محمد بنا: مگر عروس خانه ام که ناز کنم؛ نمی دانم چرا خبر از گروه مان بیرون آمد، چه زمانی گفتم رجالم که می گویند مگر قحط الرجال است؟

به گزارش مجله استخدام جدید، در خصوص حمید سوریان که قبلا گفتم و یکی از کسانی هستم که خیلی اعتقاد دارم او می تواند سرمربی بزرگی گردد. یکی دیگر از این نفرات، حبیب الله اخلاقی هست. می توانیم در کادرهای تیم ملی یا سرمربی یا مربی رده های پایه از قاسم رضایی هم استفاده کنیم. قاسم دلسوزانه دارد در شهرش به کشتی فرنگی یاری می نماید ولی سرمربیگری در رده های پایه با بزرگسالان تفاوت زیادی دارد.

محمد بنا: مگر عروس خانه ام که ناز کنم؛ نمی دانم چرا خبر از گروه مان بیرون آمد، چه زمانی گفتم رجالم که می گویند مگر قحط الرجال است؟

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

سرمربی تیم ملی فرنگی گفت: این چه حساسیتی است که روی اسم محمد بنا و واژه های قهر و ناز کردن ایجاد نموده اند، مگر من مگر عروس خانه ام که ناز کنم؟

محمد بنا در گفت وگو با تسنیم در خصوص اتفاقات اتفاق افتاده 10 روز اخیر گفت: نمی دانم این چیزهایی که در خصوصم نوشته شد، از کجا آمد. مگر من مصاحبه مستقیم با جایی یا خبرنگاری داشتم که یک دفعه همه جا پُر شد که بنا می خواهد برود؟ بعد گزینه ها را هم برای خودشان معین کردند و آقای طالقانی هم گفت محمد بنا ناز می نماید و نازش هم خریدار دارد. مگر من عروس خانه ام که ناز کنم؟ آن هم در شرایطی که مردم در سختی هستند و کسی حق ناز کردن ندارد.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ادامه داد: من درددلی داشتم و برای دبیر نوشتم. این تفکرات خودم بود. چون فکر می کردم جهانی که هیچ، به احتمال قوی امکان دارد که المپیک حتی برگزار نگردد و لغو گردد. گفتم سرمربی جوان بگذارید که لااقل فرصت کار کردن تا المپیک بعدی را داشته باشد. دبیر همان موقع جوابم را داد که اصلا حرفش را نزن و من هم حرفی نزدم. بعد دیدم سایت ها و صفحات مجازی پُر شد از قهرِ دوباره محمد بنا و حتی دفعاتش را هم نوشته که فلانی دائم قهر و استعفا می نماید؛ شماره هم می زدند.

بنا بیان کرد: حتی می نوشتند قهرهای من کی و کجا بوده در حالی که هر چیزی هم بود، دلیل مخصوص به خود را داشته است. اولین قهر من مربوط به روزگاری بود که رقابت بین حسن رنگرز و حمید سوریان بود. دوستان به خاطر سابقه و عقبه حسن رنگرز، می گفتند او باید به جهانی بوداپست برود و نظر من روی سوریان بود. بعدش هم تعیین شد اگر این ایستادگی من نبود حالا هفت تا مدال جهانی و المپیک نداشتیم.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با تاکید بر اینکه قهر و استعفایی در کار نبوده، اظهار داشت: من اصلا نرفتم که بخواهم برگردم. خودم این را قبول دارم که همواره نمی گردد قائم به یک نفر باشیم. در این سال ها همواره سعی کردم به مربیانم حتی آنهایی که سابقه قوی نداشتند چه از نظر قهرمانی و چه شناخت مردم از آنها، انگیزه و روحیه بدهم که امروز هر کدام آنها توانایی این را در خود می بینند که سرمربی تیم ملی شوند، همانطور که به کشتی گیران این روحیه و انگیزه را داده ام. همه با یاری همدیگر به این صندلی رسیده ایم. بعضی مربیان را در مقاطعی به تیم ملی آوردم، به عنوان مثال در رابطه با رسول جزینی، چند سال مربی سنگین وزن نداشتم و خودم با سنگین وزن ها کار می کردم. آنقدر چرخیدم و گشتم تا بعد از دو سه سال، یکی مثل جزینی را گیر آوردم و همه دیدند که چقدر هم مفید بود.

وی با اشاره به اینکه باید کسانی باشند که توانایی سرمربیگری تیم ملی را داشته باشند، اضافه کرد: در اینکه ما مربیان فهمیده و عالی داریم، شکی وجود ندارد ولی در رابطه با سرمربیگری یک مقداری کمبود داریم. اگر درست فکر کنیم و یکی دو تا از این بچه ها را بیاوریم و خودمان کنارشان باشیم، در زمان مقتصی شرایط سرمربیگری را پیدا می نمایند. تا ابد که محمد بنا نمی تواند سرمربی تیم ملی باشد. شرایط سنی من طوری است که باید به فکر بود. به قول بعضی از دوستان، پیر شده ام.

بنا در پاسخ به این سوال که روی کدام شاگردانش به عنوان سرمربیان آینده تیم ملی، نظر دارد، به تسنیم گفت: در خصوص حمید سوریان که قبلا گفتم و یکی از کسانی هستم که خیلی اعتقاد دارم او می تواند سرمربی بزرگی گردد. یکی دیگر از این نفرات، حبیب الله اخلاقی هست. می توانیم در کادرهای تیم ملی یا سرمربی یا مربی رده های پایه از قاسم رضایی هم استفاده کنیم. قاسم دلسوزانه دارد در شهرش به کشتی فرنگی یاری می نماید ولی سرمربیگری در رده های پایه با بزرگسالان تفاوت زیادی دارد.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی اضافه کرد: کار در کشتی پایه، سازندگی و توجه به جزئیات و فوندانسیون است ولی در بزرگسالان مدیریت هست. یعنی تقریبا ساختار ساخته شده و فقط پازل ها را باید به هم بچسبانیم. دیگر کشتی گیر جزئیات را یاد گرفته و در تیم ملی بزرگسالان به یکسری تاکتیک ها و تصویرسازی ذهنی در رابطه با اینکه می تواند به آن بالاها برسد، احتیاج دارد. به همین دلیل کار مربیگری در رده های پایه و بزرگسالان خیلی با هم تفاوت دارد. مثلا یکی مثل قاسم رضایی یا امید نوروزی هستند که می توانند به ما یاری نمایند. خیلی از مربیان من مثل ناصر نوربخش که در تیم ملی بزرگسالان هم بود، یا جمشید خیرآبادی که چند سال مربی تیم ملی در ایران و بعد هم سرمربی در خارج از کشور بود، باید فرصت سرمربیگری پیدا نمایند. مثل همان فرصتی که به محمد بنا داده شد، اینها هم باید فرصت داشته باشند که توانایی شان را نشان دهند.

وی توضیح داد: کسی از آدمی مثل رضا سیم خواه که هزار جور لیاقت داشت، یا عبدالله چمن گلی که بعد وارد کار مدیریتی شد، صحبت نمی نماید. حالا صحبت از گزینه هایی است که تا به امروز فرصت عرض اندام در سرمربیگری تیم ملی فرنگی را نداشته اند و این هم طبیعی است. من هر کاری از دستم برآمده در رابطه با کشتی انجام دادم و تا زمانی که قدرت دارم باز هم وظایفم را انجام می دهم. بالاخره من یک زمانی باید بروم و مثلا اینطور نباشد که از لندن تا ریو 6 تا سرمربی عوض کنیم. این کار آزمون و خطاو مهره سوزی است. باید فکر عاجلی برای آینده کشتی فرنگی کرد. محمد بنا می گوید من مخلص مردمی هستم که در این شرایط سخت مالی، دلخوشی شان به مدال بچه ها و موفقیت های ورزشی است. بنا می ماند و تا المپیک هم کارش را انجام می دهد اما بالاخره باید فکری برای آینده داشت. من این را برای علیرضا دبیر نوشته بودم که درددلی بود. گفتم در این مدت مربیان جوان را به کار بگیرد که به درد آینده کشتی فرنگی ما بخورند که دبیر گفت اصلا حرفش را هم نزن.

بنا در خصوص اینکه گفته می گردد برگزاری مسابقات جهانی صربستان محتمل تر از گذشته شده است، به تسنیم گفت: من باز هم احتمال می دهم که برگزار نگردد. اگر هم برگزار گردد خیلی از تیم های جهان شاید به خاطر کرونا انصراف دهند. با این حال امیدوارم که برگزار گردد اما شرایط جهان همه به یک صورت و یک شکل هست. می گویند ترکیه تمرینش را آغاز نموده یا گرجستان و ارمنستان مسابقه گذاشته اند. بچه های ما هم که گزینه تیم ملی هستند تمرین می نمایند. هرچند تمرین انفرادی هرگز تمرین اردویی نمی گردد اما بدنشان شکلی است که می گردد با مدت کوتاهِ تمرین اردویی، در جهانی آبروداری کرد. قرار است که لیگ هم برگزار گردد و امیدوارم که بچه ها دچار آسیب دیدگی نشوند.

سرمربی تیم ملی در رابطه با اینکه چقدر مسئله آسیب دیدگی احتمالی کشتی گیران در لیگ، باعث دلخوری او شده است، گفت: حرفم این بود که شما می توانی یک مرحله اردو را 4 روزه برگزار و فقط بچه ها را دور هم جمع کنی و به آنها بگویی کشتی زنده است. می توانیم کار را ادامه دهیم و شادمان شویم که دور هم هستیم، اما اگر بخواهیم برنامه بگذاریم، در 4 روز چه کار می توانیم بکنیم؟ از آن طرف کشور 24 ساعت زمان می برد که یم کشتی گیر به تهران برسد و بعد 24 ساعت در راه است که به خانه برگردد، یعنی بیاید فقط حرف های من را بشنود و با هم بسکتبال بازی کنیم یا کوه برویم؟ از نظر پروتکل های بهداشتی، تمرین تن به تن نمی توانیم داشته باشیم. اگر می خواستیم اردو هم تشکیل دهیم، بحث لیگ هم به میان می آمد.

وی گفت: بچه ها برای لیگ تمرین می نمایند و آماده می شوند و اگر اردوی 4 روزه بگذاریم با تمرینات آنها برای لیگ تداخل پیدا می نماید و منجر به بالا رفتن احتمال آسیب دیدگی هم می گردد. پس باید فکر کنیم آیا منافع ملی را می خواهیم یا لیگ؟ از آن طرف بحث همه کشتی گیران این است که از نظر مالی درآمدی ندارند و پول لازم دارند. من این را می گویم که لیگ برگزار گردد، هر چه جوان ها بگویند ما تمرین نموده و آماده ایم چون در این فکر هستند که سرمربی این مسابقات را رصد می نماید و امکان دارد برای جهانی به خاطر کرونا، فرصت انتخابی نباشد، با تمام وجود می جنگند، آن هم با بدنی که قطعا آمادگی صددرصد ندارد و ترس من این است که این فشار سنگین آسیب دیدگی به همراه داشته باشد.

بنا تاکید نمود: به والله استرس و ناراحتی من این نبود که این فشار سنگین است. من دور را نگاه کردم و به وسیله پیامک به دبیر درددلم را گفتم که بهتر نیست از یک سرمربی جوان بهره ببرید که فرصت بیشتری برای ماندن در کنار بچه ها داشته باشد و برای المپیک بعدی برنامه ریزی کنیم؟ من همچنان احتمال این را می دهم که امکان دارد با این وضع کرونا المپیک برگزار نگردد. اصلا نباید خبر مربوط به من بیرون می آمد ولی آمد. از ناراحتی که چرا این خبر از گروه مربیان منتشر شده، از گروه خارج شدم. حرف من مثل درددل مطرح و تمام شد و قرار بود بعدا صحبت گردد. در جلسه ای که در رابطه با لیگ برگزار کردیم، فدراسیون کشتی اجازه 4 روز برگزاری اردو را گرفته بود که من با غلام محمدی گفتیم حداقل بار اول، اردو یک هفته باشد بهتر است و تعداد نفرات بیشتری را داشته باشیم. چطور لیگ را در یکی دو روز برگزار می نمایند و کلا 140-150 نفر در خانه کشتی حضور خواهند داشت؟ در این شرایط امکان ابتلا به کرونا بیشتر از اردوی مثلا 26 نفره و یک هفته ای ما خواهد بود.

بنا اظهار داشت: این چه حساسیتی است که روی اسم محمد بنا و واژه های قهر و ناز کردن ایجاد نموده اند؟ تا مسئله ای پیش می آید بعضی رسانه ها گسترش می دهند و قضاوت هم می نمایند و بدون اینکه حتی یک کلمه مستقیم صحبتی از خود من شنیده باشند، تحلیل می نمایند. هر کسی هم برای خودش یک گزینه انتخاب می نماید و می گوید که این برود مگر قحط الرجال است؟ من چه زمانی گفتم رجالم که قحطی اش آمده باشد؟ من یک مربی ام، نوکر مردمم و تا وقتی توانایی کار داشته باشم و امکانش مهیا باشد، هستم. اگر هم توان کار نداشته باشم، گوشه خانه ام می نشینم. نه برای محمد بنا، بلکه مدتی است که شرایط کشتی و ورزش و مملکت خاص شده است، گاهی مسائلی را برای کمرنگ کردن یک چیز دیگر مطرح می نمایند. کلی مسئله در فوتبال مان هست، اما کشتی مظلوم و ضعیف هست، 30-40 کشتی گیر در این شرایط کرونا فقط فکر این لیگ را دارند که برگزار گردد و شاید 50-60 میلیون بگیرند که در یک سال با آن زندگی نمایند. کشتی چه چیزی دارد که این همه بحث و حاشیه به خاطرش درست می گردد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1219

به "محمد بنا: مگر عروس خانه ام که ناز کنم؛ نمی دانم چرا خبر از گروه مان بیرون آمد، چه زمانی گفتم رجالم که می گویند مگر قحط الرجال است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد بنا: مگر عروس خانه ام که ناز کنم؛ نمی دانم چرا خبر از گروه مان بیرون آمد، چه زمانی گفتم رجالم که می گویند مگر قحط الرجال است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید