کروناهراسی، معضلی که مبارزه با این ویروس را سخت کرده است

به گزارش مجله استخدام جدید، طغیان نوع جدیدی از خانواده کروناویروس ها در چین و شیوع سریع آن به چند ده کشور جهان، دشوارهای درمانی خاص خود را دارد اما چیزی که مبارزه با این ویروس را سخت تر کرده، هراس افکنی و انتشار شایعات غیر علمی است.

کروناهراسی، معضلی که مبارزه با این ویروس را سخت کرده است

گروه بین الملل خبرنگاران، مهدی خدابخش - آخرین روزهای واپسین ماه سال 2019 میلادی بود که خبر طغیان ویروسی جدید در یکی از شهرهای پرجمعیت چین منتشر شد اما نتوانست چندان توجه رسانه ها و افکار عمومی بین المللی را به خود معطوف کند.

بعد از چند هفته و با شیوع سریع این ویروس به شهرهای مختلف چین و مبتلا کردن تعداد زیادی از مردم این کشور در روزهای شروعین سال نوی میلادی، آن موقع بود که چشم رسانه ها به سمت این کشور شرق آسیا چرخید.

فارغ از نوع و نام و بیماری متعاقب و تعداد تلفات و قرنطینه شهرها و درگیری چند ده کشور با این ویروس، یکی از مسائل حاشیه ای درباره این شیوع، موضوع هراس افکنی و شایعه سازی توسط مردم و حتی دولت های مختلف حول این بیماری حائز اهمیت است. به همان سرعتی که یک بیماری واگیردار ویروسی می تواند در جهانی که با سفر هوایی کوچک شده است پخش شود، اطلاعات غلط نیز می توانند در جمع مردم گسترش یابند؛ حتی سریع تر.

در مقایسه با تعداد مبتلایان کووید19 در چین، تعداد بسیار کمی در کشورهای دیگر به کروناویروس جدید، که اخیرا توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک شرایط اضطراری جهانی اعلام شده، گرفتار آمدند. اما تعداد بسیاری زیاد، میلیون ها نفر از مردم جهان در معرض اطلاعات غلط، شایعه ها و حتی هراس افکنی درباره این ویروس قرار گرفته اند. این اشاعه ترس و نگرانی از این ویروس را شاید بتوان کروناهراسی نام گذاری کرد.

شاید نتوان میزان صدماتی که آن شایعه ها و کروناهراسی ها به مردم می زنند را به سادگی مانند اندازه گیری دمای بدن مسافران خارجی در فرودگاه های قرنطینه شده اندازه گرفت اما نمی توان اصل آن آسیب ها را انکار کرد. طغیان های اخیر بیماری سرخک در برخی کشورها که آن را ریشه کن کرده بودند و سپس به محل هراس افکنی های ضد واکسیناسیون این بیماری تبدیل شدند، یکی از نمونه های اخیر آسیب این شایعه ها و اطلاعات نادرست است.

تحقیقاتی که اخیراً در ماه جاری میلادی (فوریه) در برخی کشورهای آسیایی اجرا شده نشان می دهد حجم عظیمی از گزارش های جدید درباره شیوع کووید19 جعلی و به اصطلاح فِیک نیوز است.

مرکز مبارزه با اخبار جعلی زیر نظر وزارت اقتصاد و جامعه دیجیتال کشور تایلند طی گزارشی که در تاریخ هفتم فوریه منتشر کرد، گفت بیش از 75 درصد از اخبار حول کروناویروس جدید که در شبکه های اجتماعی تایلند دست به دست می شود، نادرست و شایعه هستند.

روزنامه بانکوک پست در این باره نوشت: از 43 خبر پر گردش درباره کروناویروس، 33 مورد از آنها کاملاً بی اساس و تخیلی است، 1 مورد حقیقت را قلب کرده و فقط 9 مورد حاوی اطلاعات قابل اعتماد است.

بر اساس این تحقیقات، بسیاری از پُست های شبکه های اجتماعی کاملا غلط و غیرقابل اعتماد است که نمونه هایی از آن در ادامه ذکر شده: دستور شی جین پینگ رئیس جمهور چین به نظامیان این کشور برای اعدام فوری شهروندانی که از اقدامات کنترلی دولت تبعیت نمی کنند - هراس افکنی هایی به شکل کلیپ های ویدئویی که فردی را در حال از هوش رفتن به دلیل ادعایی ابتلا به کروناویروس نشان می دهد - توصیه های بهداشتی درباره برخی معجون های گیاهی برای کشتن این ویروس یا شایعه های غیرعلمی مانند انتقال ویروس از طریق نگاه کردن به چشم فرد مبتلا!

مرز میان شایعه و واقعیت، هراس افکنی و اعتمادسازی به قدری ظریف و گاهی غیرقابل تشخیص است که حتی باعث می شود در برخی موارد توصیه های جدی بهداشتی نیز جدی گرفته نشده یا به دروغگویی تعبیر شود.

نشریه فوربس با ذکر نمونه ای از این موضوع می نویسد: متخصصان پزشکی تاکید کرده اند پوشیدن ماسک بهداشتی در کل نیازی نیست مگر اینکه شخص ناخوش باشد یا با کسانی که به بیماری مبتلا هستند، در ارتباط باشد. در حقیقت به گفته این کارشناسان، استفاده از ماسک اشتباه، به روش اشتباه می تواند حتی جان افراد را به خطر بیاندازد.

بر این اساس، سازمان آمریکایی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) - به عنوان قوی ترین مرکز مبارزه با بیماری های اپیدمیک در جهان - اعلام کرده است که سالانه 60000 نفر در ایالات متحده بر اثر ابتلا به آنفلوانزا یا بیماری های تنفسی مشابه جان خود را از دست می دهند. کسانی هم که بر اثر عوارض شبه-آنفلوانزای کروناویروس کشته می شوند، یکسان هستند: بالای 65 سال سن دارند، سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است یا بیماری زمینه ای دارند.

فوربس با رد شایعه کشنده تر بودن کووید19 نسبت به دیگر کروناویروس های هم خانواده خود، توضیح می دهد: بر خلاف ویروس سارس (سندروم تنفسی حاد شدید) که نرخ کشندگی 10 درصد دارد، کروناویروس جدید فقط نرخ کشندگی 3 درصدی را از خود نشان داده است.

از سوی دیگر اما شایعات غیر علمی، اطلاعات دروغین و هراس افکنی تنها مشکل اخیر جامعه جهانی در روبروه با این ویروس جدید نیست. شیوع کروناویروس جدید از چین فرصتی برای نژادپرستان فراهم آورده تا با سوءاستفاده از این بحران انسانی، که جان ده ها هزار نفر را به خطر انداخته، به نفرت پراکنی علیه مردمان شرق آسیا روی بیاورند. همزمان که کادر درمانی کشورهای مختلف در تلاش شبانه روزی برای مهار و درمان این بیماری هستند، ویروس نژادپرستی و بیگانه هراسی نیز به سرایت بیمارگونه خود در شبکه های اجتماعی ادامه می دهد.

پایگاه نشریه دِ وِرج در این باره نوشته است: بسیاری از پست های توئیتر و فیسبوک، مردم چینی یا کسانی که شرق آسیایی حساب می شوند را عامل ایجاد و شیوع این ویروس می دانند... چینی ها در قاره آسیا و حتی دیگر مردمان شرق آسیا ساکن دیگر کشورهای جهان می گویند این روزها با شک و ظن با آنها برخورد می شود.

بر این اساس، اینگونه رفتارها فقط آسیب های اجتماعی ندارند بلکه عواقب سیاسی نیز به دنبال آنها خواهد بود. دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ - که به عنوان یک رئیس جمهور نژادپرست و سفیدبرترانگار شناخته می شود - در همان هفته های اول سال 2020 دستور ممنوعیت سفر اتباع خارجی که در دوره طغیان ویروس جدید در چین بودند را صادر کرد. اقدامی که به وضوح در تضاد با توصیه نامه های سازمان بهداشت جهانی است.

فضای کنونی در شبکه های اجتماعی، تداعی کننده شرایطی است که در طغیان ویروس سارس اتفاق افتاده بود. این ویروس در سال 2002 از چین شیوع پیدا کرد و حدود 800 نفر را در سراسر جهان به کام مرگ کشاند. با اینکه مسئولان بهداشتی هنوز مطمئن نیستند که این ویروس چگونه بروز پیدا کرد اما کاربران شبکه های اجتماعی با به اشتراک گذاشتن تصاویر، کلیپ ها و متون موهن، چینی ها و در کل مردم شرق آسیا را مسبب آن اعلام کردند.

ویروس های کرونا (یا کروناویروس ها) خانواده ای از ویروس ها هستند که بیماری های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می شود.

ویروس کووید19، از طریق تنفس و تماس هم منتقل می شود و همین امر کنترل آن را سخت کرده است. این ویروس، بیماری سندرم زجر تنفسی حاد یا ARDS را در فرد مبتلا ایجاد می کند، یک بیماری خطرناک و نارسایی دستگاه تنفسی است که با گسترش سریع التهاب و عفونت در ریه ها شروع می شود. در ادامه، به دلیل پر شدن کیسه های هوایی شُش ها از مایع میان بافتی، اکسیژن کافی به فرد نمی رسد و در صورت عدم رسیدگی به موقع بیمار با خطر مرگ روبرو خواهد بود.

روزنامه گاردین نیز در مطلبی به شایعه پراکنی و کروناهراسی توسط برخی سودجویان پرداخته و نوشت: منصفانه است که از فیسبوک، توئیتر، یوتیوب و دیگر [شبکه های اجتماعی] انتظار داشته باشیم در بحبوحه این بحران سلامت جهانی، با اطلاعات غلط مقابله کنند. فیسبوک و یوتیوب همزمان با رشد کردن و تبدیل شدن به منابع تولید اخبار و اطلاعات، غافل و بی خیال نیز بودند و فقط پذیرفتند که گام های پسینی برای برطرف کردن [مشکل] فرضیه های توطئه اخبار فوری و اطلاعات غلط سلامت بردارند.

این روزنامه سپس به برخی شایعه پراکنی و کروناهراسی در رسانه های جریان اصلی انگلیس نیز پرداخته و توضیح داد: نیمی از 10 لینک پر اشتراک از اخبارهای کروناویروس به زبان انگلیسی در فیسبوک طی ماه ژانویه، مبالغه آمیز، هراس افکنانه و در برخی موارد مقالات گمراه کننده بودند... یکی از این مقالات آشکارا گمراه کننده، مطلب روزنامه دیلی میل بود که می گفت شیوع کروناویرس به دلیل خوردن سوپ خفاش توسط مردم چین بود که 96 هزار بار در فیسبوک به اشتراک گذاشته شد.

در هر حال، شیوع کووید19 اتفاق افتاده و این ویروس به خودی خود بار اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و درمانی سنگینی را بر دوش دولت ها قرار داده است؛ اما چیزی که مبارزه با این ویروس را سخت تر کرده، هراس افکنی و انتشار شایعات غیر علمی است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 856

به "کروناهراسی، معضلی که مبارزه با این ویروس را سخت کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کروناهراسی، معضلی که مبارزه با این ویروس را سخت کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید