علائم بیماری فلج معده و راه های درمان آن

به گزارش مجله استخدام جدید، در بیماری فلج معده یا گاستروپارزی (Gastroparesis)، عضلات معده نمی توانند حرکات معمول خود را برای پیش راندن غذا به درون روده کوچک داشته باشند. در نتیجه غذا درون معده باقی می ماند و مسائل بسیاری را برای فرد به وجود می آورد. در این مطلب به بررسی علت، علائم و راهکارهای درمان این بیماری خواهیم پرداخت.

علائم بیماری فلج معده و راه های درمان آن

بیماری فلج معده

فلج معده یا بیماری گاستروپارزی، بیماری است که بر حرکت اتوماتیک و طبیعی ماهیچه های معده تاثیر می گذارد. در حالت عادی، انقباضات عضلانی قوی غذا را در راستا گوارش هدایت می کنند. اگر کسی به گاستروپارزی مبتلا باشد، این حرکت ها آهسته تر خواهند بود یا کاملا متوقف می شوند، در نتیجه معده به درستی تخلیه نمی شود.

این بیماری می تواند ناشی از آسیب به عصب واگوس، که سیستم گوارشی را تنظیم می کند باشد. درصورتی که این عصب دچار مشکل باشد، عملکرد درست عضلات معده و روده را مختل می کند و مانع از حرکت مواد غذایی در دستگاه گوارشی می شود.

برخی از داروها، مانند مسکن های اپیوییدی، داروهای ضد افسردگی، دارو های ضد حساسیت و فشار خون می توانند منجر به کند شدن تخلیه معده شوند و علائم مشابهی را ایجاد کنند. به علاوه با مصرف این داروها علائم گاستروپارزی در مبتلایان به این بیماری شدت خواهد گرفت.

گاستروپارزی می تواند فرایند هضم طبیعی غذا را مختل کند و باعث حالت تهوع، استفراغ، برهم خوردن سطح قند خون و مواد مغذی در بدن شود. تا به امروز علت قطعی بروز این بیماری مشخص نشده است، گاهی این بیماری در نتیجه ابتلا به بیماری بروز می کند و گاهی نیز افراد بعد از انجام جراحی به آن دچار می شوند. اگرچه هیچ درمان قطعی برای گاستروپارزی وجود ندارد، اما تغییر در رژیم غذایی و مصرف دارو، می تواند مسائل ناشی از این بیماری را کاهش دهد.

علل ابتلا به گاستروپارزیهمانطور که گفته شد، همیشه نمی توان مشخص کرد که چه چیزی منجر به گاستروپارزی شده است، اما در بسکمک از موارد، این بیماری به علت آسیب عصب واگوس ایجاد می شود.

عصب واگوس به مدیریت فرایند های پیچیده در سیستم گوارش از جمله علامت دهی به عضلات معده برای انقباض و هدایت غذا به روده کوچک کمک می کند. درصورتی که عصب واگوس آسیب ببیند، نمی تواند به طور مناسب دستورات را به ماهیچه های معده ارسال کند. این امر باعث می شود که غذا برای مدت بیشتری در معده باقی بماند و سپس وارد روده کوچک شود.

عواملی که می توانند باعث آسیب رسیدن به عصب واگوس شوند و خطر ابتلا به بیماری گاستروپارزی را افزایش دهند، عبارتند از:

* دیابت

* جراحی مری

* جراحی معده یا روده کوچک

* عفونت، به خصوص عفونت های ویروسی

* برخی از دارو ها که سرعت تخلیه معده را کاهش می دهند، مانند دارو های مسکن

* اسکلرودرمی، بیماری تصلب بافت

* بیماری های مربوط به سیستم عصبی، مانند پارکینسون، تصلب بافت چندگانه و ام اس

* کم کاری تیروئید

همچنین زنان بیش از مردان در معرض خطر ابتلا به گاستروپارزی هستند.

علائم فلج معدهعلائم و نشانه های این بیماری عبارتند از:

* استفراغ

* حالت تهوع

* احساس سیری مفرط بعد از خوردن کمی غذا

* رفلاکس معده

* نفخ

* درد شکم

* تغییر در قند خون

* کاهش اشتها

* کاهش وزن و سوء تغذیه

بسکمک از افرادی که به گاستروپارزی مبتلا هستند، علائم قابل توجهی از خود بروز نمی دهند. درصورتی که هریک از علائم بالا را دارید، به پزشک مراجعه کنید.

مسائل ناشی از ابتلا به فلج معدهبیماری فلج معده می تواند منجر به بروز مسائل دیگری نیز بشود. از جمله این مسائل می توان اشاره کرد به:

کم آبی شدید بدن به علت استفراغ مداوم

سوء تغذیه ناشی از کاهش اشتها

غذا هایی که هضم نشده در معده باقی می مانند، می توانند به جرم های جامد به نام بزوآری تبدیل شوند. بزوآری یکی از علل استفراغ است و اگر از انتقال مواد به روده کوچک جلوگیری کند، می تواند خطر مرگ داشته باشد.

تغییرات غیر قابل پیش بینی در سطح قند خون، اگرچه این بیماری باعث ابتلا به دیابت نمی شود، اما تغییرات مداوم در سرعت انتقال مواد غذایی به روده کوچک سطح قند خود را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. این نوسانات کنترل قند خون را در مبتلایان به دیابت مشکل می کند و این عامل خود باعث بدتر شدن علائم گاستروپارزی می شود. در نتیجه این چرخه معیوب ادامه خواهد یافت.

کاهش کیفیت زندگی به علت علائم بیماری

روش های درمان فلج معده

1. دارو هاگاستروپارزی یک بیماری مزمن و طولانی مدت است که درمان قطعی برای آن وجود ندارد. البته برخی روش های درمانی از جمله استفاده از دارو می توانند به کنترل و مدیریت اوضاع کمک کنند. برخی از داروهایی که برای درمان گاستروپارزی تجویز می شوند، عبارتند از:

رگلان (متوکلوپرامید): این دارو قبل از غذا مصرف می شود. رگلان عضلات شکم را تحریک می کند تا غذا در راستا سیستم گوارش عدایت شود. همچنین این دارو اندازه استفراغ و حالت تهوع را کاهش می دهد. عوارض جانبی مصرف این دارو شامل اسهال، خواب آلودگی، اضطراب و به ندرت اختلالات عصبی جدی است.

اریترومایسین: این دارو یک انتی بیوتیک است که می تواند عضلات معده را تحریک و به هضم غذا کمک کند. عوارض جانبی مصرف اریترومایسین اسهال و افزایش مقاومت باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک است.

دارو های آنتی امتیک: این دارو ها به کنترل و کاهش حالت تهوع کمک می کنند.

افراد مبتلا به دیابت باید سطح قند خون خود را کنترل کنند تا مسائل ناشی از گاستروپارزی نیز کاهش یابند.

2. رژیم غذایییکی از بهترین راه ها برای کنترل علائم گاستروپارزی، این است که عادات غذایی روزانه خود را اصلاح کنید، به عنوان مثال، به جای مصرف سه وعده غذایی در روز، شش وعده غذایی کم حجم بخورید. به این ترتیب، غذای کمتری در معده خواهد بود و انتقال مواد در راستا های گوارشی نیز راحت تر انجام خواهد شد.

یکی دیگراز عوامل مهم در کنترل این بیماری، غلظت غذاهاست. مبتلایان باید مایعات و غذا های آبکی استفاده کنند، برای مثلا آب سیب بهتر از خوردن سیب و خوردن سیب بدون پوست بهتر از خوردن سیب همراه با پوست است.

به علاوه با کاهش مصرف غذا های چرب و حاوی فیبر علائم بیماری به حد چشمگیری کاهش خواهد یافت. زیرا چربی سرعت هضم غذا را کند می کند و فیبر نیز هضم آن را سخت می سازد.

3. سایر روش های درمانیدر موارد شدید این بیماری، ممکن است استفاده از لوله تغذیه یا لوله ژژنوستومی ضروری باشد. لوله در طی یک جراحی، از طریق شکم وارد روده کوچک می شود و فرد برای غذا خوردن باید مواد را درون این لوله بریزد تا مستقیما وارد روده کوچک شوند. به این ترتیب، مرحله هضم غذا در معده حذف و مواد سریعتر به جریان خون منتقل می شوند.

در مواردی برای دمران با استفاده از ابزار پزشکی و از طریق یک برش کوچک، سم بوتولینوم به دهانه معده تزریق می شود و در نتیجه ورودی معده به روده کوچک برای مدت بیشتری باز می ماند. به این ترتیب معده زمان بیشتری برای تخلیه مواد خواهد داشت.

گزینه درمانی دیگر، تغذیه وریدی یا تزریقی است. این یک روش تغذیه ای است که در آن مواد مغذی به طور مستقیم از طریق کاتتر (catheter)، به یک رگ در قفسه سینه تزریق می شوند. تغذیه وریدی به عنوان یک روش تامین مواد غذایی موقت برای موارد بسیار شدید گاستروپارزی مورد استفاده قرار می گیرد.

4. تحریک الکتریکی معدهتحریک عضلات معده به این صورت است که تعدادی الکترود به دیواره معده متصل می شوند، سپس با وارد کردن شوک الکتریکی عضلات معده تحریک و منقبض خواهند شد. برای مشخص اینکه چه کسانی می توانند از مزایای این روش بهره مند شوند، به مطالعات بیشتری نیاز است، اما در حال حاضر مراکز محدودی در سرتاسر جهان درمان گاستروپارزی از طریق این روش را ارائه می کنند.

سخن پایانیمتاسفانه با توجه به نبود درمان قطعی برای بیماری فلج معده، این مسئله می تواند منجر به عوارض بسکمک در سلامت و حتی زندگی فرد شود. بنابراین بهترین راه درمان گاستروپارزی پیشگیری است؛ برای این منظور با کنترل و مدیریت قند خون، از بروز بیماری هایی مانند دیابت پیشگیری کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1913

به "علائم بیماری فلج معده و راه های درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم بیماری فلج معده و راه های درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید