سفری خوشمزه با طعم لذیذترین کیک های شکلاتی سنتی در دنیا

به گزارش مجله استخدام جدید، امکان ندارد کسی در دنیا عاشق کیک شکلاتی نباشد. با ما همراه باشید تا با معرفی خوشمزه ترین کیک های شکلاتی دنیا، حسابی دل شما را آب بیندازیم.

سفری خوشمزه با طعم لذیذترین کیک های شکلاتی سنتی در دنیا

شکلات ها، مانند اسب تک شاخ در دنیای غذا و آشپزی هستند؛ این ماده غذایی، جزو معدود مواد اولیه هایی است که هر کسی در هر نقطه ای از دنیا، آن را به هر شکل و فرمی دوست دارد. شکلات می تواند خامه ای، غلیظ یا بسیار شیرین و وسوسه نماینده باشد و معمولا هر چهار صفت ذکرشده در خصوص آن، صادق است.

طعم شکلات به صورت شگفت انگیزی، پیچیده اما متعادل است و جایگاهی در میان طعم شیرین و تلخ را به خود اختصاص می دهد. شکلات بعلاوه از تطبیق پذیری بالایی برخوردار است؛ شما می توانید طعم منحصربه فرد این ماده غذایی را در فرم یک نوشیدنی داغ یا یک آبنبات فاج (آبنبات نرم متشکل از کره، شیر، شکر و شکلات) پیدا کنید؛ اما شکلات در کیک، هیچ همتایی ندارد.

کیک های شکلانی به شکل های مختلفی در سراسر دنیا از مجارستان گرفته تا ژاپن پخته و سرو می شوند که در میان آن ها می توان به کیک های اسفنجی سبک پر شده با خامه شکلاتی و لایه هایی از سس دولسه ولتی (dulce de leche) در میان کلوچه های شکلاتی آغشته به قهوه اشاره نمود.

بدون در نظر گرفتن سبک پخت کیک های شکلاتی مختلف، این کیک ها احساس آشنا و نوستالژیکی به مسافران هر کشوری در هر نقطه ای از دنیا می دهند. به همین منظور، خبرنگاران میخواهد هشت کیک شکلاتی لذیذ و خوشمزه را به شما معرفی کند که باید در سفرهایتان حتما آن ها را امتحان کنید و از طعم شگفت انگیز آن ها لذت ببرید.

خوشمزه ترین کیک های شکلاتی دنیا:

  • کلاد کاکا؛ سوئد
  • تورته زاخا؛ اتریش
  • چوکوتورتا؛ آرژانتین
  • ماد یاریکسا؛ کرواسی
  • دوبوش تورت؛ مجارستان
  • دوبوش تورت؛ مجارستان
  • ناما شکلات؛ ژاپن
  • آماندین؛ رومانی

1. کلاد کاکا (kladdkaka)؛ سوئد

کلاد کاکا، یک کیک شکلاتی غلیظ و متراکم است که به عنوان یکی از محبوب ترین دسرها در کشور سوئد شناخته می گردد. کلاد کاکا در زبان سوئدی به معنای کیک چسبناک است و شباهت زیادی به براونی دارد. بافت خارجی این کیک شکلاتی ویژه، ترد و برشته است، در حالی که مرکز آن، شکلاتی، شیرین و چسبناک است و روی آن را با خاک قند تزئین می نمایند.

از مواد تشکیل دهنده کیک شکلاتی کلاد کاکا می توان به آرد، تخم مرغ، شکر و کاکائو اشاره نمود. گاهی اوقات این کیک را با خامه زده شده یا بستنی وانیلی و توت قرمز سرو می نمایند. از خاستگاه کیک کلاد کاکا، اطلاعات دقیقی وجود ندارد؛ اما گفته می گردد که این کیک در طول جنگ دنیای دوم ابداع شد، زمانی که بکینگ پودر در سوئد، نایاب شده بود.

کیک کلاد کاکا را از قصد زیاد نمی پزند تا مرکز آن، نرم و خیس باقی بماند. این کیک شکلاتی معمولا در فیکا (fika)، یک مراسم سنتی سوئدی ها سرو می گردد. سوئدی ها در فیکا به همراه دوستان یا همکارانشان جمع می شوند و از خوردن کیک و چای در کنار یکدیگر لذت می برند.

2. تورته زاخا (sachertorte)؛ اتریش

تورته زاخا، یک کیک شکلاتی افسانه ای در وین است و شما می توانید آن را در هر کافه ای در این شهر پیدا کنید. یک قناد و سرآشپز به نام فرانتز زاخا (Franz Sacher)، این کیک بی نهایت لذیذ را برای کلمنز ونتسل فن مترنیخ (Klemens von Metternich)، سیاستمدار و شاهزاده اتریشی در سال 1832 میلادی خلق نموده است. داستان ابداع این کیک شکلاتی از این قرار است که سرآشپز به شدت مریض بود و به همین علت یک مربای زردآلوی 16 ساله را بین قطعاتی از کیک اسفنجی شکلاتی قرار داد و سپس کل کیک را با شکلات تلخ غلیظ، پوشاند.

پسر او، ادوارد زاخا (Eduard Sacher) در نهایت، هتل زاخا را تاسیس کرد که کماکان تورته زاخا اصلی را برای مهمانان سرو می نماید. دمل پتیسری (Demel Patisserie)، یک کافه قدیمی در وین نیز، طرز تهیه اصلی این کیک شکلاتی را خریداری کرد تا بتواند این کیک را در کافه خود سرو کند. این نسخه از تورته زاخا، شامل یک لایه مربای زردآلو است که به طور مستقیم در زیر پوشش شکلاتی کیک قرار می گیرد. این کیک را معمولا با خامه زده شده سرو می نمایند.

جالب است بدانید که 5 دسامبر (15 آذر) در ایالات متحده آمریکا به نام روز ملی تورته زاخا نام گذاری شده است.

3. چوکوتورتا (chocotorta)؛ آرژانتین

چوکوتورتا در آرژانتین به عنوان نمادی از جشن تولدهای بچه ها شناخته می گردد. این کیک خوشمزه و بسیار لذیذ با چیدن کلوچه های شکلاتی خیس شده در قهوه یا شیرکاکائو در میان لایه هایی از سس شکلاتی دولسه ولتی و پنیر خامه ای یا کوئسو کرما (queso crema) درست می گردد.

کیک شکلاتی چوکوتورتا، بافتی نرم، چسبناک و طعمی شیرین دارد و می توان آن را با قاشق خورد. این کیک، یک کیک نسبتا تازه است؛ در سال 1982، خانمی به نام ماریته مابراگانا (Marité Mabragaña) که برای یک آژانس تبلیغاتی کار می کرد، طرز تهیه این کیک را برای تبلیغ دو محصول، یعنی کلوچه های شکلاتی و پنیر خامه ای خلق کرد.

4. ماد یاریکسا (madjarica)؛ کرواسی

معنای نام کیک لایه ای کرواسیایی ماد یاریکسا، دختر مجارستانی است. این کیک، یکی از شناخته شده ترین دسرها در سراسر کشور به شمار می آید و با طعم خود شما را شگفت زده خواهد نمود. برای تهیه ماد یاریکسا، تکه های مرطوب کیک با خامه شکلاتی غلیظ به صورت لایه ای چیده می شوند و در نهایت، روی کیک با یک لایه شکلات غلیظ و درخشان، پوشانده می گردد.

کیک ماد یاریکسا را به صورت درسته سرو نمی نمایند و معمولا آن را به قطعات کوچک تر و مستطیل های لقمه ای برش می زنند. این کیک لذیذ کروات، نمادی از مواقع خاص و تعطیلات، به خصوص کریسمس است.

5. دوبوش تورت (dobos torte)؛ مجارستان

دوبوش تورت مجارستانی، یک کیک شکلاتی لایه ای است که شباهت زیادی به ماد یاریکسا دارد. برای تهیه این کیک، لایه هایی نازک از کیک اسفنجی با خامه شکلاتی چیده می شوند و یک لایه کاراملی ترد و برشته، روی آن را می پوشاند. لایه های کیک را نمی توان از یک کیک برش زد و هر لایه نازک باید به صورت مجزا در فر پخته گردد.

نام کیک دوبوش تورت از خالق آن، ژوزف سی دوبوش (József C. Dobos)، یک قناد و سرآشپز بوداپستی برداشته شده است که طرز تهیه این کیک را در سال 1885 ابداع کرد. کیک لذیذ دوبوش تورت به سرعت تبدیل به دسر محبوب فرنز ژوزف اول (Franz Josef I)، امپراطور اتریش و مجارستان شد و همین موضوع، این کیک را بسیار مشهور کرد.

دوبوش، طرز تهیه این کیک را فاش نکرد، حتی زمانی که کیک تورت دوبوش را در سفر به دور اروپا با خود به همه جا برد. در نهایت دوبوش، پس از بازنشستگی در اوایل دهه 1900، پشیمان شد و دستور پخت این کیک را در اختیار قنادان و نانوایان (افرادی که نان زنجبیل می پختند) بوداپست قرار داد.

6. تورتا کاپرسه (torta caprese)؛ ایتالیا

تورتا کاپرسه در جزیره ایتالیایی کاپری ابداع شده است؛ اما این کیک شکلاتی لذیذ در ناپل نیز محبوب و پرطرفدار است. لایه های بیرونی و پوسته شکلاتی این کیک، مانند کیک کلاد کاکا، ترد و برشته هستند؛ در حالی که داخل آن، نرم و چسبناک است. بزرگ ترین تفاوت این دو کیک در این است که در تهیه تورتا کاپرسه از آرد استفاده نمی گردد و معمولا در آن، گردو یا بادام می ریزند.

مبدا اصلی کیک تورتا کاپرسه نامشخص است؛ اما طبق افسانه ها، این کیک احتمالا به طور تصادفی به وسیله یک سرآشپز ابداع شد که عجله داشت و ریختن آرد را برای تهیه کیک شکلاتی خود فراموش کرد.

7. ناما شکلات (nama chocolate)؛ ژاپن

بافت ناما شکلات، بیشتر شبیه به آبنبات است تا یک کیک شکلاتی؛ اما باید بدانید که این شکلات های شیرین مربعی شکل، یک دسر تجملاتی و بسیار محبوب در ژاپن هستند. ناما در زبان ژاپنی به معنای خام یا تازه است که به خامه تازه استفاده شده در گاناش (ترکیب خامه و شکلات) اشاره دارد.

ناما شکلات به شکل مکعب برش می خورد و با پودر کاکائو پوشانده می گردد. این دسر لذیذ را در نهایت در جعبه های ظریف و زیبا می پیچند و با یک روبان، آن را تزئین می نمایند. ناما شکلات در ژاپن به عنوان یک هدیه پرطرفدار و محبوب نیز شناخته می گردد.

ناما شکلات در دهه 1980 در ژاپن پدیدار شد و ایده ساخت آن، به احتمال زیاد از یک شیرینی سوئیسی به نام پاوه دی ژنوا (pave de Geneva) الهام گرفته شده است.

کیک های نرم و سبک شیفون با طعم های مختلف از جمله شکلاتی نیز در سراسر ژاپن از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. این کیک ها شبیه به کیک های اروپایی هستند و با الهام از آن ها ابداع شده اند.

8. آماندین (amandine)؛ رومانی

کیک های شکلاتی آماندین در رومانی به مقدار یک کف دست هستند. کیک اسفنجی آماندین معمولا ابتدا در یک نوشیدنی مخصوص رومانیایی خیس شده و سپس با کارامل و شکلات یا خامه بادامی پر می گردد. رویه این کیک نیز، یک فوندانت شکلاتی براق و ابریشمی است. شما به احتمال زیاد کیک آماندین را در ویترین بیشتر قنادی های رومانی خواهید دید؛ پس آن را خریداری کنید و حتما مزه لذیذ این کیک را امتحان کنید.

منبع: کجارو / matadornetwork.com
انتشار: 11 اسفند 1400 بروزرسانی: 11 اسفند 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2021

به "سفری خوشمزه با طعم لذیذترین کیک های شکلاتی سنتی در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفری خوشمزه با طعم لذیذترین کیک های شکلاتی سنتی در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید