طامه؛ روستای بسیار خوش آب و هوای اصفهان

به گزارش مجله استخدام جدید، روستای طامه روستایی در دل کوه کرکس دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است. در ادامه با این روستای خوش آب و هوا و دیدنی بیشتر آشنا خواهید شد.

طامه؛ روستای بسیار خوش آب و هوای اصفهان

روستای طامه کجاست؟

روستای طامه از توابع شهرستان نطنز اصفهان (در 7 کیلومتری جنوب غربی شهر نطنز و در دامنه شرقی کوه کرکس) می باشد که از نقاط بسیار خوش آب و هوا به شمار می آید. به وسیله این روستا و از راستای زیبا می توان به قله کرکس دست یافت. قابل ذکر است که این راستا جبهه شرقی میباشد که نسبتا راستا دشواری است. در انتهای روستای طامه رود کوچک آبی که سرچشمه آن از دامنه های کرکس میباشد جریان دارد که در راستا خود چندین آبشار زیبا را پدید آورده است و کوهنوردان را به طرف قله راهنمایی میکند.

مردمان این روستا دارای مذهب شیعه و اکثرا کشاورز هستند. مهمترین سوغات طامه گلابی است. پوشش گیاهی منطقه غنی و شامل گیاهانی چون آنغوزه، رناس، هندوانه ابوجهل، آویشن، گزنه، گون، شنگ و... که به خاطر کمبود بارندگی رشد در خور توجهی ندارند.

دیدنی های روستای طامه:

در انتهای روستای طامه، رود کوچکی که سرچشمه آن از دامنه های کرکس است جریان دارد که در راستا خود چندین آبشار زیبا را پدید آورده است و دوستداران طبیعت را به خود جذب می نماید.

در قسمت غربی روستای طامه، دو دره زیبا دیده می گردد که در انتهای یکی از این دره ها به نام پاپول، آبشار زیبای طامه با ارتفاع تقریبی 23متر وجود دارد که باغها روستای طامه و باغهای باغشهر تاریخی نطنز را سیراب می نماید.

به دلیل وجود آب فراوان در منطقه، آبشارهای زیبایی در راستا قله کرکس به چشم می خورد که زیباییهای این منطقه را دو چندان نموده است.

دره دیگر نیز که به پاکدار معروف است، به دلیل وجود آب فراوان، آبشارهای زیبایی در راستا قله کرکس بوجود آورده است. در راستاهای جنوبی قله کرکس (از مبدا روستای کشه) و همچنین راستا شمالی (از مبدا روستای اوره و امامزاده سلطان) نیز آبشارهای فصلی بسیار زیبایی به چشم می خورند.

چشمه دلاوون، چشمه لاگله، چشمه خواجه فاضل، امامزاده سیدفاضل طامه با بقعه دوره تیموری، خانه های سنتی با پوشش چوب و خار و پشت بام هایی با پوشش کاه گل، از دیگر دیدنی های روستای تاریخی طامه هستند.

بهترین زمان سفر به روستای طامه:

روستای طامه در همه فصول سال زیبایی های خاص خود را دارد و در هر فصلی از سال میتوانید به این روستا سفر کنید. در زمستان همه جا برف و یخ و حتی نیمی از آبشار هم یخ زده است که بسیار زیبا و چشم نواز است.

توصیه میکنم اگر قصد سفر زمستانه به این منطقه را دارید حتما لباس و تجهیزات مناسب زمستان همراه داشته باشید.

آدرس روستای طامه:

استان اصفهان - شهرستان نطنز- روستای طامه

آیین و مراسم روستای طامه:

یکی از آیین های جالب و تماشایی روستای طامه، مراسم کهن جلجلانی است که به مدت 3 شب پیاپی ، یعنی شب های 17 تا 19دی ماه هر سال برگزار می گردد.

مراسم بدین گونه شروع می گردد که جوانان و نوجوانان روستا در غروب آفتاب به طور دسته جمعی و هماهنگ، به دامنه کوه های کرکس نطنز که اطراف روستا قرار گرفته است رفته و با فرارسیدن شب با آتش زدن بوته ها و گون ها، مراسم را شروع می نمایند.

در این شب ها، کشاورزان روستا نیز با دیدن شعله های آتش در دامنه کوه به باغ های خود سرازیر شده، هر یک سنگی در گلوگله درخت یعنی در محل رویش شاخه ها می نهادند و این کار را شگون دانسته و معتقدند که این عمل سبب ازدیاد میوه درختان می گردد.

ساعتی پس از این آتش افروزی، با سرانجام دریافت آن که همگام با گسترش تاریکی در سراسر روستا است، جوانان مذکور از کوه سرازیر شده، همگی از یک راستا به صورت دسته جمعی وارد روستا می شوند و به ترتیب به خانه های روستا می فرایند.

سپس یک نفر از جوانان با صدایی رسا خواندن سرود مرسوم را در مقابل درب خانه شروع می نماید.

با خواندن هر مصرعی، اندک مکثی می نماید و بلافاصله حضار، دسته جمعی فریاد هو می زنند که پس از اتمام سرود، صاحبخانه با توجه به امکانات و وضع موقعیت محلی اش مقداری آجیل های محلی و قند و شیرینی و میوه را در سینی عظیم مسی نهاده برای آن جمعیت می آورد.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1368

به "طامه؛ روستای بسیار خوش آب و هوای اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طامه؛ روستای بسیار خوش آب و هوای اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید