چهار هدف کلیدی بانک مسکن

به گزارش مجله استخدام جدید، مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه بانک مسکن تنها بانک توسعه ­ای - تخصصی در حوزه تامین اقتصادی بخش مسکن و ساختمان است، گفت: ما در این دوره، تحقق چهار هدف کلیدی را دنبال می­ کنیم.

چهار هدف کلیدی بانک مسکن

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، محمود شایان در تشریح اهداف کلیدی چهارگانه در بانک مسکن گفت: هدف اول ما ایفای نقش مهم و موثر در توانمندسازی مالی فاقدین مسکن در سراسر کشور است. همچنین هموارسازی جهت مالی اجرای برنامه­ های مربوط به طرح ­های توسعه ­ای دولت در حوزه ساخت و فراوری مسکن، بازآفرینی شهری و نوسازی بافت فرسوده یکی دیگر از اهداف کلیدی بانک مسکن است. در کنار این دو هدف عالیه، بانک مسکن ماموریت اعطای تسهیلات جهت تامین مسکن تمامی خانوارهای احتیاجمند خانه و همچنین ارایه خدمات مالی، اعتباری و مشاوره­ای به فعالان، توسعه­ گران، سازندگان و کلیه شرکت­ های ساختمانی و انبوه ­سازان را نیز دنبال می­ کند.

شایان با تاکید بر اینکه بانک مسکن، بیشترین سهم را در بین سایر بانک ­ها در تامین مالی بخش مسکن و ساختمان در اختیار دارد اضافه کرد: قائل به سهم فعلی نیستیم بلکه باید سهم­ بانک مسکن را در عرصه نظام تامین مالی مسکن افزایش دهیم. در این جهت اقداماتی را همچون استفاده بیشتر از امکانات و ابزارهای بازار سرمایه و استفاده عملی از اعتبار و شهرت بانک مسکن آغاز نموده ­ایم. البته افزایش سرمایه بانک و تخصیص منابع مالی بخش عمومی و دولتی می­ تواند در این جهت به ما و اهداف­مان یاری کند.

مدیر عامل بانک مسکن درباره شکل تامین منابع مورد احتیاج ساخت واحدهای مسکونی در طرح اقدام ملی نیز گفت: بانک مسکن با پیش بینی منابع در دسترس و همچنین از محل میزان وصولی اقساط و ورود منابع از محل واریزی متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن و همچنین تمرکز منابع پیمانکاران نزد بانک مسکن و لحاظ این موضوع که بعضی از پروژه های مذکور فارغ از این طرح نیز جهت تامین مالی به بانک مراجعه می کردند ، در حال حاضر تمهیدات لازم جهت تامین مالی ساخت 140 هزار واحد طی سالهای 1399 و 1400 را انجام داده است و فرایند پرداخت تسهیلات ساخت به پروژه ­ها نیز از ماه گذشته آغاز شده و در جریان است.

شایان درباره مهمترین موضوع مورد پیگیری در بازار مسکن که همان تسهیلات خرید خانه است نیز بر دو موضوع تاکید دارد. مدیرعامل بانک مسکن درباره فرآیند افزایش تسهیلات خرید مسکن گفت: معمولاً موسسات مالی و اعتباری در همه جای جهان برای توجه به قدرت خرید مسکن در دوره ­های تورمی سراغ افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن می فرایند تا انگیزه در سمت تقاضا برای ورود به بازار معاملات خرید و فروش خانه ایجاد گردد و چرخه رونق ساخت و فراوری مسکن برقرار گردد. اما در این مقطع، موضوع افزایش سقف تسهیلات با لحاظ عوامل پیرامونی و اقتصاد کلان کشور از دو جنبه قابل بحث است. نخست، افزایش سقف تسهیلات با توجه به شرایط مالی حال حاضر و عدم تناسب با قدرت مالی متقاضیان، مبلغ اقساط ممکن است به کلی از استطاعت گروه هدف بانک (طبقه میان درآمدی) و به خصوص خانه اولی ها خارج گردد. نکته بعد آنکه ،از آنجایی که فراوری مسکن امری زمان بر محسوب می گردد و از سویی امکان تنظیم بازار از سایر طرق ممکن از جمله واردات مسکن نیز وجود ندارد، بنابراین اعمال هر گونه سیاست تحریک تقاضا در این بازار، به دلیل نبود امکان پاسخ گویی از طرف عرضه، منجر به ایجاد تورم مضاعف در این بخش خواهد شد. علی ایحال، به همین دلیل اقدامات دیگری بدون افزایش سقف تسهیلات، نظیر افزایش عمر بنای واحدهای مسکونی مشمول تسهیلات، صورت پذیرفت و اقدامات دیگری نیز در حال انجام است که پس از اخذ مجوزهای لازم به اطلاع عموم خواهد رسید. در ضمنًً با توجه به سیاست های کلان کشور در مورد خانه دار کردن مردم با اولویت اقشار میان درآمد و کم درآمد، طرح هایی نظیر اقدام ملی در حال انجام و پیگیری می باشد که با توجه به تعاملات صورت پذیرفته، بانک مسکن به عنوان بازوی اجرایی دولت در تأمین مالی بخش مسکن، نقش مهمی را در این خصوص عهده دار است.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1311

به "چهار هدف کلیدی بانک مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهار هدف کلیدی بانک مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید