4 توصیه علمی برای داشتن یک خواب آرام و دلنشین

به گزارش مجله استخدام جدید، دانشمندان آمریکایی می گویند افراد می توانند با اقداماتی ساده کیفیت خواب شبانه خود را بهبود بخشند.

4 توصیه علمی برای داشتن یک خواب آرام و دلنشین

به گزارش خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران، داشتن یک خواب مناسب و آرام در طول شب به اندازه ورزش مداوم و رژیم غذایی سالم اهمیت دارد. تحقیقات متعدد نشان داده است خواب نامناسب تاثیر مخرب و منفی بر هورمون ها، عملکرد بدن و فعالیت مغز دارد. همچنین این موضوع بر کاهش وزن و خطر افزایش ابتلا به بیماری های مختلف در بچه ها و بزرگسالان تاثیر چشمگیری دارد.

در سوی دیگر، داشتن خواب مناسب بر کاهش مصرف مواد غذایی، فعالیت مناسب جسمانی و سلامت مغز تاثیرگذار است. به همین منظور متخصصان همیشه تاکید دارند اگر به دنبال بهبود سلامت خود هستید باید به کیفیت خوابتان اهمیت دهید.

بهترین راه حل ها برای داشتن یک خواب آرام و دلنشین شامل موارد ذیل می گردد:

1- نور آبی در طول شب را کاهش دهید

قرار دریافت در معرض نور در طول روز مفید است، اما این موضوع در شب بسیار نامناسب است. این موضوع با برهم زدن ساعت بدن، باعث ایجاد اختلال در کارکرد مغز می گردد. وسایل الکتریکی مانند تلفن های هوشمند و رایانه ها اقدام به انتشار نور آبی می نمایند. بهتر است این دستگاه ها را در طول شب در حالت شبانه قرار دهید.

2- در اواخر روز قهوه ننوشید

قهوه یکی از نوشیدنی های پرطرفدار و در عین حال پرفایده است. کافئین موجود در قهوه باعث افزایش تمرکز، افزایش انرژی در دسترس، و بهبود عملکرد بدن می گردد. با این حال، مصرف قهوه در اواخر روز با تحریک سیستم عصبی مانع از استراحت طبیعی بدن در طول شب می گردد.

یک مطالعه نشان داده است مصرف قهوه تا 6 ساعت پیش از به بستر رفتن می تواند به طور موثری کیفیت خواب فرد را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین کافئین می تواند به مدت 6 تا 8 ساعت در خون فرد باقی بماند. به همین دلیل توصیه می گردد افراد از ساعت 3 تا 4 بعد از ظهر به بعد از مصرف قهوه و هر گونه نوشیدنی حاوی کافئین (نوشیدنی های انرژی زا) خودداری نمایند.

3- از چرت زدن بلند مدت و بی قاعده در طول روز اجتناب کنید

گرچه چرت کوتاه در طول روز بسیار مفید است (خواب قیلوله)، اما خوابیدن بلند مدت و بی قاعده در طول روز می تواند باعث برهم خوردن چرخه خواب در طول شب گردد. در واقع خواب بلند مدت روزانه باعث برهم خوردن ساعت بدن می گردد.

یک تحقیق نشان داده است خوابیدن بی قاعده در طول روز باعث ایجاد حس خواب آلودگی در طول روز می گردد. همچنین پژوهشی دیگر حاکی از آن بود که گرچه چرت زدن کمتر از 30 دقیقه باعث عملکرد بهتر مغز می گردد، اما چرت زدن طولانی مدت در طول روز می تواند باعث آسیب به سلامتی و کیفیت خواب شبانه گردد.

4- در زمان تعیین بخوابید و بیدار شوید

حقیقت این است که ساعت بدن با طلوع و غروب آفتاب تنظیم شده است. با این حال، اگر خود را عادت دهید که در یک زمان تعیین به بستر رفته و صبح نیز در زمان تعیینی از خواب برخیزید، به مرور کیفیت خوابتان بهبود می یابد.

یک مطالعه نشان داده است افرادی که الگوی خواب بی قاعده و نامنظم دارند و در آخر هفته ها دیر به بستر می فرایند، کیفیت خوابشان نامناسب است. اگر از آن جمله افرادی هستید که زمان زیادی در بستر غلت می زنید و خوابتان نمی برد، باید خود را عادت به تبعیت کردن از الگوی تعیینی از زمان خوابیدن و بیداری کنید. این کار به مرور باعث بهبود کیفیت خواب و سلامتی بدن می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1708

به "4 توصیه علمی برای داشتن یک خواب آرام و دلنشین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 توصیه علمی برای داشتن یک خواب آرام و دلنشین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید