دستیابی به دانش فنی تولید واکسن کرونا، جهش ویروس مانع تولید واکسن

به گزارش مجله استخدام جدید، دکتر حسین وطن پور در مصاحبه با خبرنگاران افزود: ما در ایران پا به پای کشورهای پیشرفته در حوزه واکسن کرونا با توجه به اینکه دانش تولید واکسن را در کشور داریم، فرآیند آن را شروع کرده ایم اما اساساً فرایند تولید واکسن یک فرایند طولانی و وابسته به پروتکل های واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی است.

دستیابی به دانش فنی تولید واکسن کرونا، جهش ویروس مانع تولید واکسن

وی اضافه نمود: در حوزه تولید اقدامات اولیه را شروع کرده ایم و با توجه به فازهای مختلف، فاز حیوانی را طی کرده و بعد باید وارد فازهای دیگر شود. در حال طی این جهت هستیم.

رئیس دفتر فناوری سلامت وزارت بهداشت گفت: اینکه واکسن چقدر بتواند درمان اصلی کرونا باشد یا خیر هنوز هم تردیدهایی وجود دارد و با توجه به جهش های بسیار زیاد و متعدد کروناویروس، احتمال اینکه به یک واکسن واحد دسترسی پیدا کنیم با تردید روبرو است. اکنون روسیه اعلام کرده است که واکسن را در اختیار دارد و چین هم تزریق واکسن را شروع کرده است.

وی اضافه نمود: روسیه از کشورهایی است که اعلام کرده است واکسن را دارد و با ایران هم همکاری دارد. پیش از این اطلاعاتی درباره واکسن روسیه منتشر نشده بود اما اخیراً اعلام کرده است که اطلاعات را در اختیار سازمان بهداشت دنیای می دهد. هر کشوری که می خواهد درباره کرونا واکسن تهیه کند باید اطلاعات تولید و فرایند آن را به سازمان بهداشت دنیای ارائه کند. با این اعلام از سوی روسیه، زمینه همکاری ایران با این کشور در حوزه واکسن کرونا فراهم شده است.

وطن پور درباره همکاری های بین المللی در زمینه واکسن کرونا گفت: در حال بررسی این موضوع هستیم که چین یا روسیه هر کدام فرصت مناسب تری برای همکاری داشته باشند آن را استفاده خواهیم کرد و برای دسترسی به واکسن تلاش خواهیم کرد. اما واکسن هم مانند داروهایی که مورد استفاده کرونا قرار می گیرد مورد تردید جامعه دنیای است.

وی اضافه نمود: ابتدا داروهایی مطرح می شد که اثربخشی خوبی دارند اما الان مشخص شده است که آن داروها هم تاثیر چندانی در فرایند بهبودی بیماران نداشته است و عملاً یک دارو به صورت موثر برای همه بیماران مبتلا به کرونا مورد استفاده قرار نگرفته است. برخی از داروها تا به امروز بر روی برخی از بیماران اثربخشی داشته و همان داروها برای برخی از بیماران اثربخش نبوده و از همین رو برای همه تایید نمی شود.

رئیس دفتر فناوری سلامت وزارت بهداشت گفت: با توجه به اینکه مطرح می شود یک فرد ممکن است چندبار مبتلا شود این تردید در مورد واکسن هم جدی تر می شود. بنابراین واکسن هم ممکن است چندان موثر نباشد.

وی تاکید کرد: با این وجود ایران از لحاظ دانشی نباید از دنیا عقب باشد. چون مسائل اقتصادی هم در این زمینه اهمیت دارد و واکسنی که می توان با قیمت مناسب تری در اختیار داشت اگر دانش آن را نداشته باشیم، با قیمت بالاتری مجبور می شویم که آن را تهیه کنیم. در این زمینه شرکت های دانش بنیان فعال هستند و امیدواریم واکسن کرونای داخلی را در کنار واکسن های خارجی کرونا داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1309

به "دستیابی به دانش فنی تولید واکسن کرونا، جهش ویروس مانع تولید واکسن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی به دانش فنی تولید واکسن کرونا، جهش ویروس مانع تولید واکسن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید