نوستالژی به نام آموزش حضوری، هیاهوی دانش آموزان مهر 1400 به مدارس می رسد؟!

به گزارش مجله استخدام جدید، تداوم شیوع کرونا و تعطیلی مدارس، باعث شده تا آموزش حضوری و نشستن پشت میز و نیمکت مدرسه به تدریج به یک نوستالژی تبدیل است.

نوستالژی به نام آموزش حضوری، هیاهوی دانش آموزان مهر 1400 به مدارس می رسد؟!

به گزارش خبرنگار بیش از یک سال و نیمی می گردد که شیوع کرونا هیاهوی مدارس و حضور دانش آموزان در کلاس های درس را ازبین برده و دانش آموزان به ناچار خانه نشین شده اند و ناگزیرند که از پشت لپ تاپ، تبلت و گوشی همراه با هزاران چالش عجیب و غریب از کندی اینترنت تا قطع و وصل کلاس و هزاران مشکل دیگر دوران تحصیل را سپری نمایند.

آنطور که بار ها کارشناسان و حتی مسئولان حوزه تعلیم و تربیت اذعان داشتند، آموزش حضوری جایگزین هیچ روش دیگری نیست و بر اساس همین تئوری بود که چند بار البته به شکل محدود بازگشایی مدارس مطرح شد؛ هرچند که استقبال چندانی از آن حاصل نشد، اما چندان بی نتیجه هم نبود به ویژه برای دانش آموزان منطقه ها کمتر پیشرفته که به سختی با آموزش مجازی و زیرساخت آن ارتباط برقرار می نمایند.

دومین سال تحصیلی کرونایی هم با تمام مصائب به انتها رسید و در شرایط کنونی زمزمه هایی نو از شرایط بازگشایی مدارس به گوش می رسد، دوراهی آموزش حضوری یا مجازی؟!

دوراهی که نه فقط دانش آموزان بلکه والدین آن ها را هم دچار تردید نموده است. بعضی نگران تضعیف سطح درسی فرزندانشان هستند و بعضی دیگر همچنان از وحشت کرونا ترجیح می دهند فرزندشان با همه چالش های آموزش مجازی همین روش را ادامه دهد تا همه گیری این بیماری به کمترین حد ممکن برسد.

یکی از والدین دانش آموزان معتقد بود که واکسیناسیون در شرایط کنونی هم نمی تواند یاری نماینده باشد چراکه فقط جلوی حاد شدن بیماری و مرگ و میر ناشی از آن را می گیرد، اما جلوی ابتلا را نمی گیرد؛ پدر دیگری معتقد بود که نباید تا زمانی که کاملا بیماری از بین نرفته است بازگشایی ها انجام گردد، هرچه شیوع بیماری کمتر می گردد باید شیوه نامه ها را سخت گیرانه تر نمایند تا به ریشه کنی بیماری برسیم و در مقابل زیرساخت های فضای مجازی توسعه یابد تا آموزش های مجازی با کمترین مشکل دنبال گردد.

در مقابل بعضی دیگر از خانواده ها، خانه نشینی دانش آموزان را عاملی برای تضعیف پایه تحصیلی و عقب ماندن از مباحثی می دانند که در سال های بعدی تحصیل آن ها ادامه دار خواهد بود، ضمن اینکه بعضی از مادران هم معتقدند بود هیچ روشی جایگزین آموزش های مدرسه ای نخواهد بود، اما این موضوع شرط و شروطی دارد و اصلی ترین آن رعایت حداقل فاصله در کلاس درس با تعداد استاندارد دانش آموزان است.

گلایه دیگری که بعضا مادران از فرایند آموزش مجازی داشتند، جدا از مسائل زیرساختی این نوع آموزش، کم توجهی و نبود مسئولیت پذیری دانش آموزان نسبت به انجام وظایف دانش آموزی شان است.

در کنار بلاتکلیفی بزرگتر ها برای حضور در مدرسه دانش آموزان هم شرایط چندان بهتری ندارند، آن هایی که پایه های تحصیلی بالاتر هستند ترجیح می دهند کم و بیش با وجود رعایت شیوه نامه های بهداشتی بعضی کلاس های درس را حضوری بگذرانند و بعضی هم حفظ سلامتی را بر آموزش ارجحیت می دهند.

یکی از دانش آموزان کلاس هفتمی ها که در مدرسه سمپاد تحصیل می کرد به گفت که به علت سنگین بودن مطالب درسی و حجم کار علی رغم نگرانی بابت ابتلا به کرونا ترجیح می دهد آموزش حضوری داشته باشد، در مقابل دانش آموزی کلاس نهمی معتقد بود که تا وقتی واکسیناسیون برای دانش آموزان انجام نگردد، او و همسالانش در معرض خطر کرونا هستند و با بازگشایی حضوری مخالفت داشت.

نوآموزان کلاس اولی و دانش آموزان ابتدایی هم در دوراهی شوق سواد آموزی و بودن با دوستان و از طرفی ابتلا به کرونا بیش از سایر گروه های تحصیلی بلاتکلیف مانده اند، از یک سو خانواده ها به علت سن و سال این گروه نگران رعایت شیوه نامه های بهداشتی هستند و از طرفی دیگر آموزش ها در این دوره بدون حضور رو در رو با معلم سخت تر از سایر پایه های تحصیلی است چراکه هنوز شیوه آموزش برای این دوره به صورت خودخوان برای دانش آموزان تفهیم نشده است.

آنطور که بار ها ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نموده است واکسیناسیون کادر آموزشی در مرداد به خاتمه می رسد، آقای وزیر آموزش و پرورش هم یکی از شروط بازگشایی را تحقق همین وعده ستاد اعلام نموده است، ضمن آنکه از تمهید مقدمات دیگری برای شروع آموزش حضوری خبر داده و گفته است که وقتی بچه ها از مدارس دور می شوند آسیب های متفاوت از جمله آسیب اجتماعی و روانی آن ها را تهدید می نماید و به بلوغ اجتماعی کامل نمی رسند، بنابراین باید پیش احتیاج بازگشایی و آموزش حضوری را فراهم کنیم.

حاجی میرزایی اعلام نموده است که با آمادگی کامل تمهیدات اولیه برای واکسیناسیون معلمان از سوی آموزش و پرورش صورت گرفته است و چنانچه محدودیت هایی برای واکسیناسیون وجود داشته باشد، اولویت بندی برای معلمان انجام می گردد.

در کنار این موضوع هفته پیش بود که علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم در اظهار نظرات خود تا حدی نگرانی اولیا و دانش آموزان آنها را بابت واکسیناسیون رفع کرد و گفت که اگر فاز بالینی واکسن پاستور جواب لازم را بدهد، از همین واکسن برای افراد زیر 18 ساله استفاده خواهد شد و این یعنی دانش آموزان هم واکسینه می شوند.

در مقایسه میان اهمیت بهداشت و درمان، بر خلاف توصیه ها همیشه درمان شناخته شده تر در میان عموم جامعه بوده است، اما ایام کرونا این معادله را به هم زد و بهداشت این روز ها صندلی واقعی خود را پیدا نموده است و پیشگیری به وسیله بهداشت قطعا مسیری برای جلوگیری از ورود به مجاری درمان است.

در موضوع بازگشایی مدارس هم در صورت شروع آموزش حضوری، تمهیدات بهداشتی برای این فضاها در نظر گرفته شده است که از جمله این موارد به گفته محمد محسن بیگی مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش رعایت فاصله اجتماعی، زوج و فرد کردن کلاس ها و جلوگیری از تجمع زیاد در مدارس است.

علاوه بر این موارد، احمد مهری کارشناس بهداشت در معتقد بود که تهویه منظم کلاس، شست و شوی مرتب دست ها و جلوگیری از تعویض ماسک ها با یکدیگر به ویژه در سنین پایین از محیط ترین نکات بهداشتی به تعداد می رود که باید در مدارس برای دانس آموزان مورد توجه فرار گیرد و معلمان و کادر آموزشی هم بر این کار نظارت داشته باشند.

با وجود همه تمهیداتی که تحقق آن می تواند بازگشایی مدارس را به همراه داشته باشد، چالش اینجاست که آیا این زیرساخت ها در فاز اجرایی به مقدار استراتژی های روی کاغذ، برای وزارتخانه عریض و طویل آموزش و پرورش قابلیت اجرایی پیدا می نماید یا خیر و آیا کشاکش تغییر احتمالی قریب به یقین وزیر در پی تغییر دولت چه تاثیری بر سرنوشت این تصمیم حساس و مهم می گذارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1818

به "نوستالژی به نام آموزش حضوری، هیاهوی دانش آموزان مهر 1400 به مدارس می رسد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوستالژی به نام آموزش حضوری، هیاهوی دانش آموزان مهر 1400 به مدارس می رسد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید