پیاده سازی 5G در کشور یک کار نمایشی نیست، باندهای 700 و 800 آزاد نشود مردم از حق استفاده از 5G محروم می شوند

به گزارش مجله استخدام جدید، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه قرار نیست 5G را پیاده سازی کنیم تا یک کار نمایشی انجام دهیم، تأکید کرد: 5G احتیاج بازار و آینده ما است.

پیاده سازی 5G در کشور یک کار نمایشی نیست، باندهای 700 و 800 آزاد نشود مردم از حق استفاده از 5G محروم می شوند

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله استخدام جدید به نقل از وزارت ارتباطات ، وحید یزدانیان،رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه نسل های مختلف ارتباطات سیار بر اساس تقاضایی که در جامعه، در میان بنگاه های مالی، مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی وجود دارد به طور مستمر عرضه می گردد گفت: در عرصه ارتباطات یک زمانی با انتقال متن سروکار داشتیم، زمان دیگری انتقال مدیاهای غیر مکتوب موردنظر بودند و همین امر باعث شد تا نسل جدید از ارتباطات وارد عرصه شدند.

وی افزود: به تدریج احتیاج به پوشش بیشتر و جوابگویی بلادرنگ احساس می شد که منجر به عرضه نسل چهارم ارتباطات LTE شد و نهایتاً با احتیاجی که برای پوشش گسترده تر و سرعت بیشتر به وجود آمد نسل پنجم وارد عرصه ارتباطات شد.

یزدانیان توضیح داد: برخی از کاربردهایی که در حال حاضر مورد احتیاج جامعه است دیگر نسل چهارم ارتباطات جوابگو نیست. به طور نمونه موضوع خودروهای خودران هوشمند با توجه به حساسیتی که دارد و با جان و امنیت مردم سروکار دارد باید ارتباطات را با گسترده ترین پوشش، بدون توقف و با بیشترین سرعت برقرار کند.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ادامه داد: ارتباطات نسل پنجم چنین زیرساختی را برای ما فراهم خواهد نمود و دیگر موضوعاتی که در نقاطی پوشش ضعیف و یا حتی امکان خدمات دهی وجود نداشت را تقریباً تا حد زیادی به دلیل گستردگی ارتباطات رفع خواهد نمود.

وی در ادامه با بیان اینکه فناوری 5G چند سالی است که مطرح شده اما هنوز به طور گسترده در دنیا پیاده سازی نشده گفت: کشورهای پیشرو هم در حال اجرای پایلوت این فناوری هستند؛ به دلیل اینکه تجهیزات حال حاضر شبکه ارتباطی منطبق با نسل چهارم است و هزینه های تجهیزات نسل پنجم بسیار سنگین تر از نسل چهارم است.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: به همین دلیل کشورهای مختلف اول سعی می نمایند 5G را ابتدا به صورت پایلوت اجرایی نمایند و بعد اندک اندک در یک بازه زمانی چندساله پیاده سازی کامل آن را انجام دهند.

یزدانیان ادامه داد: در کشور ما نیز برای نخستین بار پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد می گردد و به صورت محدود به خدمات رسانی خواهد پرداخت.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه درباره اهمیت این پایلوت گفت: پیاده سازی پایلوت 5G واقعاً شاید از قدرت و توان بخش خصوصی خارج باشد؛ بنابراین احتیاجمند آن هستیم که دولت به عنوان حاکمیت به وظیفه خودش درزمینهٔ ورود تکنولوژی های نوین عمل کند. بر همین اساس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش قدم شده است و با ورود تجهیزات مورد احتیاج اقدام به راه اندازی نخستین پایلوت 5G در کشور نموده است.

یزدانیان ادامه داد: با پیاده سازی این پایلوت یک بستر مناسبی برای اپراتورها فراهم خواهد شد و می توانند در آن تست های فنی خود را اجرا نمایند و در صورت احتیاج مطابق با استانداردهای روز تغییراتی را در شبکه خودشان ایجاد نمایند.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات یک پیغام بسیار مهمی هم به دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی منتقل می نماید گفت: نسل جدید ارتباطی که از طریق اپراتورها پیاده سازی می گردد از مدتی قبل باید مراحل تحقیقاتی خود را سپری کند. در حال حاضر انصافاً دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور به لحاظ تئوریک چیزی کم ندارند ولی احتیاجمند این هستند که از مهملی برای تحقیقات کاربردی خود در حوزه 5G استفاده نمایند.

وی افزود: بنابراین پیاده سازی این پایلوت منجر به این خواهد شد که دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی از این بستر برای تعریف پروژه های تحقیقاتی خودشان در حوزه 5G استفاده نمایند.

یزدانیان با بیان اینکه سومین گروه مخاطب پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت های دانش بنیان هستند گفت: تجهیزات 5G به نوعی جزو تجهیزات لبه تکنولوژی محسوب می شوند. فراورینمایندگان ما می توانند برای طراحی و فراوری سخت افزارهای مورد احتیاج در حوزه 5G از بستر این پایلوت استفاده نمایند.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه درباره شریک خارجی راه اندازی پایلوت 5G در ایران گفت: اجرای این پایلوت بر پایه یک نمونه پیروز همکاری بین المللی شکل گرفته و منطبق بر آخرین استانداردهای دنیای است.

وی درباره اینکه آیا تحریم ها توانسته اند تأثیری در پیاده سازی 5G در ایران داشته باشند گفت: تحریم ها حتماً مؤثر هستند ولی تأثیرگذاری اش در این حوزه آن قدر نبوده است که منجر به محروم شدن کشور ما از ورود به مرحله نسل پنجم ارتباطی گردد.

یزدانیان افزود: با توجه به اشتیاق که در حوزه ارتباطات وجود دارد بعید است که تحریم ها بتواند تأثیری در فرایند اجرای این فناوری داشته باشد. من ابتدای سخنانم به کشش بازار اشاره کردم؛ اینکه بازار تشنه فناوری های جدید به ویژه 5G است، ما هم قرار نیست 5G را پیاده سازی کنیم تا یک کار نمایشی انجام دهیم. 5G احتیاج بازار و آینده ماست.

وی ادامه داد: شاید بر پایه عواملی که مورداشاره نهاده شد یعنی شور و اشتیاق در درون کشور، در میان اپراتورها، فراورینمایندگان و فعالان حوزه فناوری اطلاعات باعث شده است که تحریم ها نتواند مانع ورود این فناوری به کشور گردد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد: تحریم ها کار ورود فناوری های جدید به کشور را سخت و پیچیده نموده است اما نتوانسته آن را غیرممکن کند. بنابراین شاید بتوان همین استقرار پایلوت 5G در ایران را سندی بر ناپیروز بودن و شکست تحریم ها ظالمانه علیه ایران دانست. البته این اتفاق با دشواری، مذاکرات پیچیده و گسترده و با حفظ پروتکل های امنیتی انجام شد.

یزدانیان تأکید کرد: درحالی که این تکنولوژی در شرایطی عادی قابل ورود به کشور است. تکنولوژی 5G هدفش ارائه خدمات پایدار به مردم است. هیچ کاربرد غیر صلح آمیزی از این فناوری نه گزارش شده و نه اصلاً وجود دارد. 5G یک فناوری کاملاً صلح آمیز است؛ بنابراین دلیل محروم کردن یک ملت از این فناوری کاملاً غیرقانونی و ظالمانه است.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه درباره پیش احتیاج اصلی برای پیاده سازی 5G در ایران گفت: فرکانس احتیاج اصلی و اساسی پیاده سازی 5G در ایران است؛ موضوعی که خوشبختانه در کشور وجود دارد اما تا به امروز مردم امکان بهره مندی از آن را نداشته اند. فرکانس یکی از منابعی است که باید در جهت خواست مردم مورداستفاده قرار گیرد.

یزدانیان با اشاره به اختلاف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با سازمان صداوسیما برای آزادی سازی باندهای 700 و 800 گفت: باور داریم که با تعامل و گفت وگو می توانیم با مرجعی که این فرکانس را در اختیار دارد وارد تعامل شویم و یقیناً دوستان با مشاهده کاربردهای فناوری نوین بالاخره امکان یک توافق برد - برد در داخل کشور را فراهم خواهند کرد.

وی افزود: 5G احتیاجمند فرکانس است و شکی در این رابطه نیست. مردم هم به این فناوری احتیاج دارند. دوستان بدانند وقتی این پایلوت اجرا گردد و مردم و نخبگان از مزایای آن آگاه شوند حتماً بر آزادسازی سریع تر فرکانس تأکید خواهد نمود.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: من بازهم تأکید می کنم که ما برای نمایش 5G را وارد کشور نمی کنیم؛ ما به دنبال ورود این فناوری به کشور هستیم تا مردم از کاربردهای آن بهره مند شوند و بتوانند از سرویس های متعددی که بر بستر موبایل عرضه می گردد استفاده نمایند. ما اکنون هم برای نسل چهارم ارتباطات با کمبود فرکانس روبرویم. حتماً با ورود 5G به کشور این احتیاج بیشتر هم خواهد شد.

وی تأکید کرد: بنابراین اگر در مرحله پیاده سازی کامل 5G در ایران شاهد مقاومت فعلی برای آزادسازی باندهای 700 و 800 باشیم قطعاً با یک چالش جدی روبرو خواهیم شد؛ البته بهتر است از لفظ بهتری استفاده کنم و آن اینکه در این شرایط با محروم کردم مردم از حق خودشان روبرو خواهیم شد.

یزدانیان توضیح داد: درهرحال ما امیدواریم که با راه اندازی پایلوت 5G و استفاده اپراتورها از این فناوری تقاضای خیلی شفافی از جانب آن ها هم برای آزادسازی فرکانس ها مطرح گردد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه درباره اینکه چه چشم اندازی برای گذر از مرحله پایلوت به مرحله پیاده سازی 5G در ایران و بهره مندی عموم مردم از این فناوری دارد گفت: پایلوت 5G به زودی افتتاح می شد ولی گام اصلی، رسیدن از این مرحله به مرحله پایلوت ها و بهره مندی عمومی مردم است.

او افزود: هنوز زمان زیادی از پیاده سازی نسل چهارم ارتباطات نگذشته است. نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا چشم اندازی چندساله برای فراگیر شدن 5G وجود دارد. بعضاً گفته می گردد که بسیاری از کشورهای دنیا سال 2025 را برای پیاده سازی کامل 5G هدف گذاری نموده اند؛ یعنی چیزی حدود 4 تا 5 سال آینده.

یزدانیان گفت: به صورت معمول ما نیز برای گذر از مرحله پایلوت به پیاده سازی کامل حتماً به زمان احتیاج داریم. شبکه مبتنی بر نسل چهارم ارتباطی حتماً باید با نسل پنجم تطابق پیدا کند، تجهیزات باید به اندازه کافی تأمین گردد؛ بنابراین به صورت عادی ما چند سالی تا پیاده سازی کامل 5G فاصله داریم و اتفاقاً مرحله فراگیر شدن این فناوری است که باعث می گردد تحریم ها فشار بیشتری را وارد کند و شاید به خاطر همین تحریم ها این زمان کمی طولانی تر هم گردد و باید این مسئله را از هم اکنون با مردم در میان گذاشت.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان افزود: البته نباید این نکته را فراموش کرد آنچه مورداشاره نهاده شد تحلیل های استاتیک است، درحالی که حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، حوزه دینامیک است. تحلیل امروز ما این است که 5G تا 2025 در دنیا و همان حدود در کشور ما پیاده سازی کامل گردد اما فرایند توسعه فناوری ممکن است این زمان را کوتاه تر کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1145

به "پیاده سازی 5G در کشور یک کار نمایشی نیست، باندهای 700 و 800 آزاد نشود مردم از حق استفاده از 5G محروم می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیاده سازی 5G در کشور یک کار نمایشی نیست، باندهای 700 و 800 آزاد نشود مردم از حق استفاده از 5G محروم می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید