رونق فضای مالی اتحادیه اروپا به لطف واکسیناسیون

به گزارش مجله استخدام جدید، براساس اعلام کمیسیون مالی اتحادیه اروپا، پیش بینی می گردد که فراوری ناخالص داخلی در سه ماهه آخر سال 2021 به رقم قبل از بحران کرونا بازگردد.

رونق فضای مالی اتحادیه اروپا به لطف واکسیناسیون

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

فضای اقتصادی اتحادیه اروپا به لطف لغو محدودیت های کرونایی و سرعت گرفتن عملیات واکسیناسیون، سریعتر از حد انتظار شکوفا شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از یورونیوز، انتظار می رود که اتحادیه اروپا و منطقه یورو رشد اقتصادی به اندازه 4.8 درصد در امسال و 4.5 درصد در سال 2022 را تجربه نمایند.

این آمار از ارقام پیش بینی شده کمیسیون اروپا مبنی بر رشد 4.2 درصدی برای اتحادیه اروپا و 4.3 درصدی برای منطقه یورو بیشتر است.

براساس اعلام کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا، پیش بینی می گردد که فراوری ناخالص داخلی در سه ماهه آخر سال 2021 به رقم قبل از بحران کرونا بازگردد.

در مجموع 12 کشور عضو اتحادیه اروپا شامل استونی، لتونی، لیتوانی، لوگزامبورگ، اسلوانی، اسلواکی، بلغارستان، دانمارک، لهستان، رومانی، مجارستان و سوئد زیان های وارده به خود را جبران خواهند کرد.

ایرلند تنها کشوری است که متحمل کاهش فراوری ناخالص داخلی در سال 2020 نشد.

14 کشور به جای مانده هم باید تا زمانی در سال 2022 صبر نمایند تا به طور کامل از بهبودی فضای اقتصادی برخوردار شوند.

عوامل متعددی در رشد اقتصادی سریعتر از حد انتظار در اتحادیه اروپا و منطقه یورو دخیل بوده که مهمترین آن پیشرفت در واکسیناسیون و تمهیدات موثر در زمینه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا که به لغو تدریجی محدودیت ها انجامیده، اسم شده است.

بخش خدمات که متحمل ضربه سختی از موج شیوع کرونا در فصل زمستان شد، به طور خاصی از این رونق اقتصادی ذی نفع شده است.

براساس این گزارش، تا امروز 62.7 درصد از جمعیت بزرگسال اتحادیه اروپا دستکم یک دُز واکسن کووید - 19 را دریافت نموده اند، اگرچه نرخ واکسیناسیون در سراسر این اتحادیه تفاوت بالایی دارد، به طوری که بیش از 82 درصد از جمعیت کشور مالت واکسن زده اند، درحالی که بلغارستان تنها 14 درصد از شهفرایندانش را واکسینه نموده است.

کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا اعلام نمود که شواهدی از احیا فعالیت های گردشگری داخل این اتحادیه موجود است و با به جریان افتادن سیستم گواهی دیجیتالی کووید اتحادیه اروپا تقویت می گردد.

این سیستم که به طور رسمی از اول ماه جاری میلادی به اجرا عایدی، به گردشگرانی که واکسن زده اند یا نتیجه آزمایش پی سی آرشان منفی است، امکان می دهد از محدودیت های سفری به هنگام مسافرت در قلمرو اتحادیه اروپا مستثنی شوند.

مصرف و سرمایه گذاری خصوصی هم محرک رشد اقتصادی بوده و اشتغال و صادرات کالا به این فرایند یاری نموده است.

عامل دیگر احیای اقتصادی، صندوق بهبود اقتصادی اتحادیه اروپاست که انتظار می رود ثروتی برابر با 1.2 درصد از فراوری ناخالص داخلی واقعی سال 2019 اتحادیه اروپا را فراوری کند.

کمیسیون اروپا قبلا پول لازم برای تامین اقتصادی این صندوق را جمع آوری نموده و توزیع پول نقد در میان کشورهای عضو را به محض تصویب اولین برنامه احیای ملی در شورای اروپا شروع می نماید.

همه این موارد، منظره مثبتی را برای اتحادیه اروپا خلق می نماید. این اتحادیه در حال حاضر یکی از بالاترین نرخ رشد در تاریخ خود را تجربه می نماید.

در مقایسه با قبل، بعضی کشورهای عضو اتحادیه اروپا رشد قابل توجهی را در پیش بینی های خود در نظر می گیرند. رومانی و ایرلند قوی ترین دستاورد را خواهند داشت به طوری که اقتصاد این دو کشور به ترتیب 7.4 درصد و 7.2 درصد رشد خواهد داشت. این رقم در پیش بینی بهار امسال به ترتیب 5.1 درصد و 4.6 درصد بود.

بلژیک، استونی، اسلونی و مجارستان هم پیشرفت های قابل توجهی را کسب می نمایند.

با این همه، پائولو جنتیلونی کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا هشدار داد که بی ثباتی و خطرات، همچنان برای رونق اقتصادی اتحادیه اروپا رقم بالایی است.

بزرگترین تهدید بالقوه برای این اتحادیه، توسعه گونه دلتای کووید - 19 است که به شدت قابل انتقال است و حتی افرادی را که تا درصدی واکسینه شده اند، مبتلا می نماید.

این جهش کرونایی در کشورهایی چون انگلیس، پرتغال و اسپانیا به سرعت در حال شیوع است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اروپا هشدار داد که گونه دلتا که نخستین بار در هند شناسایی شد، ممکن است عامل 90 درصد از موارد ابتلای تازه به کرونا در اروپا تا سرانجام ماه اوت (شهریور) باشد.

همچنین مساله نابرابری در واکسیناسیون افراد مورد توجه قرار گرفته است. براساس اعلام دانشگاه آکسفورد، تنها یک درصد از افراد کشورهای کم عایدی دستکم یک دُز واکسن کرونا را دریافت نموده اند. اگر این شکاف عمیق تر گردد، رونق اقتصادی اتحادیه اروپا فرایند کندی خواهد گرفت.

همچنین، خطر تورم بالا به واسطه مبالغ زیاد پول که دولت ها به اقتصاد تزریق نموده اند، وجود دارد.

پیش بینی می گردد که میانه تورم در اتحادیه اروپا 2.2 درصد در امسال و 1.6 درصد در سال 2022 باشد. این رقم 0.7 درصد در سال 2020 بود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1769

به "رونق فضای مالی اتحادیه اروپا به لطف واکسیناسیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق فضای مالی اتحادیه اروپا به لطف واکسیناسیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید