بهترین زمان برای درمان سکته مغزی حاد

به گزارش مجله استخدام جدید، براساس این گزارش پس از رگ گیری و تست قند خون بیمار با گلوکومتر، معاینه بیمار توسط متخصص مغز و اعصاب انجام پذیرفت و بررسی های آزمایشگاهی انجام شد. سپس بیمار به همراه دستیار نورولوژی و پرستار به بخش سی تی اسکن منتقل شد و پس از رویت ct scan با توجه به شرایط بالینی و مراجعه زیر 3 ساعت پس از بروز علایم، تزریق داروی tPA (اکتیلیز) انجام پذیرفت. تزریق 10درصد دارو بصورت فوری بر روی تخت سی تی اسکن انجام پذیرفت و مابقی دارو نیز در مدت یک ساعت آهسته به بیمار تزریق شد. در طی این مدت هر 15 دقیقه بیمار از نظر افزایش یا افت فشار خون، افت ضربان و سطح هوشیاری، سردرد، نارسایی تنفسی توسط پرستار و رزیدنت نورولوژی مورد بررسی قرار گرفت و مسئله ای از نظر بروز عوارض جانبی مشاهده نشد.

بهترین زمان برای درمان سکته مغزی حاد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر مراجعه سریع افراد مشکوک به سکته مغزی به مراکز درمانی منتخب گفت: زمان طلایی نجات بیماران سکته مغزی ایسکمیک زیر 4 ساعت و نیم است.

دکتر علی امینی هرمندی از انجام مانور سکته مغزی حاد (کد724) در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهدای تجریش خبر داد و اضافه کرد: این عملیات درمانی از زمان ورود بیمار به اورژانس بیمارستان تا زمان تزریق دارو 17 دقیقه به طول انجامید که از نظر زمانی از استانداردهای جهانی (45 دقیقه) بسیار مطلوب تر است.

وی با اشاره به زمان طلایی در درمان سکته مغزی حاد تاکید کرد: زمان طلایی برای تزریق r-tPA و کاهش عوارض در بیماران مبتلا به سکته مغزی ایسکمیک زیر 4,5 ساعت است و پس از این زمان تزریق دارو هیچ تاثیری در کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی ندارد.

چند توصیه غذایی به مبتلایان میگرن

به گفته وی، اورژانس تهران هنگام مواجهه با بیمار مشکوک به سکته مغزی، کد 724 را به بیمارستان مربوطه اعلام می کند، سپس بیمار به مرکز مذکور منتقل شده و سیر درمان وی شروع می شود.

درصورت بروز علایمی نظیر کج شدن عضلات صورت، ضعف حرکت بازو و اختلال تکلم سریعا با اورژانس تماس بگیرید. این نورولوژیست بیمارستان شهدای تجریش عدم مراجعه به مراکز درمانی در زمان طلایی برای شروع تزریق r-tPAیا مراجعه به مراکز نابجا و غیرمنتخب درمان سکته مغزی را از اشکالات عمده در روند درمان بیماران مبتلا به سکته مغزی برشمرد و به هموطنان توصیه کرد: به محض مشاهده علایمی نظیر کج شدن عضلات صورت، ضعف حرکت بازو و اختلال تکلم در افراد خانواده خود سریعا با اورژانس تهران تماس گرفته و وضعیت بیمار را اطلاع دهند تا بیمار سریعا به مراکز منتخب درمان سکته مغزی انتقال داده شود.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه تزریق آمپول r-tPA و پروسه درمان این بیماران فعلا در بیمارستان ها و مراکز درمانی دانشگاهی و دولتی انجام می پذیرد، افراد در صورت مشاهده علایم مذکور باید سریعا به این مراکز منتقل شوند تا اقدامات درمانی لازم در زمان طلایی برای کاهش واضح عوارض سکته مغزی نظیر فلج یکطرفه بدن و اختلال تکلم شدید صورت پذیرد.

دکتر امینی اعلام کرد: در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سه بیمارستان شهدای تجریش، بیمارستان لقمان حکیم و بیمارستان امام حسین(ع) به عنوان بیمارستان های منتخب درمان سکته مغزی به ارایه خدمت رسانی به بیماران و اجرای پروتکل درمان بیماران مبتلا به سکته مغزی مشغول هستند.

گزارش برگزاری مانور سکته مغزی حاد(کد724) در بیمارستان شهدای تجریش

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به دومین مانوری که در بیمارستان شهدای تجریش با همکاری پرسنل و کادر درمان اجرا شد، گفت: در این عملیات، درمان بیمار نمادین مشکوک به سکته مغزی حاد پس از انتقال به بیمارستان و انجام اقدامات تشخیصی و اعلام کد 724 سریعا شروع شد و پروسه درمان از زمان ورود بیمار به بیمارستان تا شروع تزریق 17 دقیقه بطول انجامید که در مقایسه با استانداردهای جهانی بسیار مطللوب است.

دکتر امینی اضافه کرد: آقای 24 ساله مشکوک به سکته مغزی حاد ساعت 12:24 یکشنبه 6 مردادماه توسط اورژانس تهران به این مرکز انتقال یافت. پس از ورود به اورژانس بیمارستان، بلافاصله بیمار توسط پرستار تریاژ مورد معاینه قرار گرفت و ضمن اطلاع به رزیدنت طب اورژانس، نورولوژی، سوپروایزر، واحد تصویربرداری و آزمایشگاه؛ کد 724 اعلام شد.

وی در ادامه گفت: بیمار مذکور از حدود یک ساعت پیش از ورود به اورژانس این بیمارستان بطور ناگهانی دچار اختلال تکلم، ضعف صورت و اندام های سمت چپ شده بود، سابقه تعویض دریچه قلب داشت و درمان دارویی خود را به مدت یک ماه قطع کرده بود.

منبع: مهر

منبع: همگردی
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 291

به "بهترین زمان برای درمان سکته مغزی حاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان برای درمان سکته مغزی حاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید