علت لخته شدن خون بیماران مبتلا به کووید، 19 کشف شد

به گزارش مجله استخدام جدید، دانشمندان دانشگاه میشیگان (University of Michigan) آمریکا در مطالعه اخیرشان علت لخته شدن خون در بیماران مبتلا به کووید-19 را شناسایی کردند.

علت لخته شدن خون بیماران مبتلا به کووید، 19 کشف شد

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، بیماران مبتلا به کووید-19 در معرض خطر ترومبوس شریانی و انسداد سیاهرگی هستند. آسیب شناسی بافتی ریه غالباً انسداد های مبتنی بر فیبرین را در رگ های خونی کوچک بیمارانی که به دلیل این بیماری جان خود را از دست می دهند، نشان می دهد.

اکنون دانشمندان دانشگاه میشیگان معین کرده اند که چه چیزی ممکن است باعث به وجود آمدن چنین شرایطی در بیش از نیمی از بیماران مبتلا به این بیماری شود. دانشمندان اخیرا پیروز به شناسایی آنتی بادی خودایمنی در خون شده اند که به سلول ها حمله می کند و باعث ایجاد لخته خون در عروق، رگ ها و رگ های بسیارکوچک (میکروسکوپی) می شود.

در بیماری کووید-19 لخته های خون بسیار کوچک ممکن است جریان خون در ریه ها را محدود کرده و باعث اختلال در تبادل اکسیژن شود.

یوگن کانتی (Yogen Kanthi) استادیار دانشکده پزشکی قلب و عروق دانشگاه میشیگان گفت: جدا از این ویروس کرونا نو، این آنتی بادی های لخته ساز به طور معمول در بیمارانی دیده می شود که به بیماری خود ایمنی سندرم آنتی فسفولیپید مبتلا هستند و مشاهده ارتباط بین آنتی بادی های خودایمنی و کووید-19 برایمان غیر منتظره بود.

در بیماران مبتلا به کووید-19، ما همچنان شاهد یک چرخه پیشرونده و خود تقویت کننده التهاب و لخته شدن خون در بدن هستیم. اکنون در حال یادگیری هستیم که چگونه آنتی بادی های خودایمنی می توانند مقصر این لخته شدن و التهاب که باعث می شود حال افراد مبتلا به کووید-19 بسیار وخیم تر شود، باشند.

در این مطالعه، دانشمندان دریافتند در بدن حدود نیمی از بیماران مبتلا به کووید-19 که شرایط آن ها بسیار وخیم بود، ترکیبی از سطح بالایی از آنتی بادی های خطرناک و نوتروفیل های فوق فعال شده وجود دارد که این موضوع سبب تخریب و از بین رفتن گلبول های سفید آن ها می شود.

طی این مطالعه دانشمندان نوتروفیل های تخریب شده و آنتی بادی های کووید-19 را با هم در موش ها بررسی کردند. آن ها می خواستند معین کنند که آیا این ترکیب خطرناک به دلیل لخته شدن خون رخ می دهد یا خیر.

کانتی گفت: آنتی بادی های بیماران مبتلا به عفونت فعال کووید-19 مقدار قابل توجهی از لخته شدن خون در حیوانات را ایجاد کرده است که این از بدترین لخته هایی است که تا به امروز دیده ایم. ما مکانیسم نوی را کشف کرده ایم که در آن نشان می دهد کدام بیماران مبتلا به کووید-19 ممکن است دچار لخته شدن خون شوند.

گرچه این یافته ها هنوز برای آزمایش بالینی آماده نیستند، اما این یافته ها دیدگاه نوی را در تحقیقات مربوط به لخته شدن خون و ایجاد التهاب شدید در بیماران مبتلا به کووید-19 ارائه می دهد.

کانتی و همکارانش اکنون می خواهند بدانند که آیا بیماران مبتلا به کووید-19 که در شرایط وخیمی قرار دارند و دارای مقادیر بالای این آنتی بادی ها در بدنشان هستند آیا در صورت مسدود یا خارج شدن این ها حالشان بهتر خواهد شد یا خیر.

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1840

به "علت لخته شدن خون بیماران مبتلا به کووید، 19 کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت لخته شدن خون بیماران مبتلا به کووید، 19 کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید