نبرد قبایل شرق یمن با نظامیان سعودی ، چرا المهره برای عربستان مهم است؟

به گزارش مجله استخدام جدید، درگیری هایی میان نیروهای سعودی و قبایل در استان المهره در شرق یمن به وقوع پیوست که همزمان با این درگیری ها، بالگردهای سعودی در آسمان این منطقه به صورت چشمگیری به پرواز در آمدند.

نبرد قبایل شرق یمن با نظامیان سعودی ، چرا المهره برای عربستان مهم است؟

به گزارش گروه بین الملل مجله استخدام جدید، روز گذشته درگیری هایی میان نیروهای سعودی وابسته به ائتلاف متجاوز با افراد مسلح قبایل در استان المهره در شرق یمن به وقوع پیوست.

خبرگزاری اسپوتنیک دراین باره گزارش داد، این درگیری ها پس از آن به وقوع پیوست که افراد قبیله اجازه ندادند که نیروهای سعودی به سمت گذرگاه مرزی شحن در مرز با عمان بروند. این گذرگاه از روز یکشنبه شاهد درگیری هایی است چرا که عربستان به مدیریت این گذرگاه اجازه وارد کردن کالاها را نمی دهد.

به همین دلیل، یک منبع قبیله ای در استان المهره نیز گفت که نیروهای سعودی تلاش می کردند با زور سلاح وارد منطقه فوجیت واقع در حدفاصل بخش های حات و شحن شوند؛ که در پی درگیری ها، یک غیرنظامی یمنی زخمی شد.

منبع مذکور شرح داد، بالگردهای آپاچی سعودی نیز حومه منطقه فوجیت را هدف قرار می دادند تا جهت را برای عبور خودروهای زرهی نیروهای سعودی جهت عبور به سمت گذرگاه مرزی شحن و یورش به آن باز کنند ولی با مخالفت و مقاومت افراد مسلح قبایل روبه رو شدند.

برخی منابع نیز به شبکه تلویزیونی الجزیره گفتند، نیروهای سعودی که به خودروهای زرهی مجهز بودند، از فرودگاه الغیضه به سمت منطقه شحن حرکت کردند ولی افراد مسلح قبایل در وادی تنهالن یکی از خروجی های شهر الغیضه، مرکز استان المهره مانع از حرکت این نیروها شدند که در نتیجه آن، درگیری هایی میان طرفین رخ داد.

در ژانویه گذشته، تلویزیون الجزیره در تحقیقی از برنامه ریزی اولیه عربستان سعودی برای دستیابی به گذرگاهی در دریای عرب از طریق خاک یمن با هدف صادرات نفت خود خبر داد.

دراین باره علی سالم الحریزی معاون پیشین استانداری المهره یمن به الجزیره گفت، علی عبدالله صالح در دوران ریاست جمهوری اش گفته بود که مذاکراتش با ریاض درباره احداث خط لوله نفتی عربستان از مرز این کشور به سمت سواحل المهره باخت؛ زیرا سعودی ها درخواست کرده بودند که در عمق دوکیلومتری از شرق به غرب به طول 300 کیلومتر تحت حاکمیت عربستان قرار بگیرد.

الجزیره همچنین از دست داشتن محمد آل جابر سفیر سعودی در یمن و راجح باکریت استاندار المهره در قتل معترضانی خبر داد که در تجمع مخالفت با حضور رژیم سعودی در این استان مشارکت داشتند.

استان المهره از ماه ها پیش شاهد اعتراضات مختلفی در راستای مقابله با وجود نظامیان سعودی در این استان است و شهروندان و نیروهای قبایل بارها از احداث پایگاه های نظامی و ایجاد پست های ایست و بازرسی جلوگیری کرده بودند.

بیانیه لقاء مشترک در محکومیت اقدامات سعودی

تلویزیون الجهته نیز گزارش داد، تشکل احزاب یمنی موسوم به لقاء مشترک، روز دوشنبه با صدور بیانیه ای، اقدامات استعماری رژیم سعودی در استان المهره را، که آخرین مورد آن تجاوز به غیرنظامیان در نزدیکی گذرگاه شحن و تیراندازی به آنها بود، به شدت محکوم کردند.

احزاب لقاء مشترک مخالفت خود را با این رفتار سعودی، که تلاش می کرد با زور سلاح اهالی استان المهره را تحت قیمومیت خود درآورد، گفتند.

احزاب لقاء مشترک در این بیانیه، موضع ثابت خود را در حمایت از اهالی استان المهره و همبستگی با آنها در مقابل متجاوزان و همچنین مخالفتشان با این اشغالگری سعودی را اعلام و تأکید کردند که این تلاش های غیرقانونی رژیم سعودی در سایه هوشیاری و مقاومت یمنی ها خنثی خواهد شد.

این بیانیه اضافه نمود: متوسل شدن رژیم سعودی به بالگردهای آپاچی و بمباران قبایل مقاوم استان المهره، که مخالف حضور خارجی ها هستند، مؤید این موضوع است که این دشمن فقط زبان اسلحه و زبان زور را می فهمد.

این احزاب در ادامه از تمام آزادگان یمن به ویژه در استان المهره خواستند مقابل کسانی که در پی اشغال این سرزمین و مصادره ثروت های یمن و موقعیت استراتژیک آن هستند، ایستادگی و مقاومت کنند.

اهمیت استراتژیک المهره

المهره از لحاظ مساحت دومین استان بزرگ در یمن پس از حضرموت است که از نظر جغرافیایی و اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است. المهره همچنین دارای طولانی ترین نوار ساحلی و دو گذرگاه مرزی صرفیت و شحن است که همین امر، این استان را هدف استراتژیک سعودی ها قرار داده است.

منابعی اعلام کرده اند که اصرار ریاض برای ورود به استان المهره جاه طلبی های آن و تلاش های چندین دهه اش برای احداث خطوط لوله نفت از این استان به سمت دریای عرب را برملا می کند؛ تا بدین ترتیب ریاض نفت را از راهی غیر از تنگه هرمز و با هزینه ای کمتر و به دور از هر گونه تهدیدی صادر کند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 805

به "نبرد قبایل شرق یمن با نظامیان سعودی ، چرا المهره برای عربستان مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبرد قبایل شرق یمن با نظامیان سعودی ، چرا المهره برای عربستان مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید