فردا شب 1 ساعت چراغ ها را خاموش کنید

به گزارش مجله استخدام جدید، به گزارش خبرنگاران، ساعت زمین یک رویداد دنیای سازماندهی شده توسط صندوق دنیای طبیعت (World Wide Fund for Nature) است که طی آن خانواده ها و کسب و کارها با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیرضروری به مدت یک ساعت اثرات تغییرات آب و هوایی و احتیاج به مصرف محتاطانه انرژی در دنیا را به یاد می آورند.

فردا شب 1 ساعت چراغ ها را خاموش کنید

ساعت زمین رویدادی است که از یک ایده ساده آغاز شد؛ ساعت زمین نخستین بار توسط روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در سال 2007، زمانی مطرح شد که 2.2 میلیون نفر از ساکنین سیدنی اقدام به خاموش کردن چراغ های غیرضروری کردند و به دنبال این اقدام سیدنی، بسیاری از شهرهای دیگر دنیا، این رویداد را به تصویب رساندند. این اقدام نمادین بهانه ای است برای جلب توجه مردم دنیا به شرایط محیط زیست، آموزش جوامع محلی، درختکاری و جلب توجه مقامات سیاسی به برنامه های این رویداد.

حالا هر ساله در آخرین شنبه ماه مارس، میلیون ها نفر در سراسر کره زمین چراغ های منازل شان و همه وسایل الکترونیکی را خاموش می نمایند تا به زمین دست دوستی بدهند؛ چراکه انسان ها تنها موجوداتی هستند که سرنوشت کره زمین را تحت تاثیر خود قرار داده اند. با این حرکت نمادین می توان حتی برای چند دقیقه در طول سال، بشر به خود ثابت کند که با تمام قدرت و تسلطی که بر زمین دارد، همچنان مدیون منابع آن است.

در ایران نیز این رویداد نیز از سال 90 با خاموشی چراغ های برج میلاد در تهران برگزار گردید و در سال 1391 تعداد بیشتری از شهرها و سازه های معروف ایران به این حرکت پیوستند و افزون بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی وسه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ساعت میدان شهرداری رشت نیز در این رویداد چراغ های خود را خاموش کردند.

سومین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال 1393 و با مشارکت تعدادی از شهرهای ایران از جمله تهران، تبریز، اصفهان، پلدختر، رشت و قم صورت گرفت.

شهر مشهد برای اولین بار در سال 1394 با خاموش کردن ساختمان مرکزی شهرداری و تالار شورای شهر به مدت یک ساعت به برنامه ساعت زمین پیوست و چهارمین برنامه ساعت زمین در ایران، همزمان در شهرهای ارومیه، تهران، تبریز، اصفهان و … در تاریخ 8 فروردین 1394 برگزار گردید.

در سال 96 در رویداد ساعت زمین چراغ های پل طبیعت، برج میلاد و تمام المان های مهم شهری تهران و در شهر میبد کهن دژ نارین قلعه به مدت یک ساعت خاموش شد.

ساعت زمین 1400 در روز شنبه، 7 فروردین مصادف با 27 مارچ از ساعت 20 و 30 دقیقه تا ساعت 21 و 30 دقیقه به وقت محلی در سراسر دنیا برگزار می گردد.

منبع: همشهری

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1614

به "فردا شب 1 ساعت چراغ ها را خاموش کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فردا شب 1 ساعت چراغ ها را خاموش کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید