برگزاری نمایشگاه کتاب از حالت متمرکز در تهران به گستره کشور تغییر پیدا کرد

به گزارش مجله استخدام جدید، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد خبری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، نشست هماهنگی ستاد برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها سه شنبه (بیست ویکم دی ماه1400) به صورت ویدئو کنفرانس (وبینار) و با حضور علی رمضانی (رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران و مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران)، علیرضا اسماعیلی (مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، معاونان و مدیران دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران و مدیران کل و معاونان فرهنگی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها برگزار گردید.

برگزاری نمایشگاه کتاب از حالت متمرکز در تهران به گستره کشور تغییر پیدا کرد

نمایشگاه مجازی کتاب به وسعت ایران گسترانده شده است

در ابتدای این نشست علی رمضانی اعلام کرد: اطلاع رسانی زمان برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از روزهای اول انتصاب جناب آقای دکتر احمدوند به عنوان معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رسانه ها صورت گرفت و قرار بر این شد که مقدمات برگزاری آن فراهم گردد. خانه کتاب و ادبیات ایران به تدبیر معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آماده برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران شد و فعالیت های خود را برای اجرای این نمایشگاه شروع کرد.

او با تاکید بر این که نمایشگاه مجازی کتاب بدیل یا جایگزین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیست، اظهار کرد: به دلیل همه گیری ویروس کرونا، دسترسی مردم به مجموعه منشورات کشور و دسترسی ناشران برای عرضه آثار خود به مردم کم شده بود؛ در نتیجه برگزاری نمایشگاه مجازی توانست بخشی از این خلاء را پرکند.

وی بعلاوه بیان کرد: برای برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب برنامه ریزی هایی صورت گرفت و بنا شد با حفظ مزایای دوره قبل، اتفاقات و مزایای جدیدی نیز تدارک دیده گردد. یکی از این اتفاقات، فعال شدن ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها است چرا که مدل برگزاری نمایشگاه کتاب از حالت متمرکز در تهران به گستره کشور تغییر پیدا کرد؛ در نتیجه سایر برنامه های نمایشگاه مجازی کتاب تهران نیز باید به صورت کشوری تدارک دیده گردد که امیدوارم با همفکری و همکاری، این برنامه ها بهتر از گذشته سامان یابد.

رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بیان کرد: عده ای تصور می نمایند برنامه ها و همه فعالیت های نمایشگاه مجازی کتاب تهران به صورت مجازی برگزار خواهد شد و احتیاج به نیروی انسانی ندارد اما تعداد کسانی که برای نمایشگاه مجازی کتاب تهران کار می نمایند چه بسا به میزان یا حتی بیشتر از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران باشد. در نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران تجربه چند ساله وجود دارد اما نمایشگاه مجازی کتاب تهران نوپا است و به همکاری و هم اندیشی های بیشتری احتیاج دارد. پس از ابلاغ حکم ریاست دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از سوی معاون محترم امور فرهنگی به بنده ساختار اجرایی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران شکل گرفت.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، بهترین امکان نمایشگاه مجازی کتاب تهران را دسترسی یکسان و حرکت به سمت تحقق عدالت فرهنگی بیان کرد و یادآورشد: امکان هایی در دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران فراهم شده که در نمایشگاه های مجازی کتاب در استان های اصفهان و آذربایجان غربی تجربه و آزموده شد. نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران تجربه اول بود که باید از برگزارنمایندگان آن تشکر کرد؛ در دوره اول این نمایشگاه نقایصی بود که در دومین نمایشگاه رفع و به نقاط قوت تبدیل شده اند. بعلاوه نقاط قوت جدیدی به این دوره از نمایشگاه اضافه شد و حوزه های نرم افزاری، جست وجوی کتاب، ارائه خدمات به مخاطبان و ناشران و... سامان پیدا کرد.

وی ادامه داد: بیش از هشتاد مشکل در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران شناسایی و در دومین دوره این نمایشگاه رفع شد؛ برای اطمینان از حل مسائل در قدم اول نمایشگاه مجازی کتاب استان اصفهان و در قدم دوم در نمایشگاه مجازی کتاب استان آذربایجان غربی برگزار گردید. از مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این دو استان به واسطه همکاری های خوبی که در طول برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در این دو استان داشتند، تشکر می کنم.

او با بیان این که از عدالت فرهنگی که به واسطه برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران محقق می گردد نمی توان صرف نظر کرد، گفت: باید دسترسی به کتاب برای مردم کشور ساده تر و سهل تر گردد تا خرید کتاب برای مردم حسی خوشایند ایجاد کند. در دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران ارتباط با سامانه پست، سرویس پشتیبان و... بهبود پیدا نموده است و مسئله ای که در مورد نمایش تعدادی از کتاب های بدون موجودی وجو داشت رفع شده است.

رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران اضافه کرد: معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به اختصاص یارانه خرید کتاب به اعضای هیئت علمی، دانشجویان، طلاب و... در این دوره اهتمام ویژه داشت و اعتبار یارانه خرید کتاب برای این گروه 60درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعلاوه در مورد ارسال رایگان کتاب برای مخاطبان اعتبار بیشتری نسبت به دوره گذشته این نمایشگاه در نظر گرفتند.

وی بعلاوه توضیح داد: دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، دوم بهمن ماه 1400 با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی کشور افتتاح می گردد و علاقه مندان از سوم تا دهم بهمن ماه به صورت 24 ساعته می توانند با مراجعه به سامانه ketab.ir کتاب های مورد نظر خود را خریداری نمایند. محدودیت های زمان، مکان و امکان دسترسی که در نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران وجود داشت در نمایشگاه مجازی کتاب تهران از بین رفته است. ناشران بین المللی نیز مجموعه ای از کتاب هایی که امکان ورود به کشور را داشتند برای عرضه در این نمایشگاه آماده نموده اند و با 30 درصد تخفیف ارزی به مخاطبان ارائه خواهند کرد.

او خطاب به مدیران و معاونان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها اعلام کرد: نمایشگاه مجازی کتاب به وسعت ایران گسترانده شده و از تمرکز در تهران عبور نموده است. در دومین دوره این نمایشگاه به نسبت دوره نخست آن، برنامه های فرهنگی و اطلاع رسانی باید توسعه پیدا کند؛ در نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران، نشست های نقد و آنالیز کتاب، جشن امضا، رونمایی کتاب، نشست های تخصصی حوزه نشر و... در سالن سرای اهل قلم برگزار می شد، اما اکنون که نمایشگاه کتاب توسعه یافته باید برنامه های جنبی آن به برنامه های اصلی تبدیل گردد. این تجربه در نمایشگاه های کتاب استان اصفهان و آذربایجان غربی عملیاتی شد و در طول برگزاری نمایشگاه در هر شهرستان شاهد برگزاری برنامه های کتاب محور بودیم. با تحقق این هدف شاهد معارفه بهتر کتاب در استان ها خواهیم بود و صحبت از کتاب جریان بیشتری پیدا خواهد نمود. از همه استان ها دعوت می کنیم به تعداد روزهای برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران حداقل هشت تا 10 برنامه پیش بینی نمایند تا هفته کتاب دیگری را رقم بزنیم.

رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران اضافه کرد: در حوزه اطلاع رسانی باید از تبلیغات شهری و ظرفیت مطلوب صدا و سیمای مراکز استان ها و شبکه های استانی استفاده کرد. بعلاوه می توانید از سایر اجزا و عناصر فعال استان مانند سامانه حمل و نقل عمومی برای تبلیغ و اطلاع رسانی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران استفاده کنید. پویش نذر کتاب برای جذب یاری های خیرین و حامیان کتاب و کتابخوانی در دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران طراحی شده است تا برای افراد کم تر برخوردار یا شهرهای کم برخوردار با یاری خیرین کتاب خریداری گردد. بدین منظور برای اجرای این پویش در مرکز پشتیبانی نمایشگاه مجازی کتاب تهران در خانه کتاب و ادبیات ایران امکاناتی فراهم شده است. بعلاوه وزارتخانه ها، سازمان ها، صنایع و مجموعه های مالی که مایل باشند برای کارکنان یا مردم اعتبار خرید کتاب در نظر بگیرند، می توانند در این پویش شرکت نمایند و در این زمینه امکان معین اعتبار برای کد ملی افراد فراهم شده است. تبلیغات تلویزیونی و شهری نیز برای این پویش در نظر گرفته شده است.

رمضانی ادامه داد: از مدیران و معاونان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها می خواهم که با دستگاه های مختلف برای در نظر گرفتن اعتبار برای کارکنان مجموعه های خود مذاکره نمایند تا مردم برای خرید کتاب ترغیب شوند. بعلاوه جلسه مشترکی با مدیران کل پست استان برگزار کنید تا با همکاری و هماهنگی کتاب ها در کمترین زمان ممکن، سالم به دست مخاطبان برسد و حس خوشایندی از تجربه خرید در نمایشگاه مجازی کتاب در فکر آنها به یادگار بماند. این موضوع مهم در استان هایی که ناشران بیشتری دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است و باید در زمینه باجه های تحویل بسته های پستی، باجه های سیار و... به هماهنگی رسید.

برای زیرساخت های برگزاری دومین دوره این نمایشگاه فعالیت های زیادی انجام شد

در بخش دیگر این نشست، علیرضا اسماعیلی ضمن تشکر از خانه کتاب و ادبیات ایران برای برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بیان کرد: به دلیل شرایط کرونایی حاکم بر کشور پیروز نشده بودیم نشست های هم اندیشی برگزار کنیم. این اولین نشست در شرایط کرونایی است که از همت خانه کتاب و ادبیات ایران برای برگزاری آن تشکر می کنم چرا که برگزاری آن لازم بود. برای آسیب شناسی اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران جلسه های مختلفی برگزار گردید تا دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران به نحو بهتری برگزار گردد. در این خصوص نمایشگاه مجازی کتاب استان اصفهان و نمایشگاه مجازی کتاب استان آذربایجان غربی برگزار گردید. در خانه کتاب و ادبیات ایران برای زیرساخت های برگزاری دومین دوره این نمایشگاه کارها و فعالیت های زیادی انجام شد.

او با بیان این که ویروس کرونا فضای جدیدی برای برگزاری نمایشگاه های مجازی ایجاد کرد، یادآور شد: برگزاری این نوع از نمایشگاه ها ذائقه مخاطبان را تغییر داده است؛ امیدوارم با یاری و مساعدت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها بتوانیم شرایطی فراهم کنیم تا به احتیاجها و ذائقه مخاطبان پاسخ دهیم. بعلاوه با همکاری استان ها بتوانیم عدالت فرهنگی مدنظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را به صورت مطلوب سامان دهیم. در نتیجه شایسته است در مجموعه استان ها با نهادهای همکار و سایر نهادهای فعال استان مانند استانداری، سازمان مدیریت و... ستادی تشکیل گردد تا آنها را در جریان برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران قرار دهند.

در ادامه این نشست مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها و معاونان فرهنگی آن ها سوالات و نظرات خود را بیان کردند که به وسیله مدیران، معاونان و رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران پاسخ داده شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 29 فروردین 1401 بروزرسانی: 29 فروردین 1401 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2061

به "برگزاری نمایشگاه کتاب از حالت متمرکز در تهران به گستره کشور تغییر پیدا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نمایشگاه کتاب از حالت متمرکز در تهران به گستره کشور تغییر پیدا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید