چرا چشمِ ما خشک می گردد

به گزارش مجله استخدام جدید، فوق تخصص قرنیه گفت: خشکی چشم یکی از دلیل های مراجعان این روزها، به کلینیک های چشم پزشکی است که دلیل های متفاوتی دارد.

چرا چشمِ ما خشک می گردد

به گزارش مهر، حیدر سیاتیری، در برنامه خونه زندگی رادیو سلامت اضافه کرد: یکی از دلیل های شایع خشکی چشم عدم یا کاهش حساسیت قرنیه به ترشح اشک است که می تواند ناشی از عوامل آلاینده یا مسمومیت های ناشی از اشعه های موجود در لوازم الکترونیکی باشد که حساسیت قرنیه را کم می نماید و به موقع اشک ترشح نمی گردد.

وی با بیان اینکه از عوامل دیگر خشکی چشم می توان، بیماری های سیستمی، بیماری های عمومی را نام برد که در بانوان شایع تر است، اضافه کرد: اصولاً خشکی چشم در بانوان به دلیل هورمونی شایع است؛ اما نحوه کار و استفاده از لوازم الکترونیکی و کار طولانی مدت هم می تواند اشک را کم کند؛ ولی در هر صورت، اشک انسان دو قسمت دارد، یک قسمت آن، که اشک پایه است که بیش تر این قسمت مدنظر ماست و آن اشکی که از خوشحالی یا اندوهگینی می آید که ملاک ما نیست.

این فوق تخصص قرنیه، یکی از علائم کمی اشک یعنی خشکی چشم را کاهش دید دانست و بیان نمود: کاهش دید ناشی از اشک ادامه پیدا می نماید و ممکن است منجر به زخم قرنیه و تهدید جدی بینایی گردد. کاهش اشک به صورت های متفاوت خودش را نشان می دهد از کاهش دید تا احساس جسم خارجی تا احساس عدم راحتی چشم می تواند از علائم آن باشد و در نهایت از علائم مؤثر خشکی چشم، تورم پلک ها و اشکال در بافت های اطراف چشم است که می تواند از نگهداری اشک خودداری کند.

سیاتیری با بیان اینکه خشکی چشم با سن انسان بیش تر می گردد، گفت: ما خشکی چشم را در جوانان هم می بینیم؛ ولی معمولاً بالای 40 سال شایع تر است. خشکی چشم درمان های متفاوتی دارد که یکی از آنها، اشک مصنوعی بوده که البته بسته به نوع خشکی چشم ما اشک خاصی انتخاب می کنیم بنابراین اشک مصنوعی برای خشکی چشم مفید است البته ما اشک را جایگزین می کنیم نه اینکه درمان کنیم. اشک مصنوعی اگر درست انتخاب گردد عارضه ای ندارد، ولی اگر ماده نگهدارنده داشته باشد باید میزان استفاده آن، محدود باشد.

وی با بیان اینکه، خشکی چشمی مادرزادی یکی از مسائل جدی است که باید به پزشک مراجعه نمایند تا آنالیز گردد، گفت: شستشوی پلک ها، مصرف مایعات کافی، محدود کردن کار با لوازم الکترونیکی می تواند در به اصطلاح تعادل حس اشک چشم مؤثر باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 آذر 1401 بروزرسانی: 9 آذر 1401 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2215

به "چرا چشمِ ما خشک می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا چشمِ ما خشک می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید