واکسن ایرانی آنفلوآنزا در راه است ، عرضه رمدسیویر در خارج از بیمارستان ممنوع است

به گزارش مجله استخدام جدید، رئیس سازمان غذا و دارو از برنامه وزارت بهداشت از ممنوعیت عرضه داروهای رمدسیویر و فاویپیراویر در خارج از بیمارستان اطلاع داد و گفت: از آنجا که این داروها به دلیل حساسیتی که دارند و مصرف بی رویه آنها می تواند موجب مقاومت ویروس گردد، در نتیجه در شبکه کاملا رسمی ضبط و ثبت شده، توزیع انجام خواهد شد.

واکسن ایرانی آنفلوآنزا در راه است ، عرضه رمدسیویر در خارج از بیمارستان ممنوع است

به گزارش مجله استخدام جدید به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی که امروز در وزارت بهداشت به صورت مجازی برگزار گردید به نحوه توزیع دارو در کشور اشاره نمود و گفت: علیرغم همه تذکراتی که داده شده مبنی بر این که باید دارو از شبکه رسمی کشور یعنی بیمارستان ها ، دانشگاه ها و معاونت های غذا و دارو در کشور تهیه گردد، اما ما دیدیم که هفته گذشته عده ای سوداگر و سود جو با سو استفاده ای که کردند اقلام دارویی که هنوز به تایید رسمی سازمان غذا و دارو نرسیده بود با قیمت های بسیار گزاف به فروش رساندند و متاسفانه آنالیز هایی که انجام شد نشان داد داروی که هزینه گزاف برای تامین آن پرداخت شده است (رمدسیویر)، اصلا مورد تایید نبود.

وی در ادامه توضیح داد: من به تمامی هموطنان اعلام می کنم ما واقعا در زمینه داروهایی که مورد احتیاج کشور برای بیماران مبتلا به کرونا است، مسئله ای نداریم و این داروها را در گام اول برای انجام مطالعات بالینی وارد کردیم و در اختیار شبکه مطالعات بالینی کشور قرار گرفته است و داروهایی هم که به صورت رسمی در این زمینه وارد کشور شدند در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته است و به زودی ما از 50 فراوری داخل داروی رمدسیویر بهره برداری خواهیم کرد. همچنین همانطور که از قبل نیز قول داده بودیم داروی فاویپیراویر چند ماهی است در کشور فراوری شده است و توزیع گسترده آن از هفته گذشته در دانشگاه های علوم پزشکی شروع شده است.

ممنوعیت عرضه رمدسیویر در خارج از بیمارستان

شانه ساز تاکید نمود: توجه مردم را به این نکته جلب می کنم که قرار نیست داروهای فوق در خارج از بیمارستان ها و به صورت انبوه در مناطق دیگر عرضه شوند، این داروها به لحاظ حساسیتی که دارند و مصرف بی رویه این داروها می تواند موجب مقاومت ویروس گردد و تاثیر آن از بین برود در نتیجه در شبکه کاملا رسمی ضبط و ثبت شده توزیع انجام خواهد شد. بنابراین داروی رمدسیویر به همین شیوه و به صورت محدود در اختیار دانشگاه ها قرار گرفته است. مرحله دوم واردات این دارو نیز صورت گرفته است ظرف دو روز آینده در اختیار معاونت های درمان دانشگاه ها قرار خواهد گرفت. تا با هماهنگی های که بین این معاونت ها و بهداشت انجام می گردد مورد استفاده علمی قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: ماده اولیه داروی رمدسیویر هم در داخل کشور فراوری می گردد که این نشان از توانمندی داروسازان کشور دارد. بنابراین هر دارویی که در جهان عرضه گردد و احتمال این را داشته باشد که می تواند در درمان کرونا موثر واقع گردد، این دارو را به دلیل توانمندی هایی که در سیستم داخل کشور وجود دارد را تهیه و در اختیار کادر درمانی قرار می دهیم.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید نمود: مجددا به مردم اطمینان می دهیم که داروهای فوق در صورت تامین در اسرع وقت در اختیار مردم قرار می گیرد، اما لازمه توزیع و قرار دادن آن در اختیار مردم این است که مهر تایید مراجع رسمی و علمی کشور در مورد سلامت و اثر بخشی را داشته باشند.

لزوم پوشش بیمه ای رمدسیویر

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین خاطر نشان کرد: در گذشته نیز این خواسته را از پزشکان داشتیم و از آنان خواسته بودیم که اجازه دهند مطالعات بالینی اثربخشی این دارو در کشور تمام گردد، اما عده ای توجه نکردند و به بازار سیاه داروی تقلبی رمدسیویر دامن زدند. این دارو البته هنوز در فهرست پوشش بیمه ای قرار نگرفته و امیدواریم این اتفاق زودتر بیفتد زیرا در دراز مدت هزینه سنگینی به دوش نظام سلامت تحمیل می نماید.

قیمت رمدسیویر ایرانی یک چهارم نوع خارجی

شانه ساز در مورد قیمت داروهای فوق نیز توضیح داد: داروی رمدسیویر در کمیسیون قیمت گذاری وزارت بهداشت قیمت گذاری می گردد و قیمت نوع داخلی آن قطعا کمتر از یک چهارم نوع خارجی خواهد بود.

واکسن ایرانی آنفلوآنزا در راه است

رییس سازمان غذا و دارو همچنین به برنامه وزارت بهداشت برای تامین واکسن آنفلوانزا برای پاییز نیز اشاره نمود و گفت: سال جاری برای اولین بار واکسن ملی و ایرانی آنفلوانزا در کشور خواهیم داشت و امیدواریم پاییز سال جاری حدود یک میلیون دوز از این واکسن ایرانی فراوری گردد. واردات این واکسن از خارج نیز سال جاری انجام می گردد و طبق برنامه از شهریور این واکسن را در کشور خواهیم داشت.

وی تاکید نمود: در مرحله اول دو میلیون دوز از این واکسن وارد می گردد و برای بیماران در معرض خطر توزیع می گردد و در مراحل بعد سعی می کنیم تا سه برابر این میزان واردات واکسن آنفلوانزا به کشور داشته باشیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در خاتمه اظهار کرد: واکسن آنفلوانزا در شبکه رسمی داروخانه های کشور توزیع خواهد شد و از همه مردم می خواهیم هر نوع واکسن و داروی مورد احتیاج خود را از شبکه رسمی و داروخانه های کشور تامین نمایند و به بازار قاچاق و تقلبی نروند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1170

به "واکسن ایرانی آنفلوآنزا در راه است ، عرضه رمدسیویر در خارج از بیمارستان ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن ایرانی آنفلوآنزا در راه است ، عرضه رمدسیویر در خارج از بیمارستان ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید