احیای مسجد آقازاده وزیر آل مظفر در یزد

به گزارش مجله استخدام جدید، خبرنگاران/یزد مسجد عظیم ابوالمعالی منسوب به فرزند وزیر یکی از حاکمان آل مظفر به منظور حفظ و احیا، بازسازی شد.

احیای مسجد آقازاده وزیر آل مظفر در یزد

خواجه ابوالمعالی بانی مدرسه ای در خارج شهر یزد بوده که در سال 787 هجری قمری، حمام و مقبره و جماعت خانه را نیز در کنار آن ایجاد نموده است، منقول از کتاب تاریخ یزد، محل مدرسه خواجه ابوالمعالی خارج از یزد و حصار آن بوده که به احتمال قوی محله مذکور به خواجه حاجی ابوالمعالی منسوب است.

در این محله دو مسجد کوچک و عظیم وجود دارد که در کتاب های تاریخ یزد در خصوص این مساجد نوشته شده است: محله ابوالمعالی که در تداول عامه بولمیری تلفظ می گردد، از محلات قدیم یزد و ظاهراً منسوب به خواجه کمال الدین ابوالمعالی بن برهان الدین لطف الله یا خواجه حاجی ابوالمعالی است که اطلاعاتی از هر یک از آن ها در تواریخ یزد به یادگار مانده است.

خواجه کمال الدین ابوالمعالی از خواجگان محتشم یزد و بانی قنات فراشاه تفت و مدرسه کمالیه در داخل شهر یزد به سال 720 هجری قمری بوده و پدرش سمت وزارت محمد مظفر را به عهده داشت.

طبق نوشته محمد مفید مستوفی، مدرسه ابوالمعالی منسوب به خواجه ابوالمعالی نامی است که از مردم متمول شهر بوده و در سال 787 مدرسه را بنا نموده که تا قرن یازدهم نیز پا بر جا بوده و پس خرابی به دست حاجی محمد طاهر بازسازی شده است.

محمدرضا فلاحتی سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان یزد با اشاره به این که مسجد عظیم ابوالمعالی به عنوان از بناهای به جای مانده از قرن هشتم هـجری قمری است، گفت: بازسازی و احیای این مسجد عظیم با هدف حفاظت و پیشگیری از تخریب این اثر ارزشمند از اواخر اردیبهشت ماه شروع شده است.

وی با اشاره به این بنای ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران، اضافه کرد: بازسازی این بنا به صورت جمع آوری آجر فرش پشت بام و اجرای مجدد آن، سبک سازی و کونو شکنی، خاکریزی و شیب بندی پشت بام، اندود کاهگل پشت بام و بازسازی بادگیر اجرا خواهد شد.

فلاحتی در خصوص ویژگی های منحصر به فرد معماری این مسجد، توضیح داد: مسجد عظیم ابوالمعالی شامل یک گرمخانه نسبتاً عظیم، حیاط کوچک، اتاقی (مقبره) در ضلع غربی حیاط و بادگیری رفیع در جبهه جنوبی است.

به گزارش مجله استخدام جدید و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی یزد، سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان یزد اظهار داشت: دیوار درگاه این مسجد با کاشی های مسّدس لاجوردی با حاشیه آبی و سیاه و دو قطعه گل مربع از کاشی معّرق در وسط آن مزین شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1114

به "احیای مسجد آقازاده وزیر آل مظفر در یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای مسجد آقازاده وزیر آل مظفر در یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید