فائو در زمینه بهبود پایداری خاک از ایران حمایت می نماید

به گزارش مجله استخدام جدید، تهران (پانا) - نماینده فائو در ایران بر موضع این نهاد در زمینه حمایت از کشورهای عضو، برای توسعه و اتخاذ سیاست ها و برنامه های ترویج کننده نظام های کشاورزی پایدار وغنابخشی تنوع زیستی خاک تأکید کرد.

فائو در زمینه بهبود پایداری خاک از ایران حمایت می نماید

به گزارش دفتر نمایندگی فائو در تهران، نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی، روز جهانی خاک را با تأکید بر اهمیت تنوع زیستی خاک و نقش محوری آن در حفظ حیات بر روی کره زمین و تأمین امنیت غذایی و تغذیه گرامی داشت.

گرولد بودِکِر، نماینده فائو در جمهوری اسلامی ایران در سخنانی در جریان مراسم گرامی داشت روز جهانی خاک که مشترکا از سوی این سازمان و وزارت جهاد کشاورزی به صورت مجازی امروز دوشنبه برگزار گردید، تأکید کرد که کیفیت و سلامت خاک تا حد زیادی معین نماینده فراوری و پایداری کشاورزی، و کیفیت زیست محیطی بوده و به واسطه آن بر سلامت گیاهان، حیوانات و انسان اثر می گذارد.

نماینده فائو با اشاره به این مسئله که بهبود تنوع زیستی خاک اهمیتی حیاتی در اطمینان حاصل کردن از سلامت خاک و همچنین آینده امنیت غذایی و تغذیه دارد، اضافه کرد: خاک های سالم و دارای تنوع زیستی، به عنوان بزرگترین منبع ذخیره خاکزی کربن، به وسیله ذخیره (ترسیب) کربن و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در جو زمین، می توانند نقش مهمی را در کاهش تأثیرات تغییرات اقلیمی ایفا می نمایند.

بوِدِکِر با اشاره به شعار سال جاری روز جهانی خاک، خاک را زنده نگه داریم و از تنوع زیستی خاک حفاظت کنیم، گفت: ارگانیسم های موجود در خاک نه تنها انواع خاصی از آلودگی ها را تجزیه و یا پاک می نمایند، بلکه تنوع زیستی موجود در خاک منبعی ضروری از مواد و عناصر شیمیایی و ژنتیکی مورد احتیاج برای توسعه داروهای جدید است.

نماینده فائو تمامی دست اندرکاران ملی و بین المللی را دعوت کرد تا در کنار هم زمینه تدوین و اجرای سیاست ها و برنامه هایی را تسهیل نمایند که ترویج نماینده نظام های کشاورزی پایدار باشند، توجه ویژه ای به تقویت و غنابخشی تنوع زیستی خاک داشته باشند، مواد آلی خاک را افزایش دهند و با فقدان و تخریب خاک ناشی از فرسایش بادی و آبی مقابله نمایند.

بودکر در بخش پایانی سخنان خود بار دیگر تأکید کرد که فائو، به عنوان نهادی پیشروی سازمان ملل متحد در ترویج نظام های کشاورزی پایدار، آماده حمایت از کشور برای توسعه و اجرای بیش از پیش شیوه های کشاورزی اکولوژیک و تضمین خاک های سالم و دارای تنوع زیستی پایدار است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1403

به "فائو در زمینه بهبود پایداری خاک از ایران حمایت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فائو در زمینه بهبود پایداری خاک از ایران حمایت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید