ذات الریه اسرارآمیز جان سه نفر را گرفت

به گزارش مجله استخدام جدید، وزارت بهداشت آرژانتین اعلام نمود شیوع یک نوع ذات الریه (عفونت ریوی) با منشا ناشناخته باعث مرگ سومین نفر دراین کشور شده است و تا به حال همه موارد مرگ در یک کلینیک واحد اتفاق افتاده است.

ذات الریه اسرارآمیز جان سه نفر را گرفت

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی بی اس نیوز مقامات بهداشتی می گویند 9 نفر در استان شمال غربی توکومان در این کشور به یک بیماری تنفسی اسرارآمیز مبتلا شده اند، از جمله هشت نفر از کارکنان پزشکی یک بیمارستان خصوصی.

سه نفر-از جمله دو نفر از کارکنان مراقبت بهداشتی در این کلینیک خصوصی و اکنون یک بیمار در همین کلینیک- از روز دوشنبه به دلیل این بیماری درگذشته اند.

سازمان بهداشت دنیای پان آمریکن (PAHO)، اداره منطقه ای سازمان دنیا بهداشت در قاره آمریکا می گوید در تماس با وزارت بهداشت آرژانتین است که در حال تحقیق درباره این خوشه موارد ذات الریه با دلیل نامعلوم در استان توکومان است.

مقامات بهداشتی محلی در حال اجرا آزمایش بر روی بیماران هستند، اما آنها قبلا عفونت های کووید-19، آنفلوانزا (نوع A و نوع B)، بیماری باکتری لژیونلا و بالاخره هانتاویروس را که بوسیله جوندگان انتشار پیدا می نماید، رد نموده اند.

نمونه های بیماران برای آنالیز بیشتر به انستیتو مالبران در بوئنوس آیرس فرستاده شده است.

آیا انتشار یک عامل عفونی عامل این شیوع است؟

آخرین قربانی این بیماری اسرارآمیز یک زن 70 ساله بود که برای انجام جراحی در این کلینیک بستری شده بود. مقامات بهداشتی می گوید شاید این زن به اصطلاح بیمار صفر این شیوع باشد، اما این موضوع در حال ارزیابی است.

این بیماری اسرارآمیز روز دوشنبه نخستین قربانی اش را از کارکنان پزشکی در این کلینیک گرفت و دو روز بعد یکی دیگر از کارکنان به همین دلیل درگذشت.

شش بیمار نخست در این شیوع در فاصله 18 تا 23 اوت (27 مرداد تا یک شهریور) علامت دار شده بودند.

همه این بیماران دچار یک عارضه تنفسی شدید به همراه ذات الریه دوطرفه شده بودند که بسیار شبیه به بیماری شدید کووید است. علائم این بیماران شامل استفراغ، تب بالا، اسهال و درد بدن می شد.

از میان شش بیماری که در درمان دریافت می کردند، چهار بیمار در شرایط وخیمی در بیمارستان بستری و دو بیمار در خانه ایزوله شدند.

همه کارکنان دیگر در کلینیک هم زیر نظر قرار دارند.

کارشناسان آب و دستگاه های تهویه مطبوع را از لحاظ آلودگی یا سموم هم آنالیز کردند.

اداره بهداشت منطقه ای توکومان روز چهارشنبه اعلام نمود که این علائم در بیماران از عامل عفونی نشات گرفته اند، اما بازرسان هنوز علل سمی یا محیطی را رد ننموده اند.

آیا پاندمی دیگر در راه است؟

تا به حال موارد بیماری محدود به این کلینیک بوده اند و موردی از خارج آن مشاهده نشده است.

کارشناسان می گویند شواهد کنونی نشان می دهد که این بیماری باعث انتشار از شخص به شخص نمی گردد، چرا که هیچ موردی از بیماری در میان افراد در تماس نزدیک به این بیماران مشاهده نشده است.

با توجه به درگیری شدید ریه ها در این بیماران، تصور بر این است که عامل بیماری زا به وسیله استنشاق وارد بدن آنها شده باشد.

به گفته کارشناسان، چنین بیماری های اسرارمیزی گاه به گاه رخ می دهند، اما در اغلب موارد می توان آنها بر اساس یک شیوع محلی شرح داد که توان بالقوه برای بدل شده به پاندمی را ندارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 شهریور 1401 بروزرسانی: 14 شهریور 1401 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2177

به "ذات الریه اسرارآمیز جان سه نفر را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذات الریه اسرارآمیز جان سه نفر را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید