رادیو بین المللی چین آنالیز کرد: ایده راهبردی چین به عنوان پیش شرط حفظ برجام

به گزارش مجله استخدام جدید، وزیر امور خارجه چین، چندی پیش و در هنگام ملاقات با همتای ایرانی خود در جریان سفر به شهر تن چونگ در استان یو نان این ایده ابتکاری چین را عنوان نمود.

رادیو بین المللی چین آنالیز کرد: ایده راهبردی چین به عنوان پیش شرط حفظ برجام

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در شامگاه سه شنبه 20 اکتبر (29 مهر) با حضور در یک ویدئو کنفرانس در سطح وزرای شورای امنیت سازمان ملل که در پکن برگزار گردید، پیشنهاد جدیدی را درباره اوضاع منطقه خلیج فارس ارائه کرد؛ پیشنهادی که اساس آن، فراهم کردن بستری برای گفت وگوهای چند جانبه در منطقه خلیج فارس با محور موضوعات امنیت منطقه ای فعلی به عنوان پیش شرط حفاظت از برجام عنوان شده است تا از این طریق، انگیزه و نیروی محرکه ای برای کاهش تنش ها ایجاد شود و تفاهم جدیدی در زمینه حفظ صلح و ثبات منطقه تدوین شود.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

با توجه به اظهارات طرف چینی، بستر پیشنهادی برای برگزاری این گفت وگوهای چند جانبه، برابر و باز خواهد بود و طبیعی است که همه کشورهای امضا نماینده توافق هسته ای با ایران و کشورهای منطقه خلیج فارس نیز در این گفت و گوها حضور پیدا نمایند؛ بر این اساس، کشورهای خارج از منطقه نیز می توانند درخواست های منطقی خود را مطرح نمایند و سهم مثبتی در راستا پیشبرد امنیت و ثبات منطقه ای داشته باشند.

بر این اساس، ابتکار پیشنهادی از سوی چین برای تنش زدایی از منطقه خلیج فارس، در حقیقت سکویی پیوسته و عمل محور فراهم خواهد نمود؛ نتیجه اولیه این گفت وگوها این است که تمام طرفین در گام اول توقف بیانیات و رفتارهای خصمانه علیه طرف های مقابل و عدم حل درگیری ها به وسیله ابزار نظامی را متعهد می شوند و در راستا هدف مشترک یعنی حفظ صلح و ثبات منطقه ای حرکت می نمایند؛ همه طرفین با پیروی از اصل اول مسائل آسان و بعد مسائل سخت و بعد پیشرفت تدریجی، گفت وگو درباره موضوعاتی خاص که پیدا کردن منفعت مشترک در آنها کار آسانی است را شروع می نمایند و این گفت وگوها را با هدف رسیدن به یک اجماع ادامه می دهند و سطح این گفت وگوها را ارتقاء می دهند.

پیشنهاد چین مبنی بر لزوم در نظر دریافت نگرانی های منطقی امنیتی تمام طرفین در این گفت وگوها، در ابتدا با واکنش های مثبتی از سوی طرف های مربوطه روبرو شده است.

وزیر امور خارجه چین، چندی پیش و در هنگام ملاقات با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف در جریان سفر به شهر تن چونگ در استان یو نان این ایده ابتکاری چین را عنوان کرد؛ وزیر خارجه ایران نیز هم زمان از پیشنهاد چین استقبال و ابراز امیدواری کرد که طرف های مربوطه با رویکردی انعطاف پذیر در گفت وگوها حضور پیدا نمایند تا از این طریق، امنیت و ثبات منطقه خلیج فارس تضمین شود.

با توجه به اینکه منطقه خاورمیانه و خلیج فارس همیشه جنگ زده و آشفته بوده، تحقق صلح و ثبات و پیشبرد توسعه، آرزوهای مشترک کشورهای منطقه بوده است؛ ابتکار ارائه شده از سوی چین درباره تنش زدایی از خلیج فارس، یک انتخاب استراتژیک و فراتر از اختلافات سیستمی است که اختلافات فرقه ای را کنار می گذارد و بر ضرورت حل اختلافات به وسیله کانال های سیاسی و مطابق با منابع اساسی طرفین تاکید دارد.

خلیج فارس خلیج کشورهای منطقه خلیج فارس است و کلید دستیابی به صلح در این منطقه در دست کشورهای منطقه است؛ با این وجود کشورهای خارج از منطقه خلیج فارس نیز می توانند یاری های سازنده ای ارائه نمایند اما نمی توانند رویکردی افراطی پیش بگیرند چه برسد به اینکه بخواهند به دنبال سوء استفاده و امتیازگیری باشند و به جانبداری از یک جناح بپردازند و جناح دیگر را سرکوب سازند.

بعضی از کشورها خود را درگیر نسخه به اصطلاح ناتوی خاورمیانه ای نموده اند که هدف از آن نه تنها حفظ ثبات نیست بلکه تحریک تفرقه و تقابل و ایجاد یک تنش جغرافیایی برای فروش تسلیحات است.

در حال حاضر، موضوع برنامه هسته ای ایران عاملی مهم است که اوضاع منطقه خلیج فارس را تحت تاثیر خود قرار می دهد؛ از جمله منافع اساسی کشورهای منطقه خلیج فارس، مدیریت و حل و فصل مناسب و صحیح موضوع برنامه هسته ای ایران است.

در حالیکه آمریکا از فشار حداکثری علیه ایران استفاده می نماید و حتی به کشورهای دیگر زور می گوید تا آنها نیز از معاملات تجاری و مالی عادی با ایران دوری نمایند، باید توجه داشت که مردم ایران از حقوق برابری برای بقا و پیشرفت برخوردارند و زورگویی های آمریکا نه تنها تناقضات را تشدید می نماید بلکه به تنش ها دامن می زند و نهایتا به منافع کل خاورمیانه و دنیا صدمه وارد می نماید.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

چین و کشورهای منطقه خلیج فارس از جمله ایران و عربستان سعودی همیشه دوستان و شرکای خوبی برای یکدیگر بوده اند؛ چین که مدت های طولانی است حضوری فعالانه در مدیریت امور مربوط به منطقه خلیج فارس داشته است به ارتقاء آرامش در شرایط منطقه ای، تعمیق ادامه دار همکاری های سودمند دوجانبه با کشورهای خلیج فارس و یاری به این منطقه جهت تحکیم بنیان توسعه و ثبات متعهد است.

چین در حال حاضر مشغول همکاری با کشورهای منطقه جهت مقابله با پاندمی ویروس کرونا است و پس از اینکه با موفقیت بتواند واکسن کرونا را فراوری و استفاده از آن را شروع کند، بر اساس احتیاج کشورهای منطقه ای به آنها یاری خواهد نمود؛ چین به مشارکت در ارتقاء امنیت و ثبات منطقه ای و بر پا کردن آسایش امنیتی در خلیج فارس ادامه خواهد داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1328

به "رادیو بین المللی چین آنالیز کرد: ایده راهبردی چین به عنوان پیش شرط حفظ برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رادیو بین المللی چین آنالیز کرد: ایده راهبردی چین به عنوان پیش شرط حفظ برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید