تجمع سهامداران حقیقی مقابل سازمان بورس

به گزارش مجله استخدام جدید، امروز عده ای از سهامداران حقیقی در مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار در اعتراض به ریزش های پیاپی شاخص کل بورس و دارادوم تجمع کردند.

تجمع سهامداران حقیقی مقابل سازمان بورس

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، امروز تعداد نه چندان زیادی از سهامداران حقیقی با در دست داشتن پلاکارد هایی در اعتراض به ریزش های پیاپی شاخص بورس و نیز ریزش ارزش واحد های پالایش یکم و اعتراض نسبت به ضرری که از ریزش بازار متوجه آن ها شده است، در مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار در تهران تجمع کردند.

در این تجمع حراست سازمان تعدادی از کنندگان تجمع کنندگان را دعوت کرده و با آن ها به مصاحبه پرداخت تا این تجمع با آرامش کامل به پایان برسد و خواسته تجمع کنندگان را به مسؤولان مربوطه منعکس کنند.

گرچه سازمان بورس به عنوان یک نهاد ناظر و تصمیم گیر به شمار می رود و دخل و تصرفی در بازار ندارد، اما تجمع کنندگان ریزش شاخص بورس را از دید تصمیمات شورای عالی بورس و نیز مقام ناظر می دانند.

البته این نکته قابل ذکر است که ماهیت بورس تهران در سال جاری تغییر کرده و بازاری که در سابقه 53 ساله خود در ایران یک بازار تخصصی و با تعداد اندکی از معامله گران بود، از ابتدای سال جاری با آزاد شدن سهام عدالت و ورود حدود 13 میلیون نفر سهامدار جدید به بورس تغییر پیدا کرده و امروز حدود 30 درصد مردم در بورس سهامدار هستند.

گرچه قانون بازیگران حقیقی و حقوقی در بازار را یکسان می داند، اما به نظر می رسد، باید قوانین بازار سرمایه با توجه به تغییر ماهیت این بازار و وزن قابل توجه معامله گران حقیقی در بورس تغییر دهد.

سال جاری همچنین دولت با ارائه صندوق دارا یکم و دارا دوم سعی در جمع آوری نقدینگی در دست مردم و فروش سهام در اختیار خود کرد، اما در عرضه دارا دوم یا همان صندوق پالایش یکم که مصادف با ریزش پیاپی شاخص بورس شد، سهامداران حقیقی نگران کاهش ارزش دارایی های خود هستند، البته هنوز نماد پالایش یکم در بورس باز نشده و از طرفی دو شرکت پالایش نفت تهران و پالایشگاه اصفهان که در پرتفوی نماد پالایش قرار دارند افزایش سرمایه داده و بازگشایی نماد پالایش منتظر ثبت این افزایش سرمایه ها است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1357

به "تجمع سهامداران حقیقی مقابل سازمان بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجمع سهامداران حقیقی مقابل سازمان بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید