پیشنهادات جدید درباره نرخ سود بانکی

به گزارش مجله استخدام جدید، به گزارش خبرنگاران، اشرفی مشاور وزیر اقتصاد و رئیس پژوهشکده وزارت اقتصاد در نشست (مقاوم سازی و بازدارندگی تا پیروزی) در جنگ اقتصادی گفت: سال2020 سال پر تنش برای ایران و منطقه بود، همچنین انتخابات آمریکا بازار های اقتصادی را تحت تاثیر قرار داد. از سوی دیگر شدت تحریمها باعث تضعیف شرایط اقتصادی منطقه شد. ادامه جنگ اقتصادی آمریکا و چین نیز مخاطرات جدی برای جهان ایجاد کرد. از سه ماهه 97با رشد اقتصادی منفی روبرو شدیم و در سه ماهه سوم 98به بازگشت شرایط با ثبات اقتصادی امیدوار شدیم که متاسفانه کرونا ضربه جدی به اقتصاد وارد کرد و در نهایت رشد اقتصادی8 درصدی در آمارها ثبت شد .

پیشنهادات جدید درباره نرخ سود بانکی

اشرفی گفت: مقایسه نرخ رشد ابتدای 99و کشورهای منطقه نشان میدهد میزان آسیب در کشور کمتر بوده است که البته ناشی از کوچک شدن آن در سنوات قبل بود.

وی اضافه کرد: در ده سال اخیر تنها چهار سال نرخ رشد تشکیل سرمایه مثبت بود. منفی شدن این نرخ باعث کاهش فراوری در سنوات بعد خواهد شد.

اشرفی ادامه داد: نرخ تورم ایران در از سال97 فرایند صعودی داشته است و مهر ماه اخیر با تورم ماهانه هفت درصدی یک رکورد ثبت شد.

رئیس پژوهشکده وزارت اقتصاد گفت: مشکل اصلی در اقتصاد راهنمایی نقدینگی به سمت فراوری است در واقع نقدینگی فراوری میگردد اما به سمت بازار های غیر مولد میرود. یکی از ابزار های مهم این حوزه ابزار و قوانین اقتصادیات بر عایدی سرمایه است که در بروکراسی تصویب قرار گرفته است.

به گفته مشاور وزیر اقتصاد، از اواخر سال قبل تجارت خارجی محدود شده است، 85درصد واردات مواد اولیه فراوری است که با یک گپ زمانی کاهش واردات روی فراوری اثر خواهد گذاشت. نرخ بیکاری 11 تا 12 در ایران بسیار بالاست اما تغییر ناشی از شیوع کرونا حدود یک درصد بوده است که البته نکته منفی محسوب میگردد چراکه نشان از عدم امید به بازار کار است.

مشاور وزیر اقتصاد گفت: بعد از شیوع کرونا پیش بینی نرخ رشد جهانی به منفی چهار کاهش پیدا نموده است. در سال91 و مطرح شدن تهاتر نفت در برابر غذا، قیمت نفت 100 دلار بود اما حالا قیمت نفت تقریبا نصف شده است.

وی اعلام کرد: حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال و اقتصاد هوشمند یک راه حل جدی برای کاهش آسیب های تحریم و کروناست. از سوی دیگر استفاده از ظرفیت پایگاه های داده زمانی معتبر است که اطلاعات به صورت ثبتی مبنا تهیه گردد.

رئیس پژوهشکده وزارت اقتصاد گفت: وزارت اقتصاد با توجه به تجربیات کشور از جمله سیاست های پولی و اقتصادی، بسته هایی تهیه و به هیات دولت ارایه شد که یکی از آنها حمایت های اقتصادیاتی و همچنین کاهش ذخیره قانونی بانک ها برای تامین اقتصادی ارزان بود. از سوی دیگر برای اثر بخش شدن سیاست پولی در شرایط تنگنای اقتصادی پیشنهاد مشخص سقف 15 درصدی نرخ سود سپرده بانکی مطرح شد.

منبع: تسنیم

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1333

به "پیشنهادات جدید درباره نرخ سود بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادات جدید درباره نرخ سود بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید