نرخ سود بانکی افزایش پیدا نمی کند

به گزارش مجله استخدام جدید، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تمام کوشش بانک مرکزی معطوف به کنترل تورم است، گفت: با توجه به وجود شوک منفی عرضه، ناترازی بانک ها و احتیاج اقتصادی دولت؛ امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستی نیست که توفیق قطعی داشته باشد و بر همین اساس بدنبال روش های دیگری برای کاهش فشار تورمی در بازارها هستیم.

نرخ سود بانکی افزایش پیدا نمی کند

به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی در یادداشتی اینستاگرامی درباره اهداف و ابزار بانک مرکزی نوشت: در طول حدود دو سال گذشته، بانک مرکزی تحت فشار فزاینده ای بوده است که دلیل اصلی آن، شدت دریافت تحریم ها و شوک منفی عرضه، آن هم در شرایطی که نیروی انباشته شده نقدینگی هم در حال تخلیه شدن روی قیمت ها بود.

وی با بیان اینکه مسائل دیگر، از جمله کرونا و کسری بودجه نیز به تشدید اجتناب ناپذیر رشد نقدینگی منجر شده است، گفت: سیاستگذاری پولی برای مقابله با شوک منفی عرضه حتی در شرایط معمول هم سخت است تا چه برسد به اقتصاد ایران که با انبوهی از مسائل ساختاری نیز روبرو است. وظیفه اساسی بانک مرکزی ثبات قیمت ها و پس از آن جلوگیری از رکود و کاهش فراوری است. واضح است، مطابق نظریه اقتصادی، امکان دستیابی به هدف های زیاد با تعداد محدودی ابزار وجود ندارد.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی نظر به خطری که تشدید نگران کننده تورم به صورت آسیب های جدی به دهک های متوسط و پایین جامعه و ایجاد عدم اطمینان و نیز ممانعت از تداوم فعالیت های فراوریی دارد، منطقی است که توقع جامعه بر تمرکز بانک مرکزی بر کنترل تورم باشد. با وجود درد و رنجی که ملت ما از تحریم ها دیده است، اقتصاد ایران، آنطور که آمریکا تصور می کرد دچارفروپاشی نشده و نشانه های فاصله دریافت از عمق رکود را نمایان ساخته است و تمام کوشش بانک مرکزی بایستی معطوف به کنترل تورم به هر طریق ممکن و تداوم شرایط روبه بهبود بخش حقیقی باشد.

همتی ادامه داد: بانک مرکزی به خوبی واقف است که، با توجه به وجود شوک منفی عرضه، ناترازی بانک ها و احتیاج اقتصادی دولت؛ امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستی نیست که توفیق قطعی داشته باشد و برهمین اساس بدنبال روش های دیگری برای کاهش فشار تورمی در بازارها است. البته با ابزار های در اختیار، فرایند نرخ سود بین بانکی نیز تعدیل خواهد شد.

این اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در حالی است که مدتی است در رسانه ها و فضای مجازی گفته هایی مطرح می گردد مبنی براینکه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برای کنترل تورم قصد دارند تا نرخ سود سپرده های بانکی را افزایش دهند با این حساب، گفته های همتی احتمال این اتفاق به کل از بین برد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1319

به "نرخ سود بانکی افزایش پیدا نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ سود بانکی افزایش پیدا نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید