سرمازدگی و راه های پیشگیری

به گزارش مجله استخدام جدید، فراست بایت خطری است که اغلب کسانی را که در برف و سرما گیر افتاده اند یا ورزشکاران رشته های زمستانی را تهدید می کند. درصد بالایی از بافت بدن از آب تشکیل شده است و در هوای صفر درجه سانتی گراد و یا زیر صفر، (چیزی که در اغلب روزهای برفی با آن روبه رو هستیم) مایع سلول های بافت های سطحی و بعد خون مویرگ ها

سرمازدگی و راه های پیشگیری

سرمازدگی و راه های پیشگیری

نویسنده:

یکی از غافلگیری های سرمای شدید زمستان، سرمازدگی یا فراست بایت است.

فراست بایت خطری است که اغلب کسانی را که در برف و سرما گیر افتاده اند یا ورزشکاران رشته های زمستانی را تهدید می کند. درصد بالایی از بافت بدن از آب تشکیل شده است و در هوای صفر درجه سانتی گراد و یا زیر صفر، (چیزی که در اغلب روزهای برفی با آن روبه رو هستیم) مایع سلول های بافت های سطحی و بعد خون مویرگ ها شروع به یخ زدن می کنند. در هوای صفر درجه و کمتر، ابتدا رگ های سطحی بدن شروع به انقباض می کنند، این عمل در شروع یک روش مقاومت بدن برای کنترل دمای خود است تا خون کمتری در سطح بدن در گردش باشد اما به تدریج و با سردتر شدن بدن و همچنین افزایش مدت انقباض عروق ترکیب دمای سرد هوا و کاهش گردش خون سبب یخ زدن و آسیب شدید بافت ها می شود. پوست طبیعی و بدون حفاظ بدن اگر مدت ده دقیقه در هوای صفر درجه بیرون بماند، یخ می زند. این مدت برای پوست اطفال و پوست های خیس حتی از این هم کمتر است و آنها بیشتر در معرض خطر هستند. احساس سوختگی، سوزن سوزن شدن پوست و تغییر رنگ پوست به همراه کرختی، بی حسی و در نهایت درد شدید، از علایم اولیه سرمازدگی است.

پوست سرمازده در ابتدا دچار رنگ پریدگی می شود اما با گذشت زمان و بسته به شدت سرمازدگی تغییر رنگ می دهد. در سرمازدگی خفیف پوست از رنگ پریدگی به زردی و خاکستری تغییر رنگ می دهد و بعد با نرم و شکننده شدن پوست، قرمز می شود. در سرمازدگی های شدید، با گذشت چند روز پوست آبی و ارغوانی و بعد تیره تر می شود و حتی ممکن است سیاه شود. این نوع سرمازدگی حتما باید در بیمارستان و از سوی پزشک کنترل و درمان شود.

سرما چگونه آسیب می زند؟

سرمای شدید، با یخ زدن بافت ها سبب تخریب پروتئین ها که جزو ساختار اصلی سلول هستند، می شود. دیواره سلول ها تخریب می شود، ساختار کلی سلول و بافت به هم می ریزد، نفوذپذیری مویرگ ها تغییر می کند و در نتیجه این اتفاق ورم سلولی و ورم بافتی به وجود می آید. مایع از خون به بافت ها منتقل می شود و دوباره در آنجا یخ می زند، در پی این حالت، دهیدراتاسیون یا کاهش مایع بدن اتفاق می افتد که عوارض خاص خود را دارد.

ایجاد لخته های خون، ورم بافت ها و انقباض شدید مویرگ ها سبب کاهش اکسیژن رسانی به بافت و در نهایت مرگ بافت می شود. با توسعه بافت های مرده ممکن است کل عضو از بین برود و پزشکان برای درمان مجبور به قطع عضو شوند. به غیر از این تاثیرات سیستمیک، سرمازدگی در نتیجه آزاد شدن سمومی است که به علت بافت های مرده در خون رها شده اند. رادیکال های آزاد اکسیژن، پتاسیم و بقیه موادی که از سلول های مرده در گردش خون پخش می شوند عوارض عمومی سرمازدگی را در پی دارند.

عوارضی مانند اختلال حس و بی حسی دایم به علت آسیب عصب ها و عروق، از دست دادن ناخن ها، پوست شکننده، تغییر رنگ پوست، خشکی مفاصل، لرزش، کاهش بافت عضلانی و قطع عضو عوارضی است که در نتیجه سرمازدگی ممکن است برای فرد پیش بیاید.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1851

به "سرمازدگی و راه های پیشگیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمازدگی و راه های پیشگیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید