شهرهای کشور بر اساس 20 شاخص هوشمندسازی رتبه بندی می شوند

به گزارش مجله استخدام جدید، رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران با اشاره به راه اندازی سامانه ای برای رتبه بندی شهرهای کشور در حوزه هوشمندسازی گفت: بر اساس منابع بین المللی 20 شاخص اصلی و 140 زیر شاخص تعریف و شهرها بر اساس آن رتبه بندی می شوند و در سال آینده بر اساس آن جایزه ملی هوشمندسازی اعطا خواهد شد.

شهرهای کشور بر اساس 20 شاخص هوشمندسازی رتبه بندی می شوند

دکتر امین فرجی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به راه اندازی سامانه ای برای رتبه بندی شهرها در شاخص هوشمندسازی، گفت: بر اساس خروجی این سامانه در سال آینده جایزه ملی شهر هوشمند اعطا خواهد شد.

وی با اشاره به فرآیند اجرای این طرح، اظهار کرد: ما برای اجرای این طرح کمیته ملی شهر هوشمند را تشکیل دادیم و در آن شاخص های شهر هوشمند را بر اساس منابع بین المللی چون ایزو استخراج کردیم.

فرجی ادامه داد: بر این اساس 20 شاخص رتبه بندی شهر هوشمند تعریف شد که از آن جمله می توان به آموزش، سلامت، انرژی، ساختمان، حمل و نقل، مدیریت پسماند، همکار استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در هوشمندسازی و استفاده از اینترنت اشیا اشاره نمود.

رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران افزود: ذیل این 20 شاخص اصلی، 140 زیر شاخص تعریف شد و شهرهای مختلف کشور بر اساس 4 پایلوتی که در این سامانه تعریف شده است، مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می گیرند.

فرجی با اشاره به 4 فاز اجرای رتبه بندی شهرهای کشور در شاخص های هوشمندسازی، شرح داد: فاز اول این طرح برای 31 شهر مرکز استان است که طی آن برای شهرداران این شهرها دسترسی هایی ایجاد شده تا مستندات خود را از هوشمندسازی ارائه دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران توضیح داد: در فاز دوم شهرهای بزرگ با جمعیت 500 هزار تا یک میلیون نفر و در فاز سوم شهرهایی با جمعیت 200 هزار تا 500 هزار نفر پیش بینی شده است.

فرجی، فاز چهارم طرح رتبه بندی هوشمندسازی شهرها را شهرهایی کمتر از 200 هزار نفر عنوان نمود و یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از شهرها در زمینه اتوماسیون کردن فرآیندهای شهری اقدام خاصی انجام نداده اند و ما با این اقدام مسیری را برای حرکت شهرهای کشور به سمت هوشمندسازی ایجاد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ما در این سامانه همکاری شهرداری ها با استارت آپ ها و شرکت های هوشمند را مد نظر قرار دادیم، اظهار کرد: علاوه بر آن بر استفاده از فناوری های این حوزه نیز تاکید داشتیم.

رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران به بعضی از چالش های موجود در کشور در زمینه هوشمندسازی اشاره نمود و اضافه نمود: در این زمینه خلاهایی وجود دارد که یکی از آنها این است که هنوز در صدا و سیما شبکه تخصصی در این حوزه و استفاده از فناوری ها وجود ندارد که از این طریق آموزش های لازم به جامعه ارائه گردد. ما در این زمینه در حال مذاکره هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1968

به "شهرهای کشور بر اساس 20 شاخص هوشمندسازی رتبه بندی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرهای کشور بر اساس 20 شاخص هوشمندسازی رتبه بندی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید