از سویه تازه ویروس کرونا چه می دانیم؟ ، لامبدا مسری تر از آلفا و گاما

به گزارش مجله استخدام جدید، سویه لامبدا با نام علمی سی.37، نخستین بار در پرو شناسایی شد و نمونه هایی از آن هم در تاریخ دسامبر 2020 میلادی پیدا شده است.

از سویه تازه ویروس کرونا چه می دانیم؟ ، لامبدا مسری تر از آلفا و گاما

به گزارش خبرنگاران، از آن موقع این سویه به گونه چیره در این کشور آمریکای جنوبی تبدیل شده است و عامل ابتلای بیش از 80 درصد از مبتلایان تازه است.

اکنون این گونه دست کم در 26 کشور از جمله انگلیس شناسایی شده است و سازمان جهانی بهداشت سویه لامبدا را در 14 ژوئن، گونه ای قابل توجه معرفی کرد.

سازمان بهداشت عمومی انگلستان اعلام نموده است این گونه را تحت آزمایش قرار داده به این علت که جهش هایی در شاخک پروتئینی آن اجرا شده که ویروس را قادر می سازد به سلول های انسان متصل گردد.

مهم ترین دغدغه های دانشمندان احتمال افزایش سرایت آن و امکان افزایش مقاومت ویروس در برابر پادتن های خنثی ساز است بدین معنی که می تواند سریع تر شیوع یابد و مقاومت بیشتری نسبت به واکسن ها و درمان های پادتنی داشته باشد.

با این همه سازمان بهداشت عمومی انگلستان می گوید: در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که این گونه باعث وخامت ابتلا به بیماری شده باشد یا تاثیر واکسن های تحت استفاده را کم کند.

آخرین تحقیقات چه می گویند؟

بنابر گزارش روزنامه ایندیپندنت، پژوهشی تازه که هنوز مورد آنالیز سایر دانشمندان قرار نگرفته و بر اساس نمونه هایی از کارمندان نظام پزشکی شیلی اجرا شده است، می گوید که گونه لامبدا از هر دو گونه آلفا (انگلیسی) و گاما (برزیلی) مسری تر است.

بعلاوه این مطالعات نشان می دهد گونه لامبدا در مقایسه با گونه های آلفا یا گاما در واکنش پادتنی ایجاد شده در بیمارانی که یکی از واکسن های کرونای فراوری چین را دریافت کردند بیشتر توانسته از مصونیت فرار کند. هرچند پیش نویس این پژوهش که در یکم ژوئیه منتشر شده نوز هیچ واکسن دیگری را آنالیز ننموده است.

بنابر آخرین گزارش ها در 2 ژوئیه، هشت مورد ابتلا به این گونه در انگلیس شناسایی شده است که احتمالا کمتر از تعداد واقعی موارد باشد.

سازمان بهداشت عمومی انگلستان در گزارش اولیه خود در 25 ژوئن جزئیات بیشتری درباره اولین شش مورد ابتلا ارائه داد که به وسیله نمونه برداری ژنتیکی شناسایی شده بودند. با این حال هیچ یک از این موارد 28 روز پس از پاسخ مثبت آزمایش به مرگ منجر نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1763

به "از سویه تازه ویروس کرونا چه می دانیم؟ ، لامبدا مسری تر از آلفا و گاما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سویه تازه ویروس کرونا چه می دانیم؟ ، لامبدا مسری تر از آلفا و گاما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید