مرگ مشکوک جفری اپستین در بازداشتگاه؛ خودکشی یا سر به نیست شدن صندوقچه اسرار؟

به گزارش مجله استخدام جدید، مرگ مشکوک میلیارد آمریکایی و رئیس باند قاچاق دختران زیر سن قانونی در بازداشتگاه منهتن، نه تنها سوالات بسیاری را درباره ادعای خودکشی وی بیان کرد، بلکه پای رؤسای جمهور کنونی و پیشین آمریکا را نیز به پرونده تجارت کثیف او باز کرد.

مرگ مشکوک جفری اپستین در بازداشتگاه؛ خودکشی یا سر به نیست شدن صندوقچه اسرار؟

گروه بین الملل خبرنگاران، مهدی خدابخش - عصر شنبه نوزدهم مرداد (به وقت تهران) بود که خبر خودکشی جفری اپستین میلیاردر آمریکایی و رئیس باند قاچاق دختران برای استفاده های جنسی، فضای رسانه ای و سیاسی ایالات متحده را به لرزه درآورد.

صحنه مرگ اپستین شصت وشش ساله، که از دوستان نزدیک دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بود، به نحوی است که این ذهنیت را القا می کند که او در سلولش در زندان منهتن، خود را حلق آویز کرده است. اما مرگ مشکوک وی باعث انتشار شایعات مبتنی بر فرضیه توطئه حول این اتفاق در رسانه های آمریکایی شد.

شاید ترامپ را (که از شرکای پیشین اپستین بود) بتوان اولین کسی دانست که به این شایعات دامن زد. وی در نخستین ساعات بعد از انتشار خبر خودکشی اپستاین، در صفحه شخصی توئیتر خود، ادعاهای بدون مدرک مبنی بر مرتبط بودن بیل کلینتون رئیس جمهور پیشین آمریکا را بازنشر کرد.

همدستان اپستین در تجارت کثیف وی، اولین کسانی بودند که زیر ذره بین فرضیه ها درباره این خودکشی مشکوک قرار گرفتند. گیزلین ماکسول یکی از چهار زنی است که به همکاری با اپستین در استخدام دختران زیر سن قانونی برای مصارف جنسی متهم است. ماکسول با اپستین رابطه نزدیکی داشته و علی رغم اینکه اتهامات مطروحه درباره همدستی با وی را تکذیب می کند اما هم اکنون به مکان نامعلومی متواری شده است.

پیش از بررسی شایعات و فرضیه های توطئه درباره کشته شدن این قاچاقچی آمریکایی توسط کسانی که دستشان در اعمال غیرقانونی اپستین آلوده بود تا مانع شهادت وی در دادگاه شوند، سوال هایی را جهت تقریب ذهن باید پاسخ داد.

ماموران امنیتی و امدادی در حال انتقال جسد اپستین

اپستین چگونه به زندان افتاد؟

او در تاریخ ششم جولای (پانزدهم تیر ماه) توسط پلیس فدرال آمریکا به اتهام قاچاق و فروش انسان و همچنین ایجاد شبکه وسیعی از باند ارائه دختران زیر سن قانونی جهت سوءاستفاده های جنسی بازداشت شد. با اینکه جلسه محاکمه وی در دادگاه، با خودکشی وی دیگر برگزار نشد، اما اپستین در صورت مجرم شناخته شدن از سوی قاضی به حبس تا 45 سال محکوم می شد.

اپستین در کجا بازداشت بود؟

او در مرکز ندامتگاه متروپولیتَن واقع در منطقه پایین منهتن نگهداری می شد؛ تاسیسات قدیمی و بدنامی که زیر نظر وزارت دادگستری آمریکا اداره شده و برای بازداشت موقت افرادی که منتظر برگزاری جلسات دادگاه یا صدور حکم هستند به کار می رود.

آیا اپستین تحت نظارت خودکشی بود؟

مامورانی برای این کار گمارده شده بودند اما در زمان مرگش کسی او را زیر نظر نداشت. در روز بیست و سوم جولای بعد از اینکه دادگاه با مشخص قرار وثیقه جهت آزادی موقت اپستین مخالفت کرد، پیکر بی هوش وی در زندان پیدا شد در حالی که کبودی هایی دور گردن وی وجود داشت. پزشکان او را احیا کردند و مسئولان بازداشتگاه نیز او را تحت نظارت خفیف خودکشی قرار دادند.

نظارت خودکشی بدان معنی است که اپستین باید در سلول ویژه ای با دیوارهای تماماً شیشه ای، با تخت خوابی بدون پارچه یا روانداز و مراقبت بیست وچهار ساعته قرار می گرفت. اما در اقدامی عجیب به درخواست وکلای اپستین، فقط یک هفته بعد از نظارت خودکشی خارج شد.

آیا ماموری اپستین را زیر نظر داشت؟

انتقال او تحت نظارت خودکشی دوازده روز پیش از مرگ وی انجام گرفت اما همانطور که در بخش قبل ذکر شد، این وضعیت فقط یک هفته طول کشید. از طرفی به دلیل اقدام ناموفق قبلی او برای خودکشی، باید برای اپستین یک هم سلولی مشخص و هر سی دقیقه وضعیت او بررسی می شد. با این حال هیچکدام از سیاست ها رعایت نشد و حتی هم سلولی وی بعد از مدت کوتاهی به مکان دیگری منتقل شد.

اپستین و گیزلین ماکسول

همچنین در شب خودکشی اپستین، دو زندانبانی که مسئول نظارت فیزیکی و ویدئویی روی او بودند به مدت چند ساعت محل خدمت را ترک کرده بودند. علاوه بر آن، فقط یکی از دو مسئولی که برای نظارت بر اپستین مشخص شده بودند، از افسران رسمی بازداشتگاه بود و فرد دیگر با فشارهای خارجی از بخش دیگری از این تاسیسات منتقل شده بود.

از طرفی، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع خود گزارش داد که دیگر نگهبانان سلول اپستین نیز به مدت سه ساعت حیاتی - پیش از خودکشی وی - خوابیده بودند و بعد از وقوع حادثه در گزارش تشریح ماجرا، برای لاپوشانی اشتباه خود، کاردکس هایشان را دستکاری کرده و اطلاعات نادرست ارائه دادند.

ویلیام بار وزیر دادگستری آمریکا نیز با اذعان به رفتار مشکوک مسئولان زندان در زمان مرگ اپستین، به خبرنگاران گفت: از وجود بی نظمی های جدی در این بازداشتگاه مطلع شده ایم که بسیار نگران کننده هستند و لازم است که درباره آنها تحقیقات کاملی انجام شود. رئیس این زندان نیز در مدت کوتاهی بعد از خودکشی اپستین، به پست دیگری منتقل شد و دو زندانبان خاطی نیز بدون اینکه هویت شان افشا شود، اجازه خروج از خدمت پیدا کردند.

چه کسانی اجازه ملاقات با اپستین داشتند؟

گفته می شود او هر موقع که می خواست، می توانست با وکلای خود تماس برقرار کند. نشریه وال استریت ژورنال نیز گزارش داد که اپستین در روزهای پایانی زندگی اش، روزانه 12 ساعت با وکلای خود دیدار و گفت وگو داشت.

چه چیزی می تواند مرگ او را تسریع کرده باشد؟

چند ساعت پیش از اعلام خبر خودکشی مشکوک اپستین در بازداشتگاه، حدود 2000 صفحه سند از سوی دادگاه درباره اتهامات وی مبنی بر سوءاستفاده جنسی از دختران زیر سن قانونی منتشر شده بود. در این اسناد مهم، نام افراد مهم و صاحبان قدرت و ثروت به عنوان همدستان وی در اداره باند قاچاق انسان ذکر شده که برای نمونه می توان به شاهزاده اندرو یکی از اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا، یک فرماندار پیشین و یک سناتور پیشین آمریکایی اشاره کرد.

اپستین و ترامپ

مرگ اپستین چگونه رقم خورد؟

جسد بی جان اپستین بامداد شنبه (به وقت محلی) در حالی که ملحفه ای به دور گردن وی پیچیده شده بود، پیدا شد. بعد از اینکه تلاش های پزشکان زندان برای احیای وی به نتیجه نرسید، اپستین به بیمارستانی محلی منتقل شد اما مشخص شد چند ساعتی است که ایست قلبی کرده است.

نتایج کالبدشکافی جسد اپستین چه می گوید؟

دکتر باربارا سامپسون رئیس پزشکی قانونی شهر نیویورک دو روز پیش گفت بعد از انجام کالبدشکافی و تحقیقات دقیق به این نتیجه رسیدند که عامل مرگ اپستین حلق آویز شدن و درپی رفتار خودکشی بوده است.

توضیحاتی که پزشکی قانونی نیویورک درباره نحوه خودکشی اپستین ارائه کرده نیز عجیب و دور از واقعیت به نظر می رسد. مقامات این سازمان تخمین زده اند که وی روتختی را به میله بالای تخت دوطبقه خود گره زده و سپس با قدرت کافی خود را به جلو پرتاب کرده به گونه ای که استخوان های متعددی در گردنش شکسته شدند.

با این حال سه نفر از وکلای اپستین ضمن اعتراض به نتیجه کالبدشکافی، گفتند که تحقیقات مستقل خودشان را انجام خواهند داد. یکی از دستاویزهای آنها این است که استخوان لامی (Hyoid bone) که به شکل U و در دیواره قدامی گردن واقع شده است. این استخوان زیر فک واقع شده و برخی عضلات گردنی به آن متصل هستند. متخصصان کالبدشکافی جنایی می گویند این استخوان فقط در صورت تلاش برای خفه کردن یک شخص که معمولا با مقاومت وی نیز همراه است، شکسته می شود.

اپستین و شاهزاده اندرو

اطلاع رسانی درباره مرگ اپستین چگونه بود؟

هیچ چیزی درباره این پرونده عادی نیست! گفته می شود خبر مرگ اپستین ابتدا در وبگاه 4chan که یک وبسایت انگلیسی زبان برای اشتراک گذاری تصاویر با محتوای اصلی مانگا و انیمه است، منتشر شد. با اینکه فعالیت های غالب در فورچان شاید بیشتر جنبه تفننی داشته باشد اما به دلیل حضور ناشناس کاربران در این وبسایت، تا کنون بارها اطلاعات دست اول و مهمی در خروجی آن قرار گرفته است.

کاربری که این خبر را پیش از همه در وبگاه مذکور نشر داد، ادعا کرده بود از تلاش ها برای احیای اپستین در بازداشتگاه اطلاع پیدا کرده و به احتمال زیاد او جان داده است. این ادعای کاربر فورچان باعث شد ریاست آتش نشانی نیویورک (اولین کسانی که برای عملیات احیا در بازداشتگاه حاضر شدند) تحقیقاتی را آغاز کند تا مشخص شود افشاکننده این خبر از تیم آنها بوده یا نه.

این کاربر در پُست خود در وبگاه مذکور نوشت: از من نپرسید چطور مطلع شدم، اما می دانم که اپستین حدود یک ساعت قبل بعد از حلق آویز شدن و ایست قلبی، مُرده است.

آیا تصاویر ویدئویی از لحظه مرگ اپستین وجود دارد؟

با اینکه اظهار نظر خاصی در این باره نشده است اما دوربین های مداربسته بازداشتگاه محل نگهداری اپستین، دید کافی به داخل بیشتر سلول ها ندارند به همین دلیل انتظار نمی رود که آخرین لحظات زندگی وی ثبت شده باشد.

شایعات درباره مرگ اپستین

همانطور که در ابتدای این گزارش گفته شد، اولین شایعه توسط ترامپ مطرح شد که رئیس جمهور پیشین آمریکا را به قتل مخفیانه اپستین در سلولش متهم کرد.

اپستین و کلینتون

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا واقعا باور دارد که بیل کلینتون، قتل این میلیاردر مجرم را طراحی کرده، به بازنشر یک توئیت با این متن اقدام کرد: من نمی دانم. فقط این را می دانم که او (کلینتون) 27 بار سوار [جت خصوصی اپستین] شده اما ادعا می کند که فقط چهار بار از آن استفاده کرده است. بعد از بررسی ها مشخص شد که بیل کلینتون، که اتفاقا یکی از دوستان بسیار خوب اپستین نیز بود، 27 یا 28 بار در پرواز [با جت خصوصی اپستین] بوده است، پس چرا می گوید چهار بار؟.

در ادامه این توئیت تاکید شده که به جای این سوال، باید دلیل سفر کلینتون به جزیره اپستین را جویا شد: سوالی که شما باید بپرسید این است که آیا بیل کلینتون به آن جزیره سفر کرده است؟ زیرا اپستین مالک جزیره ای بود که تا جایی که می دانم مکان خوبی نبود، البته من هم هیچوقت آنجا نبودم.

ترامپ در حالی برای متهم کردن بیل و هیلاری کلینتون به طراحی قتل اپستین برای ممانعت از شهادت وی در دادگاه علیه آنها، تلاش می کند که خود او نیز روابط نزدیکی با این رئیس باند قاچاق داشته است.

توئیت جو ساربورو

جو ساربورو مجری معروف شبکه ام. اس. اِن. بی. سی. در صفحه توئیتر خود انگشت اتهام را به سمت افراد ثروتمند از جمله مافیای روسیه گرفت: مردی که دارای اطلاعاتی بود که می توانست زندگی صاحبان زر و زور را نابود کند، در سلولش جان باخت. قابل پیش بینی بود... روس[ها].

وی البته بعد از بازنشر گسترده این توئیت خود و احتمالا دریافت کردن هشدارهای تهدیدآمیز، پُست مذکور را حذف کرده و این بار چهره های برجسته دموکرات و جمهوری خواه و حتی دانشگاهیان آمریکا را به قتل اپستین متهم کرد: گزارش شد که او دو هفته پیش نیز تلاش داشت خودکشی کند. اکنون اجازه دادند که کار [ناتمام] خود را تکمیل کند؟... چهره های قدرتمند دموکرات و جمهوری خواه اکنون نفس راحتی می کشند، همچنین یک یا دو نفر از اساتید [دانشگاه] هاروارد.

بیل دو بلاسیو شهردار نیویورک نیز با ابراز تاسف از اینکه اپستین دیگر وجود ندارد تا دیگر همدستان خود را افشا کند، گفت: چیزی که خیلی از ما می خواهیم بدانیم این است که او چه چیزی [از صاحبان قدرت] می دانست؟ چه تعداد از میلیونرها و میلیاردهای دیگر، در فعالیت های غیرقانونی او پایشان گیر است؟

یکی از شایعه های جالب توجه نیز توسط گروه موسیقی پاپ فاستر دِ پیپل پخش شد که معتقد بودند جسدی که از سلول اپستین خارج شده، خود او نیست بلکه بدل وی است.

این گروه موسیقی با استناد به تصاویر منتشر شده از جسد اپستین و مقایسه کردن آن با تصاویر زمان زنده بودن وی، در حساب توئیتری خود با نزدیک به یک میلیون دنبال کننده نوشت: تصاویر جسد [اپستین] را دیده اید؟ مشخص است که خود او نیست. حدس می زنیم که اپستین اکنون سوار بر یک جت خصوصی به مقصد جایی در غرب آسیا می رود تا جراحی پلاستیک انجام دهد.

این گروه سپس بعد از آنکه مورد انتقاد خبرنگاران و رسانه های رسمی از جمله شبکه ان. بی. سی قرار گرفت، در پُست دیگری خطوط بینی و گوش تصاویر جسد و زنده اپستین را با هم مقایسه کرد.

شبکه سی. بی. اس اما روز چهارشنبه (بیست وسوم مرداد) به نقل از منابع خود گزارش داد که مارک، برادر جفری اپستین از سوی پلیس برای تشخیص هویت جسد فراخوانده شده و او نیز صحت آن را تایید کرده است.

وزیر دادگستری آمریکا وعده داده که بررسی پرونده اپستین و اتهامات اطرافیان او حتی بعد از مرگ وی ادامه خواهد یافت اما در هر حال باید منتظر ماند و دید اکنون که دیگر متهم ردیف اول در قید حیات نیست، دستگاه قضایی ایالات متحده چگونه می تواند مجرمان این پرونده را به سزای خود برساند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 265

به "مرگ مشکوک جفری اپستین در بازداشتگاه؛ خودکشی یا سر به نیست شدن صندوقچه اسرار؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "مرگ مشکوک جفری اپستین در بازداشتگاه؛ خودکشی یا سر به نیست شدن صندوقچه اسرار؟" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ مشکوک جفری اپستین در بازداشتگاه؛ خودکشی یا سر به نیست شدن صندوقچه اسرار؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید