلی است.

آبشاری شبیه به دم اسب

رود بعد از عبور از تنگه، وارد دریاچه ای به بلندی 200 متر می شود. این منظره بسیار زیبا و جذاب از پی لرزش و رانش زمین خلق شده است. با گذر از دریاچه، به آبشاری می رسیم که نام تنگه را به دلیل وجود این آبشار، دم اسب نامیده اند. این آبشار زیبا و خروشان که ارتفاع آن به حدود سی متر می رسد، شباهت زیادی به دم اسب دارد، به همین علت اهالی نام آبشار و تنگه را دم اسب نهاده اند. آبشار از بلندای صخره ای مرتفع سرازیر می شود که سراسر صخره پوشیده از درختچه ها و درختان سرسبز جنگلی است و این در کنار هم قرار دریافت المان های طبیعی، منظره ای بسیار دیدنی و زیبا را خلق کرده است.

تماشای دم اسب

تنگه دم اسب مقصدی رویایی برای گردشگران طبیعت دوست و ماجراجویان بی باک است. راستا تنگه بسیار پر فراز و نشیب است و برای رسیدن به آبشار باید از گاهی از صخره های سخت بالا رفت و گاهی تن به آب زد. در بخش هایی از راستا، عرض تنگه به قدری باریک می شود که تنها اجازه عبور یک نفر را می دهد. اما تماشای زیبایی های بی انتها تنگه، دیدار از آبشار و قدم زدن در میان طبیعت رشته کوه های زاگرس ارزش این سختی ها را دارد.

مانند تمام تنگه ها، تنگه دم اسب نیز هوای خنکی دارد و بهار و تابستان بهترین فصل ها برای سفر به این منطقه هستند. سرمای شدید در فصل های سرد سال، شاید اجازه لذت بردن از طبیعت را به شما ندهد.

ایرنا

منبع: گردشبان
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1275

به "تنگه ای شگفت انگیز در شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه ای شگفت انگیز در شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید