آشنایی با شرکت آرامکو

به گزارش مجله استخدام جدید، آرامکو یا سعودی آرامکو (أرامکو السعودیة) شرکت ملی نفت عربستان سعودی است که تحت تملک دولت مرکزی عربستان است.

آشنایی با شرکت آرامکو

دفتر مرکزی شرکت آرامکو، در شهر ظهران در شرق عربستان سعودی واقع شده است.

زمان آغازبه کار شرکت سعودی آرامکو به 29 مه 1933 برمی گردد. در آن هنگام دولت عربستان سعودی با انعقاد قراردادی انحصاری با شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا (شورون)، امتیاز اکتشاف نفت در عربستان سعودی را به آن شرکت واگذار کرد. شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا (شورون)، این امتیاز را به یک شرکت کاملاً وابسته به خود به نام شرکت استاندارد اویل کالیفرنیای غربی (کاسوک) انتقال داد. از آنجا که این شرکت توفیقی در اکتشاف نفت به دست نیاورد، در سال 1936 میلادی 50٪ درصد از امتیاز اکتشاف نفت عربستان را به شرکت نفت تگزاس (تکزاکو) واگذار کرد.

در سال 1944 شرکت استاندار اویل کالیفرنیا-عربستان، نام خود را به شرکت نفتی عربستان-آمریکا یا آرامکو تغییر داد. در سال 1948 شرکت استاندارد اویل نیوجرسی (موبیل) 30٪ درصد و شرکت سوکونی وکیوم (اکسون) معادل 10٪ درصد از سهام این شرکت را خریداری کردند و به این ترتیب شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا (شورون) و شرکت نفت تگزاس (تکزاکو) به عنوان سرمایه گذار در یکدیگر ادغام شده و هریک سهمی برابر 30٪ درصد را به خود اختصاص دادند.

در سال 1950، ملک عبدالعزیز بن آل سعود با تهدید به ملی کردن تأسیسات نفت کشور، شرکت آرامکو را وادار ساخت تا سود حاصل از فروش نفت را به صورت مساوی و پنجاه-پنجاه میان شرکت و دولت عربستان تقسیم کند. چند سال پیش از این ماجرا نیز جریان مشابهی برای شرکت های نفتی آمریکایی در ونزوئلا روی داده بود. دولت ایالات متحده آمریکا با به کار بستن آنچه ترفند طلایی خوانده می شد میزان سودی را که شرکت های وابسته به آرامکو در نتیجه تقسیم سودهای نفتی با آل سعود از دست داده بودند به صورت تخفیف اقتصادیاتی به آن ها اعطا کرد.

در سال 1973، دولت عربستان سعودی ٪25 درصد از سهام آرامکو را از آن خود ساخت. این رقم را تا سال 1975 به ٪60 درصد افزایش یافت و تا سال 1980 با تصاحب ٪100 سهام شرکت، کنترل کامل شرکت آرامکو را به دست گرفت. در ماه نوامبر سال 1988، شرکت نفتی عربستان-آمریکا، نام خود را به شرکت نفت عربستان سعودی یا سعودی آرامکو تغییر داد.

این شرکت دارای بالاترین حجم ذخایر نفتی اثبات شده است. شرکت سعودی آرامکو، مسئولیت 99٪ درصد از ذخائر اثبات شده نفت خام کشور عربستان سعودی را که میزان آن به 259 میلیارد بشکه (در حدود یک چهارم مجموع ذخائر نفت فعلی دنیا) می رسد، بر عهده دارد. شرکت سعودی آرامکو مالک اصلی میدان نفتی غوار است که بزرگترین میدان نفتی دنیا به شمار می آید. این میزان نزدیک به 12 برابر ذخائر نفتی ایالات متحده آمریکا است. همچنین دارای 279 هزار میلیارد متر مکعب ذخایر درجای گاز طبیعی است.

شرکت سعودی آرامکو در بین کمپانی های نفتی، بالاترین سطح فراوری را دارد و بطور میانگین معادل 10 میلیون و 625 هزار بشکه در روز، نفت خام فراوری می نماید.

شرکت سعودی آرامکو، در جمع 10 شرکت برتر دنیا در زمینه فراوری گاز نیز واقع شده است. این شرکت چه در بخش فراوری و چه در بخش صادرات گاز مایع طبیعی (ال ان جی) پیشتاز محسوب می گردد و در فراوری فراورده های پالایش شده نیز صندلی در خور توجهی را به خود اختصاص داده است.

شرکت نفتی سعودی آرامکو در مجموع دارای 15 پالایشگاه نفت است، که 4 پالایشگاه در مالکیت کامل آن و 11 پالایشگاه دیگر با مشارکت شرکت های دیگر است.

  • پالایشگاه های مستقر در عربستان سعودی، که مالکیت کامل آن ها در اختیار شرکت سعودی آرامکو است:

پالایشگاه جده: مستقر در جده. ظرفیت اسمی معادل 60.000 بشکه نفت خام در روز.

پالایشگاه ریاض: مستقر در ریاض

پالایشگاه ینبع: مستقر در ینبع

پالایشگاه رأس تنوره: مستقر در رأس تنوره

  • پالایشگاه های مشارکتی با شرکت های دیگر، که در عربستان سعودی مستقر می باشند:

پالایشگاه آرامکو موبیل: با مشارکت اکسان موبیل

پالایشگاه آرامکو شل: با مشارکت رویال داچ شل

پالایشگاه پترو رابغ: با مشارکت سومیتومو کمیکال

پالایشگاه لوبریف: با مشارکت شرکت سرمایه گذاری جدوا

پالایشگاه ساتورپ: با مشارکت توتال، در الجبیل

پالایشگاه یانبو: با مشارکت ساینوپک

  • پالایشگاه های مشارکتی بین المللی:

پالایشگاه فوجیان: در چین

پالایشگاه ساینوپک سنمی: در چین

پالایشگاه موتیوا: با مشارکت موتیوا انترپرایز، در ایالات متحده آمریکا

پالایشگاه شووا شل: با مشارکت رویال داچ شل، در ژاپن

پالایشگاه اس-اویل: با مشارکت اس-اویل، در کره جنوبی

  • شرکت های تابعه

شرکت خدمات آرامکو: دفتر مرکزی در هیوستون، ایالات متحده آمریکا

شرکت آرامکو خاور دور: دفتر مرکزی در پکن، چین

شرکت آرامکو آسوشیتد: دفتر مرکزی در لاهه، هلند

شرکت موتیفا

شرکت پالایش سعودی

شرکت خدمات اقتصادی آرامکو

شرکت نفت بین المللی سعودی: دفتر مرکزی در نیویورک، ایالات متحده آمریکا

شرکت بولانتیر ان. وی.

شرکت بانیلو ان. وی.

شرکت نفت خارج سعودی: دفتر مرکزی در لندن، بریتانیا

شرکت کشتیرانی فیلا: دفتر مرکزی در دبی، امارات متحده عربی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 374

به "آشنایی با شرکت آرامکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با شرکت آرامکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید